Türkiye Trakya’yı Karabağ gibi bir mesele haline getirebilir

Batı Trakya

Yunanistan’ın Trakya bölgesindeki durum ile Ermenistan’ın Dağlık Karabağ bölgesi arasındaki benzer durum Türkiye’yi hareketlendirebilir.

Dağlık Karabağ ve Trakya arasındaki bariz farklılıklara rağmen, Türk-Azerbaycan ekseninin soykırımın sekiz aşamasına (Eight stages of genocide) dayanan metodolojisi, Türkiye’nin uzak Yunan bölgesindeki ulusal egemenliğimizi zayıflatmak için on yıllardır kullandığı yönteme benziyor.

Kuşkusuz, Türk diplomasisi Dağlık Karabağ ihtilafından sonra daha da güçleniyor. Arka planda neo-Osmanlı revizyonist kibirinin Suriye, Libya ve Transkafkasya’daki Rus diplomasisi hareketleri tarafından ciddi şekilde etkilendiği gerçeğine rağmen, er ya da geç Trakya’nın durumu ön plana çıkarılacaktır.

Öyleyse, benzer bir durumda Yunan hükümeti, Yunanistan’ın toprak bütünlüğü için bile olası sonuçları nasıl ele alınacak?

Emenistan’ın yenilgisi bize, vatanının milli çıkarlarını ve geleceğini baltalayabilecek yöntemleri savunan siyasi liderliğin er ya da geç tarihin acımasız yüzüyle yüzleşeceğini öğretmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.