Türkiye çatışmayla “flört ediyor”

oruc reis
Profesör Filis: Erdoğan, Yunanistan ile çatışmaya başlayacak ama savaş alanını mağlup terk edecek.

Tüm analistler hemfikir, Doğu Akdeniz’deki durum her zamankinden daha tehlikeli ve önümüzdeki 24 saat kritik olarak değerlendiriliyor, çünkü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Yunanistan’a karşı ipleri geri mi çekeceği yoksa “sinir savaşını mı sürdüreceği” belli olacak. . “

Her halükarda odak noktası, Ankara’nın Oruç Reis araştırma gemisini Kastelorizo adasının 6 deniz mili yakınına göndermeye karar vermesi olacaktır.

Muhtemelen Ankara, esasen bir çatışmayla flört ederek Atina’yı aşırı bir tepkiye sürüklemeye çalışıyor.

Yunan hükümeti ise diplomatik temasları yoğunlaştırıyor ve Türk provokasyonlarının iki ülke arasındaki keşif amaçlı temasları durdurduğunu açıklıyor.

Yunan hükümeti AB’yi yaptırımları artırmaya çağırdı!

Yunan tarafı Türkiye’nin çatışma arayışına girme olasılığını göz ardı edemeyeceği için hükümet yüksek alarmda.

Diğer şeylerin yanı sıra, bir üye devletin topraklarında silahlı saldırıya uğraması durumunda, AB’nin askeri yardımla ilgili kurucu antlaşmasının 42. Maddesi, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın mevkidaşına yaz aylarından beri bildirdiği bir seçenek.

Türkiye’nin Oruç Reis’le yaptığı son hamleleri, Yunanistan’ın tepkisini ve Atina’nın müttefiklerine Avrupalılara güvenip güvenemeyeceğini analiz etmek için Milli Savunma Akademisi (HNDC) Jeopolitik ve Jeostratejik profesörü George Filis ile temasa geçti.

Türkiye egemenlik haklarımıza meydan okuyor!

Konuyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Filis, Yunanistan’ın bölgede araştırma yapmak için Oruç Reis’in hareketlerine Türkiye’nin işgal ettiği Imvros ile Bozcaada adaları arasına oşinografik bir gemi göndererek cevap vermesi gerektiğine işaret ediyor.

“Bu şekilde Avrupa Birliği’ndeki müttefiklerimizin nasıl tepki vereceğini göreceğiz. Türkler; Nasıl tepki verecekler? Batırmakla tehdit edecekler mi? “

Son olarak Filis, Erdoğan’ın hedeflerini Türkiye’nin davranışından doğan amaçlarını özetliyor.

Yunan siyasi sistemini aşağılamak istiyor.
Yunan milletini Türkiye’nin uydusu olduğunu kabul etmeye zorlamak için psikolojik şiddet uygulamak istiyor.
Yunanistan’ı Uluslararası Hukuka değil, Türk gündemine dayalı bir müzakereye götürmek istiyor.
Ancak Filis, Erdoğan’ın tüm bunları askeri bir çatışma olmadan başarmayı amaçladığını vurgulayarak sonlandırıyor çünkü “Böyle bir durumda Türk kuvvetlerinin savaş alanını mağlup bırakacağını çok iyi biliyor. Ayrılırlarsa …

Kaynak : https://greekcitytimes.com/2020/10/17/erdogan-will-conflict-greece/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.