Türkiye’nin korktuğu dört Yunan denizaltısı

yunanistan denizaltıları

Yunan denizaltıları, Ege ve Doğu Akdeniz’in “satranç tahtasında” Türkiye’ye karşı önemli bir silahtır.

Toplamda, Yunanistan’da 11 denizaltı var. Sessiz ve dolayısıyla “görünmez” olarak kabul edilen, Papanikolis olarak da bilinen, modernize edilmiş 209 tipi ve dört tip 214 olmak üzere altı eski tip denizaltı envanterde bulunmaktadır.

Geçen hafta Yunanistan’a meydan okumaya devam eden Türkiye, toplamda Yunanistan’dan bir fazla denizaltıya daha sahip, ancak aynı standartta değil.

Denizaltı tipi 214 arasındaki fark, deniz seviyesinin altında uzun mesafelerde kalmalarını sağlayan teknolojiye sahip olmalarıdır. Bu onların düşman radarı tarafından tespit edilmesini zorlaştırır. Ayrıca uçaklar, helikopterler veya su üstü gemileri tarafından algılanmaması için özel bir “sessiz” sevk sistemine sahiptirler.

Türkler, 34 gün boşuna bulmaya çalıştıkları Yunan denizaltılarının pozisyonlarını “kaybettiğinde” Yunanistan denizin dibinde üstünlüğünü gösterdi! Birkaç gün sonra, morallerini yükseltmek için Türkler, Yunan denizaltılarının yüzeydeyken sözde konumlarının videolarını yayınladı.

Sayfa İçeriği

“Papanikolis” denizaltılarının özellikleri

Donanmaya göre 214 tipi (“Papanikolis”) denizaltılar 65,3 metre uzunluğa sahip olup, yüzeyde 10,5 deniz mili, su altında 21 deniz mili hareket edebilmektedir.

Tahrik

İtme, anaerobik tahrik sistemi (AIP) ile birlikte 3.900 kW’lık bir elektrik motoru, yani sıvı yakıt hücrelerinden elektrik üretimi ile elde edilir. Bu sistem, bu tür denizaltıları (operasyonel olarak gerekli olduğunda), denizaltıları anti-denizaltı birimleri tarafından algılanmaya karşı savunmasız hale getiren bir teknoloji.

Nakliye

Donanma sınıfı 214 denizaltıları, ATLAS ELEKTRONİK firmasının entegre ISUS silah sistemini taşıyor, konsolları birbiriyle değiştirilebilir fonksiyon imkanı olan RADAR, ESM, GPS ve PERISCOPE gibi gerekli deniz arama sistemleri dahil olarak bulunuyor.

Personel

“PAPANIKOLIS” denizaltısının personeli 6-7 Subay ve 28-30 kişilik bir mürettebattan (Daimi Astsubaylar ve Profesyonel servis personeli) oluşmaktadır.

Yunan denizaltıları

Pipinos

Pipinos Yunan Denizaltı

PIPINOS denizaltısı bir açık deniz denizaltısıdır (Ocean Going) ve düşman kuvvetler tarafından aktif / pasif algılamaya en az maruz kalma ile operasyonları gerçekleştirmek üzere tasarlanmıştır. Yüzey hedeflerine ateş etme ve saldırı, sorununu tespit etme, izleme ve çözme yeteneğine sahiptir.

Anaerobik tahrik sistemi (AIP) yardımıyla uzun süre çalışabilir.

Yunanistan tersanelerinde inşa edilen ilk deniz altı olma özelliğini taşımaktadır. 2014 yılında Atina’nın batısındaki Skaramangas tersanesinde denize indirilmiştir.

Papanikolis

Papanikolis Yunan Denizaltı

PAPANIKOLIS Denizaltı (S -120), Donanma tarafından sipariş edilen 6 adet “PAPANIKOLIS” tipi Denizaltı serisinin ilki olan geleneksel bir Denizaltı Tipi 214’tür. Almanya, Kielo’daki HDW Tersanelerinde yapılmıştır.21 Aralık 2010’da Salamis Deniz Üssü’ne gitti ve Denizaltı kuvvetlerine katıldı.

Matrozos

Matrozos Yunan Denizaltı

Katsonis

Katsonis Yunan Denizaltı

Kaynak : https://greekcitytimes.com/2020/10/24/greek-submarines-turkey-fears/?amp

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.