Erdoğan : Yunanistan Akdeniz’de Gereken Cevabı Alacak.

Recep Tayyip Erdogan

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekillerine yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Doğu Akdeniz anlaşmazlığında Yunanistan’a “hak ettiği cevabı” vereceğini söyleyerek bir konuşma daha yaptı.

Gösterişli Türk Cumhurbaşkanı, Yunanistan’ın bu vaatlerin tam olarak ne olduğundan bahsetmeden “sözlerini tutmadığını” da iddia etti.

Türkiye, Yunanistan’ın kıta sahanlığında araştırma yapma konusunda yasal bir hakkı olduğu konusunda ısrar etse de, Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki maksimalist iddialarına aykırı olarak, Birleşmiş Milletler Deniz Şartı Kanununu imzalayıp onaylamaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Denizler Şartı Kanununu imzalamayan ve / veya onaylamayan dünyadaki 15 ülkeden yalnızca biri olmanın yanı sıra, aynı zamanda Uluslararası Mahkeme’nin meşruiyetini tanımayan dünyadaki çok az ülkeden biridir. Lahey’de Adalet.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki en son provokasyonları, Oruç Reis Türk araştırma gemisini savaş gemileriyle birlikte Yunanistan’ın kıta sahanlığına göndererek ABD ve AB’den de dahil olmak üzere uluslararası kınamalar aldı.

Bugün erken saatlerde Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Oruç Reis‘in Doğu Akdeniz’de faaliyet göstereceği ve Yunanistan kıta sahanlığında sismik araştırmalara başlayacağı yere ulaştığını söyledi.

Erdoğan’ın yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Karadeniz’deki sözde büyük gaz bulgusunun aslında başlangıçta beklenenden çok daha büyük olduğunu söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.