Erdoğan’dan Famagusta kışkırtması

Erdoğan Kıbrıs’ta işgal altındaki Gazimağusa’yı ziyaret ederken BM kararlarını hiçe saydı.

Türk medyası, Recep Tayyip Erdoğan’ın, sözde devletin “kuruluş yıldönümü” nedeniyle işgal altındaki Kıbrıs topraklarında Türk cumhurbaşkanının seyahatini ve her adımını kapsayan İşgal Altındaki Topraklar’a bugün yaptığı tarihi ziyaretten bahsediyor.

Ethnos’un haberine göre Erdoğan, “İstanbul” cumhurbaşkanlığı uçağıyla 12.30’da (Kıbrıs saatiyle) geldi ve Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar tarafından resmi törenle karşılandı.

Erdoğan, Fazıl Küçük Caddesi’ndeki askeri geçit törenini izledikten sonra işgal altındaki Lefkoşa’da 100 yataklı bir yoğun bakım hastanesinin açılışını yaptı ve ardından Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar ile görüşmesi için kuşatılmış Gazimağusa şehrine gitti.

Erdoğan’ın koalisyon hükümetinin faşist ortağı Devlet Bahçeli başka bir uçakla gelmişti.

Bu arada Türk Savunma Bakanlığı, sözde devletin bugünkü “kuruluş yıldönümü” münasebetiyle twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda Kıbrıslı Türklere bir mesaj gönderiyor.

“37 yıl önce kendi kaderini belirleyen, bağımsızlığını ve özgürlüğünü ilan eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümünün kutlu olsun.

“Türkiye, 1974’te olduğu gibi, Kıbrıslı Türk kardeşlerinin yanında yer aldı, bu nedenle bugün Kıbrıslı Türklere aynı destek ruhuyla yönetiliyor.”

Geçen Salı, yüzlerce Kıbrıslı Türk Ankara’nın müdahaleci politikalarını protesto etti.

Kıbrıslı Türkler Erdoğan’ın gelişini protesto etti

Kaynak : https://greekcitytimes.com/2020/11/15/erdogan-un-famagusta-cyprus/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.