Türkiye Sağlık Bakanı tesadüfen, yanlışlıkla!

turkiye korona virus gercek rakamlar

Türkiye Sağlık Bakanı tesadüfen gerçek koronavirüs vakası sayısını açıkladı. – 1․2 milyon

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gazeteci Fatih Altaylı ile yaptığı röportajda, dipnotun gerçek koronavirüs vakası sayısını ortaya çıkardığını söyledi.

Türkiye Demokrat Haber haber ajansına atıfta bulunan “Armenpress” raporunda, Koca’nın açıklamasında, Türkiye’de yeni tip koronavirüs enfeksiyonu (Covid-19) vakalarının toplam vaka sayısının 1․2 milyon olduğu belirtiliyor.

Bakan Koca, gerçek sayıdaki vakanın gizlenmesine yönelik eleştirilere yanıt olarak, “Olası göstergeler biliniyor. Bu tür eleştirel açıklamalar aslında bakanlığım aleyhinde. Hasta sayısıyla karşılaştırıldığında çok fazla ciddi hastalık ve ölüm var gibi görünüyor ve sonuç tedavide başarısız olduğumuz izlenimi veriliyor. Ama böyle bir şey yok. “Bak, ölü sayısı yüzde 1’den az.”

Türkiye’deki güncel koronavirüs vaka listesine göre hastalıktan 12.335 ölüm kayıt altına alınmış olup, teyit edilen hasta sayısına göre ölüm oranı % 2-76‘dır. Dolayısıyla Bakan Koca’nın açıklamasının rakamın % 1’inden az olması için en az 1.235.000 vakanın teyit edilmesi gerekiyor.

Türkiye şu ana kadar bildirilen 446.822 hasta ile dünya koronavirüs istatistiklerinde 25. sırada yer alıyor. Ancak Sağlık Bakanına göre gerçek sayı 1․2 milyon ise Türkiye dünyada en fazla koronavirüs vakası görülen 11. ülke olur.

TC Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı veriler, 23 Kasım’dan itibaren 6017 yeni vaka ile Koronavirüs enfeksiyonuna kayıt olmak için 139 kişi hayatını kaybetti. Toplam 4 46 ․ Türkiye’de koronavirüs ile enfekte 822 ve 1, 2’de öldü. 358 kişi.

Kaynak : https://armenpress.am/arm/news/1035684.html

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.