Pakistan’ın Türkiye Adına Kıbrıs Düşmanlığı Tarihi

Turkiye pakistan dostlugu

Pakistan Türkiye’yi destekliyor gibi görünüyor, ancak Kıbrıs’ta ve Ege’de ne istediğini bilmek gerekiyor – özellikle binlerce kilometre uzakta olduğu ve Keşmir’in haklarını talep ettiği için.

Son zamanlarda, sadece Yunanistan için değil, Helenizm’in tamamı için en ciddi tehdit olan yasadışı göçün yanı sıra, nispeten yeni ve bilinmeyen iki konu Yunanları ilgilendiriyor.

Bunlardan biri, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın en üst kademelerinde görev yapan ve aynı zamanda Atina büyükelçisi olarak görev yapan eski ABD’li diplomat Nicholas Burns’ün açıklamaları.

Gazeteci Athanasios Ellis’e “Yunanistan, Türkiye ile çatışmada kritik bir anda ABD’ye güvenebilir mi” cevabını veren Burns, şunları söyledi:

“Bunu söylediğim için üzgünüm, ancak Yunanistan’ın Türkiye ile ilgili bir olayda ABD’nin desteğine ihtiyacı olursa, bunu Başkan Trump’tan alacağınızı sanmıyorum.”

Washington’da düzenlenen Delphi Forumu’nda konuşan Burns, “Yunanistan’ın saldırgan olacağı” varsayımsal bir senaryoyu hayal edemediğini vurguladı.

İkinci konu, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerinin Akdeniz ve Ege’deki varlığı ve Pakistan Başbakanı İmran Han’ın “Türkiye Pakistan’ın Keşmir meselesindeki konumunu desteklemesi olarak ele alınabilir.

Görüldüğü gibi iki konu birbiriyle ilişkilidir. Bu nedenle Kıbrıs’taki barışa değil, Türkiye’nin “Barbarlık Operasyonu” na ve işgalin ilk günündeki uluslararası duruma dönüp bakacağız.

Pakistan Başbakanı Zülfikar Ali Butto, Türk mevkidaşı Bülent Ecevit’e gönderdiği mesajda operasyonla ilgili olarak, “Pakistan, Türkiye’nin ihlali durdurmak için başlattığı barış operasyonunu güçlü bir şekilde destekliyor” dedi.

Mesajda ayrıca Pakistan halkının ve hükümetinin Türkler hakkında her zaman kardeşçe duygular beslediği ve bu zor zamanda tüm Pakistanlıların kayıtsız şartsız Türkiye’nin yanında olduğu belirtildi.

Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad da operasyonla ilgili yaptığı açıklamada, Türk hükümetinin tavrını desteklediğini ve anlayış gösterdiğini söyledi.

Moskova Radyosu da canlı yayın yapıyor: “Türkler sabah Kıbrıs’a girdi. Türkiye […] son çare olarak en doğal hakkını kullandı ve Ada’ya çıktı. “

Tiran Radyosu, tüm dünya milletleri gibi Arnavut devletinin ve milletinin de Kıbrıs konusunda Türkiye’yi desteklediğini ve işgale çok olumlu baktığını canlı yayınlayarak, Arnavutluk’un kardeşlik Türkiye’den yana olduğunu da sözlerine ekledi.

Operasyonların ikinci gününde tepkiler şöyle oldu:

Butto, “Savaşa gitmeye ve Türk askerleriyle omuz omuza savaşmaya hazırım […] Türkiye’nin karşı karşıya olduğu sorunlarda kucaklaşarak kalmayacağız” dedi.

Aynı gün Türkiye’ye petrol tedarik sözü veren Libya’nın Ankara Büyükelçiliği Büyükelçisi Süleyman Atayaka, dışişleri bakanlığına giderek görüşmelerde bulundu.

Ankara’da ikamet eden bir grup Pakistanlı, Türk kardeşlerinin Kıbrıs’taki operasyonunu desteklediklerini belirterek, Kıbrıslı Türklerin hakları için bir gösteri düzenledi. Pakistanlılar, Türkçe, Urduca ve İngilizce sloganlarla pankartlar açtılar:

“Türk milletinin yanındayız”, “Türk milletine kanımız feda”, “Pakistan ve Türkiye kardeş” ve “Pakistan milleti Türk milletinin yanındadır.”

Bu arada yabancı basın da işgali kapsamlı bir şekilde haber yaptı.

Kuwait Times gazetesinin önemli bir yazar makalesinde, Türkiye’nin işgalinin bir saldırı olmadığını ve Kıbrıslı Türklerin haklarını korumanın başka yolu kalmadığı için bunun kesinlikle adil olduğunu yazdı. Ayrıca Kuveyt ve diğer Arap ülkelerinin Türkiye’yi sadece Müslüman bir ülke olduğu için değil, kanunun yanında olduğu için de desteklediğini yazdı.

Kocatepe savaş gemisinin 21 Temmuz 1974’te batmasının hemen ardından Pakistan, Türkiye’ye ve aynı zamanda tıbbi malzeme dolu kargo gönderen İran’a bir askeri saha kliniği gönderdi.

Libya Devrim Konseyi Başkanı, Trablus’taki Türk elçisine telefon ederek, Türkiye’ye yedek parça ve diğer her türlü yardımı göndermeye hazır olduğuna dair güvence verdi. Bundan sonra Libya gerçekten gerekli malzemeleri sağladı.

Bunlar, aşağıdaki nedenlerden dolayı bazı tepkiler ve tartışmalardı:

Birincisi, uluslararası kamuoyunun yanınızda olmasının ne kadar önemli olduğunu anlamak.

İkincisi, Türkiye’nin 1974’ün aksine Doğu Akdeniz’deki Kıbrıs’taki mevcut durumunu anlamak ve Pakistan’ı mahallemize getirme hamlesini yorumlamak.

Kaynak : https://greekcitytimes.com/2020/11/02/cyprus-pakistan-turkey/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.