Problem Sadece Erdoğan mı?

Recep Tayyip Erdoğan

Kemalist gazete ‘Sözcü’ Yunanistan’ın 18 Türk adasını işgal etmeye hazırlandığını yazdı!

greekcitytimes.com- Atina – Pek çok kişi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzünden Yunan-Türk ilişkilerine yönelik tutumlarını düşmanca olarak tanımlıyor. Ancak sözde “laik” ve “ilerici” milliyetçi Kemalistlerin bir kez daha Türkiye’nin sınırlarını Yunanistan’a doğru genişletmeyi hayal ettiklerini görüyoruz.

Sözcü Gazetesi

Sözcü yazarı Saygı Öztürk yazısında olayın, Pserimos (Ψέριμος) ve Agathonisi (Αγαθονήσι) adalarının yaşadığını iddia ederek, “Yunanistan’ın gerçek mermilerle Ege’deki adalarımızda askerlerini eğitmeye hazırlandığını” söyledi. Bu hareketin uluslar arası anlaşmalara aykırı olduğunu da yazısında belirtti.

Öztürk hangi antlaşmadan bahsediyor?

Okurlarımıza, daha önce Greek City Times’ın haberine göre Öztürk’le konuşan Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Lozan Antlaşması’nı öne sürerek “Yunanistan’ın konuya yaklaşımı ortak bir zeminde çözmeyi zorlaştırıyor” dediğini hatırlatırız. Söz konusu adaları askerden arındırmalı. Dolayısıyla Türkiye bir yandan Lozan Antlaşması’nın “rafa kaldırıldığını” söylüyor, ancak daha sonra adaları askerden arındırmak için Yunanistan’a karşı kullanıyor – en ünlüsü 1955 Konstantinopolis Pogromları sırasında pek çok kez anlaşmayı bozdukları gerçeğini göz ardı ederek. Öztürk, söz konusu adaların yaklaşık 3000 yıl önce Antik Yunanlılar tarafından ilk kez sömürgeleştirilip iskân edildiği gerçeğini görmezden gelse bile, Türklerin adalar üzerindeki egemenliğinin saçma olduğunu biliyor.

Erdoğan, 2 Eylül 2019’da İstanbul Milli Savunma Üniversitesi’nde resmi törenle Ege Denizi’nin yarısını ve Türkiye’ye ait olmayan birçok Yunan adasını kendi sınırları içerisinde gösteren bir harita önünde fotoğraflandı.

Türklerin “ihtilaflı” adalar üzerindeki iddialarının çoğu, 2. Dünya Savaşı’nın sonunda Paris Barış Antlaşmaları’nın (1947) sonuçlanmasıyla İtalya’dan Yunanistan’a devredilen ve adalar üzerindeki 740 yıllık yabancı egemenliğine son veren Oniki Adalar üzerinedir. İtalya, Oniki Adalar’ı Yunan egemenliğine iade etmeden önce, Lozan Antlaşması’nın 15. Maddesi Türkiye’ye, Oniki Adaların İtalya’nın ilhakını resmen tanımıştır.

Sözcü yazarı, özünde Türkiye’nin Lozan Antlaşması’nın 15. Maddesinde adaları imzaladığı gerçeğini görmezden geldi – ancak Öztürk, Lozan Antlaşması’nı Yunanistan’ı Erdoğan’ın çalmayı hayal ettiği adaları askerden arındırmak için kullanmak istiyor.

Esasen Türkiye, İtalya’nın egemenliğini kaybetmesi nedeniyle Oniki Adaları geri alması gerektiğine inanıyor. Türkiye, Avrupa’da sona eren savaşın en son anında, Berlin’e savaş ilan etmeden önce, 2. Dünya Savaşı sırasında çoğunlukla Nazi Almanyası ile dost olduğu için, Ankara, savaş bittiğinde antlaşmalara yabancı değildi. Viyana Antlaşmalar Hukuku Sözleşmesi’nin 34. Maddesi, “bir antlaşmanın, kendi rızası olmadan üçüncü bir Devlet için yükümlülükler veya haklar oluşturmadığını” belirtir. Bu, Türkiye Paris Barış Antlaşmaları’na göre üçüncü bir devlet olarak görüldüğü için Türkiye’nin adalar üzerinde herhangi bir hak iddia edemeyeceği anlamına geliyor.

Kaynak: https://greekcitytimes.com/2020/04/27/only-erdogan-is-a-problem-kemalist-newspaper-says-greece-is-occupying-18-turkish-islands/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.