Rakamların Sihri! 4 – 7 – 8 Nefes Tekniği

4 7 8 nefes tekniği

Başlığa bakmak sizin yanıltmasın, bu ne bir şans oyunları tahmini ne de yılbaşı gelirken alacağınız milli piyango biletinin rakamlarından bazıları, 4 – 7 – 8 rakamları sağlınızla ilgili günde yetişkin bir insanın 21 bin ile 25 bin arasında nefes alıp vemesi ile alakalı, peki bu rakamlar bize ne anlatıyor? İşte 4 7 8 Nefes Tekniği

4 7 8 Nefes Tekniği

Günümüzde özellikle yoğun şehir yaşantısında,stres, kaygı ve diğer faktörler nedeniyle yeterince sağlıklı bir uyku rutinine sahip olamayan kişiler için 4-7-8 nefes tekniği, uygulayıcıların nefesleri üzerinde kontrol sahibi olmalarına yardımcı amacıyla bedeni rahatlatmak olan bu egzersizler vucudumuzda ki oksijen yenilenmesine de yardımcı olur.

4-7-8 tekniği, gece yattığınızda endişelerinizi tekrarlamak yerine zihni ve bedeni nefesi düzenlemeye odaklanmaya zorlar.

Nefes egzersizi tekniği geliştiricisi Arizona Üniversitesi Bütünleştirici Tıp Merkezi’nin kurucusu ve yöneticisi Dr. Andrew Weil, tekniği “sinir sistemi için doğal bir sakinleştirici” olarak nitelendiriyor.

4-7-8 nefes tekniği, Dr. Andrew Weil tarafından geliştirilen bir nefes alma modelidir. Uygulayıcıların nefeslerini kontrol etmelerine yardımcı olan pranayama adı verilen eski bir yoga tekniğe dayanmaktadır.

Bu tekniği basitçe şu şekilde uygulayabilirsiniz;

  • 4 saniye boyunca burundan nefes alıyorsunuz.
  • 7 saniye boyunca nefesinizi tutuyorsunuz.
  • 8 saniye boyunca ağzınızdan veriyorsunuz.

Bu egzersizi, günde iki kez, dört defaya kadar tekrarlayın.

Sempatik sinir sisteminiz, vücudunuzun “savaş ya da kaç” tepkisinden sorumludur. Stresli olduğunuzda, bu sistem aşırı hızlanır ve bu da hızlı atan bir kalp, sığ nefes alma ve terli eller ve mide rahatsızlığı gibi diğer stres belirtileri gibi kendinizi güçlü hissetmenize neden olur. İşte bu teknik sinir sisteminize hükmetmenize yardımcı olur.

4 7 8 tekniği

Koyun Saymayı Unutun!

Koyun saymayı unutun ve doğrudan nefesinizi saymaya başlayın. Zihninizi sakinleştirmek ve kaygınızı azaltmak için iyi bir gece uykusu için 4-7-8 nefesi her ikisiyle de ilişkilidir. Ayrıca, vücudunuzu uyku için doğru duruma getiren kalp atış hızını ve kan basıncını düşürdüğü de gösterilmiştir.

Kaynak: https://health.clevelandclinic.org/4-7-8-breathing/

2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.