Biden, Erdoğan aleyhindeki sözlerini eyleme dönüştürecek mi?

joe biden ve recep tayyip erdogan

Türk rejimi özellikle 2016’dan bu yana ülke içinde ve dışında zulümler ve kitlesel insan hakları ihlalleri işlese de, Recep Tayyip Erdoğan, Papaz Andrew Brunson‘un durumu dışında Trump yönetiminden ciddi bir baskı görmedi.

ABD’den gelen bu sessizlik, analistler tarafından Erdoğan’ın egemen ülkelere hukuka aykırı bir şekilde müdahale etmesi ve içeride insan haklarını ihlal etmeye devam etmesi için yeşil ışık olarak yorumlandı!

Papaz Andrew Brunson örneğinde, Trump son derece sert açıklamalarda bulunmuştu. Trump ayrıca, Türkiye Brunson’u serbest bırakmayı reddederse, “Türk ekonomisini yok etmek” tehdidinde bulunmuştu.

Bu açıklama, Türk parasında ani bir düşüşe yol açtı.

Trump’ın güçlü duruşu, Erdoğan’ı ilişkilerde herhangi bir türbülansı önlemek için diz çöküp Papaz Brunson’u serbest bırakmaya zorladı çünkü Türk rejimi ABD ile çatışmaya dayanamayacağını biliyor. Ancak bu olay dışında Türkiye, dört yıldır kontrolsüz eylemler yapmaya devam etti.

Genel olarak Brunson olayından öğrenebileceğimiz şey, Türkiye’nin zayıf olduğu ve ABD yönetiminin iradesi olduğunda kolaylıkla pes edebileceğidir.

Şimdi Joe Biden’in önümüzdeki Ocak ayında Beyaz Saray’a gelmesiyle gerçek, Trump döneminden tamamen farklı anlayış sergileyebilir ve Erdoğan, özellikle çökmekte olan bir Türk ekonomisi ve arkadaşı Trump’ın olmadığı bir dönemde, hayatta kalamayacağı eşi görülmemiş zorluklarla karşılaşabilir.

Biden Kürtlere verdiği destek ile biliniyor, bu da Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürtlerin elindeki toprakları büyük savaş suçları işleyerek ve cihatçılardan yararlanarak işgal etmek için kullanan Erdoğan için kötü bir haber.

Biden, Türkiye’nin bölgedeki eylemleri sorulduğunda tereddüt etmeden Türkiye’nin kötü eylemlerinin bedelini ödeyeceğini söyledi.

Ayrıca Biden, Erdoğan’a açıkça saldırdı ve ona “otokrat” dedi ve Erdoğan’ın iktidarını devirmek için Türkiye’deki muhalefet partileriyle birlikte çalışacağına söz verdi. Ve Biden’ın sözlerine yanıt olarak, Türk rejimi Biden’i Türkiye’nin iç meselelerine müdahale etmekle suçladı.

Ayrıca, ittifakın askeri teçhizatını ana düşmanı Moskova’ya ifşa eden Rus S-400 sistemini satın alan Türkiye’nin bir NATO üyesi olarak geleceği mercek altına alındı.

ABD’li senatörlerin CAATSA yasası uyarınca Türkiye’ye yaptırım uygulama çağrıları Trump yönetimi tarafından göz ardı edildi.

Gözlemciler, Biden yönetiminin Kongre ile yazışacağını ve Türkiye’ye, yetkililere vize verilmemesi, ABD merkezli İhracat-İthalat Bankasına erişimin engellenmesi, ihracat lisanslarının yasaklanması gibi bir dizi ciddi önlemi içerebilecek yaptırımları uygulamaya devam edeceğini tahmin ediyor.

Kaynak : https://greekcitytimes.com/2020/11/16/biden-action-against-erdogan/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.