Türkiye Yaptırımlarla Dolu Bir Yolu Seçiyor.

Oruc reis

Başbakan Kyriakos Mitsotakis konuk Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile yaptığı görüşmede, “Son zirvede Türkiye’ye çok net bir seçim sunduk, ancak maalesef Ankara yaptırımlara giden yolu seçiyor gibi görünüyor” dedi.

Türk araştırma gemisi Oruç Reis Salı günü Yunan kıta sahanlığına girdi.

“Açıkçası bu şartlar altında konuşmayacağız. Son Zirve’de Türkiye’ye çok net bir seçim sunduk: Agresif davranışların devam etmesi durumunda görünen o ki Türkiye ikinci yolu seçti ”dedi.

Ayrıca, iki hafta önce Brüksel’de yapılan Avrupa Konseyi zirvesinin sonuçlarına da atıfta bulundu. “Uluslararası hukuku ihlal eden tek taraflı eylem veya itirazın yenilenmesi durumunda, AB, TEU’nun 29. Maddesi [Avrupa Birliği Antlaşması] ve TFEU’nun 215. Maddesi [Antlaşma dahil olmak üzere, elindeki tüm araçları ve seçenekleri kullanacaktır. Avrupa Birliği’nin İşleyişi Hakkında], kendi çıkarlarını ve Üye Devletlerinin çıkarlarını savunmak için ”, sözünden bahsedilmese de yaptırımlara atıfta bulunur.

Mitsotakis, Yunanistan’ın 2016 yılında durdukları yerden keşif teması başlatmayı kabul ettiğini vurguladı, tek mesele deniz bölgelerinin sınırlandırılması ile alakalı olduğunu belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise Türkiye’nin kışkırtıcı tavrının anlaşılanın ruhuna tamamen aykırı olduğunu vurguladı.

“Bu nedenle, Yunanistan’da sadece kızgınlık değil aynı zamanda rahatsızlık duyduğu gerçeğini çok iyi anlıyorum. Belirlenen yol ilk defa Türk provokasyonlarıyla sekteye uğramadı ”dedi.

Maas, başlangıçta planlandığı gibi Ankara’yı ziyaret etmeme kararının, Yunanistan’ın AB ve Almanya’dan aldığı dayanışma ve desteği yansıttığını da sözlerine ekledi.

“Artık bu koşulları ve atmosferi yaratmak Türkiye’ye kalmış, böylece sonunda daha fazla provokasyon olmaksızın keşif görüşmeleri yapma olasılığı var” dedi.

Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türk araştırma gemisi Oruç Reis’in Yunan kıta sahanlığında kaldığı sürece Yunanistan ile Türkiye arasında keşif görüşmelerinin yapılamayacağını söyledi.

Görüşleri, konuk Kanadalı mevkidaşı Francois-Philippe Champagne ile düzenlediği ortak basın toplantısında yapıldı.

“Kıyılarımızdan sadece 10,5 mil uzakta araştırma için dün yapılan yeni, yasadışı Navtex’in ardından, Türkiye’nin liderliği güvenilir bir muhatap olmadığını kanıtladı. Diyalog yerine, tarih önerme taahhüdünde bulundukları keşif görüşmeleri yerine, yeniden tırmanmayı ve bölgedeki barış ve güvenliğe yönelik doğrudan tehdidi seçtiler. “

Yunanistan ve Kanada arasında ortak değerlere ve demokrasiye saygıya dayanan uzun vadeli bir dostluktan söz eden Dendias, Yunan hükümetinin Kanada’nın 50 savunmasız sığınma başvurusunda bulunan aileyi yeniden yerleştirme kararından dolayı takdirini dile getirdi. Ayrıca NATO operasyonu sırasında İyon Denizi’ne düşen Kanada helikopterinin mürettebatının hayatını kaybetmesi nedeniyle başsağlığı dileklerini iletti.

Kaynak : https://greekcitytimes.com/2020/10/14/turkey-is-choosing-the-path-that-leads-to-sanctions-says-greek-pm/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.