Erdoğan: Ege’nin Yunan gölü olmasını kabul etmeyeceğiz

Ege Denizi tarihi
Ankara, Yunanistan ile Türkiye arasında keşif amaçlı temasların başlaması nedeniyle kendi şartlarını belirlemeye çalışıyor ve bir kez daha Ege adalarının askersizleştirilmesi çağrısında bulunuyor.

Atina her halükarda Türkiye ile diyalog için tek sorunun deniz bölgelerinin sınırlandırılması olduğunu ve başka bir şey olmadığını savunuyor.

Özellikle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından generaller, dışişleri ve savunma bakanlarının huzurunda, dün bildirildiği üzere Yunanistan’ın Ege adalarının askerden arındırılmasına ilişkin bir açıklama yapıldı. Greek City Times.

SKAI’nin Türkiye muhabiri Manolis Kostidis‘in açıkladığı gibi, Milli Güvenlik Konseyi en üst organdır ve bu duyuru, Ankara’nın gelecekte adaların askersizleştirilmesi konusunu birçok kez gündeme getireceğini göstermektedir.

“Bugünden itibaren Türk milletinin çıkarlarına deniz, kara ve hava yoluyla geri adım atılmayacaktır. Uluslararası hukuka ve anlaşmalara aykırı hareket eden ülkeler, özellikle askerden arındırılmış adaların militarizasyonu konusunda sağduyuya uymaya çağrılıyor ”denildi.

Daha önce Türkiye cumhurbaşkanı parti yetkilileriyle yaptığı görüşmede Atina’nın Ege’de bir Yunan gölü oluşturmak istediğini söyledi ve böyle bir şeyin kabul edilmeyeceğini ekledi.

Ege adaları kara suları

Türk medyasına göre Erdoğan, yetkililerine diyalogun artık bir öncelik ve daha ılımlı bir politika olduğunu söyledi ve şu mantraları tekrarladı:

“Türkiye Doğu Akdeniz’deki haklarından vazgeçmeyecek.

“BM ve AB kararları var.

“Yunanistan adaları bahane ederek orada ve bir Yunan gölü yaratmaya çalışıyor, böyle bir şey yapılamaz.

Haklarımızı koruyacağız.

“Önceliğimiz, diplomasinin tüm imkanlarını kullanmaktır.

“Daha ılımlı bir politika izleyeceğiz.

“Ancak Doğu Akdeniz’de haklı olduğumuzu ve bunu her fırsatta yapacağımızı anlatacağız.”

Bu, alıştığımız Ankara’nın olağan mantrası haline geldi.

Geçen ay, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis Yunanistan’ın İyonya Denizi’ndeki karasularını 6 deniz milinden 12 deniz miline çıkardı.

Mitsotakis, Yunanistan’ın böylece Deniz Hukuku Sözleşmesinin 3. Maddesi uyarınca “devredilemez bir egemenlik hakkı” kullanacağını söyledi.

Yunanistan uluslararası hukuku yürürlüğe koyar ve Yunanistan’ın Ege’deki karasularının 12 deniz miline uzatıldığını ilan ederse, Ege gerçekten bir Yunan gölü haline gelecektir.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Biegun, “Türkiye’yi kışkırtıcı denizcilik operasyonlarını ve bölgede gerginliği artıran adımları durdurmaya” çağırdı.

Bu arada ABD Bakan Yardımcısı Mike Pompeo, Yunanistan’ın Batı Balkanlar ve Akdeniz’de oynayabileceği role ilişkin çifte mesajla Selanik ve Souda’yı ziyaret edecek.

Kaynak : https://greekcitytimes.com/2020/09/25/erdogan-we-will-not-accept-the-aegean-becoming-a-greek-lake/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.