Yunanistan Başbakanı: Diyalog başarısız olursa Yunanistan Türkiye’yi Lahey’e götürecek

Kyriakos-Mitsotakis-Recep-Tayyip-Erdogan-1325446

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, NATO Parlamenter Asamblesi’nin 66. Yıllık Oturumu sırasında Türkiye ile samimi ve iyi niyetli bir diyaloga olan bağlılığını dile getirdi.

Yunanistan’ın 1952’den beri bu İttifak’ın bir üyesi olduğunu ve şu anda “NATO’nun birliğini baltalayan zorluklarla karşı karşıya olduğunu” kaydetti.

“Müttefikler cihatçı gruplarla işbirliği yapamaz. S-400’ü test edemezler. Yunan Başbakanı, bu uygulamalar NATO’nun değerlerini baltalıyor ve NATO’nun siyasi ve askeri bir örgüt olarak dayanışmasına, bütünlüğüne, birliğine ve etkinliğine zarar verirken İttifak’ın kendi hedeflerini ve savunma çıkarlarını da baltalıyor ”dedi.

“Bu yıl birçok kez söylediğim gibi, Yunanistan ve Türkiye konuşmalı ve – eğer anlaşamıyorsak – o zaman anlaşmazlıklarımızı Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na başvurarak çözmeli ve hukukun üstünlüğünü sağlamalıyız. İyi niyetli bir diyalog yürütmeye samimiyetle bağlıyız ”diye devam etti.

Mitsotakis, kapanış konuşmasında, diyalog çağrılarımız cevapsız kalırsa, Avrupa Birliği’nin bu yönde adımlar atması kaçınılmaz olacaktır. Stratejik çıkarlarını ve üye devletlerinin çıkarlarını korumak adına bunu yapacaktır. “

Kaynak : https://greekcitytimes.com/2020/11/19/greek-pm-greece-turkey-hague/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.