İnanılmaz meydan okuma! Türkiye yeni haritayla Ege’nin yarısını talep ediyor

turkiye arama kurtarma sahasi

Türkiye yangına yakıt ekleyerek durumu daha da kötüleştiriyor. Türkiye Ulaştırma Bakanlığı’nın sunduğu harita Ege’yi ikiye bölüyor! Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın can kaybetme tehlikesinden söz eden öfkeli açıklaması Yunan medyasına bomba gibi düştü.

Türkiye ile durum gittikçe kötüleşiyor, ki bu şimdi sunulan yeni bir haritayla aslında Ege’nin yarısına sahip çıkıyor!

Bu harita, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından twitter üzerinden yayınlanmıştır. Bu, artık Türkiye’nin resmi bir “doktrini” olan ve kışkırtıcı iddialarına kalıcı bir dönüş olan “Mavi Vatan” ın haritası.

Turkiye yeni arama ve kurtama haritasi

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı sert bir açıklama yaparak başlangıçta Türkiye’nin söylediklerinin provokatif ve temelsiz olduğunu vurguladı.

Uzun Türk keyfiliği listesine eklenen başka bir eylem olduğunu ekliyor ve insan hayatını kaybetme tehlikesinden hiç çekinilmediği belli oluyor.

“Yeni Türk hukukunda keyfi olarak tanımlanan ve 1988 Türk hukukunda tanımlanan Türk arama ve kurtarma sorumluluk alanı, Yunan egemenlik ve yargı alanlarını kapsadığı sürece yasa dışıdır, bu nedenle yasal sonuçlar üretmez, bunun ötesinde operasyonel kriterlere dayanmaz ve insan hayatının güvenlik amaçlarına hizmet etmez.”

1950’lerde ICAO Bölgesel Havacılık Anlaşmaları tarafından tanımlanan ve 1975’ten itibaren yetkili Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) ilan edilen Yunanistan sorumluluk alanı, Atina FIR ile çakışmaktadır ve IMO ve ICA tavsiyeleri ile uyumludur. Uluslararası Havacılık ve Deniz Arama ve Kurtarma El Kitabında (IAMSAR El Kitabı) yer aldığı şekliyle. Uygulamada, Yunanistan’ın Pire’deki yetkili Yunan Ortak Kurtarma Koordinasyon Merkezi (JRCC) aracılığıyla, sorumluluk alanındaki tüm arama ve kurtarma operasyonlarını etkin bir şekilde koordine ettiği ve bu durumda risk altındaki herkese hizmet sağladığı vurgulanmaktadır. gemiler ve uçaklar.

Tamamen siyasi saiklere sahip bu son hamlesiyle Türkiye’nin insan hayatını tehlikeye atarak kafa karıştırmaktan çekinmediği açıktır. Bu hamle, Ege ve Doğu Akdeniz’de son dönemin eşi benzeri görülmemiş tırmanışının da sorumlusu olan uzun Türk keyfi ve yasadışı iddiaları listesine eklendi. “Türkiye’nin eylemleri, Türkiye’nin nihayet uzlaşması gereken uluslararası meşruiyete bir kez daha aykırı olacaktır.”

Kaynak : https://www.newsit.gr/ellada/apisteyti-proklisi-i-tourkia-me-neo-xarti-diekdikei-to-miso-aigaio-ypeks-vazoun-se-kindyno-anthropines-zoes-pic/3124205/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.