Magnezyum Takviyesi Ne İşe Yarar

Magnezyum çeşitli formları bir çok magnezyum takviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Gıda takviyesi olarak aldığınız aslında içerik olarak sizin ihtiyacınıza karşılık veremiyor olabilir. Kas ağrısı çekiyorsunuz fakat aldığınız magnezyum takviyesi sadece müshil etkisi gösteriyor olabilir.

Yazımızda magnezyum takviyesi ne işe yarar sorusundan, hangi takviyenin sizin için ideal bir seçim olacağını bulacaksınız.

Sayfa İçeriği

Magnezyum nedir?

Magnezyum, vücudun işlevi için çok önemli olan bir mineraldir. Magnezyum, kan basıncını normal, kemikleri güçlü ve kalp ritmini sabit tutmaya yardımcı olur.

Magnezyumun Faydaları

Uzmanlar, Türkiye’deki birçok insanın magnezyum içeren yiyecekleri yeterince yemediğini söylüyor. Önerilen miktardan daha az magnezyum alan yetişkinlerin yüksek enflamasyon belirtilerine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Enflamasyon, sırayla, kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanserler gibi önemli sağlık koşullarıyla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, düşük magnezyum osteoporoz için bir risk faktörü gibi görünmektedir.

Magnezyum ve diğer mineraller açısından zengin yiyecekler yemenin, prehipertansiyonu olan kişilerde yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var.

İntravenöz veya enjekte edilen magnezyum, hamilelik sırasında eklampsi ve şiddetli astım atakları gibi diğer durumları tedavi etmek için kullanılır. Magnezyum ayrıca birçok antasit ve müshilde ana bileşendir.

Ciddi magnezyum eksiklikleri nadirdir. Şu kişilerde daha olasıdır:

 • böbrek hastalığı varsa
 • Crohn hastalığınız veya sindirimi etkileyen diğer rahatsızlıklarınız varsa
 • Paratiroid sorunları varsa
 • Diyabet ve kanser için bazı ilaçlar alıyorsanız

Günlük Önerilen Magnezyum Miktarı

ÇocuklarMiktar
1-3 yaş80 mg/gün
4-8 yaş130 mg/gün
9-13 yaş240 mg/gün
Kadınlar
14-18 yaş360 mg/gün
19-30 yaş310 mg/gün
31 yaş üstü320 mg/gün
Hamileler
19 yaş altı400 mg/gün
19 -31 yaş350 mg/gün
31 yaş üstü360 mg/gün
Emziren Kadınlar
19 yaş altı360 mg/gün
19 -31 yaş320 mg/gün
31 yaş üstü310 mg/gün
Erkekler
14-18 yaş410 mg/gün
19-30 yaş400 mg/gün
31 yaş üstü420 mg/gün
Önerilen Magnezyum

Çoğu insan gıdalardan gereğinden fazla magnezyum alır ve magnezyum takviyesi almasına gerek yoktur. Magnezyum takviyelerinin aşırı kullanımı toksik olabilir. Yiyeceklerden aldığınıza ek olarak, almanız gereken en yüksek magnezyum takviyesi dozu:

1-3 yaş arası çocuklar için 65 mg/gün
4-8 yaş arası çocuklar için 110 mg/gün
9 yaş ve üzeri yetişkinler ve çocuklar için 350 mg/gün

Bu dozlar, herkesin diyetlerine eklemesi gereken en yüksek dozlardır. Birçok insan, yedikleri yiyecekler yoluyla önemli miktarlarda magnezyum alır. Gıdalardan doğal olarak yüksek düzeyde magnezyum almak güvenlidir, ancak diyetinize büyük miktarlarda takviye eklemek tehlikeli olabilir. Tavsiye edilen bu maksimum seviyeleri aşmayın!

Doğal Magnezyum Kaynağı Besinler

 • Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler
 • Fındık
 • Fasulye, bezelye ve soya fasulyesi
 • Tam tahıl gevreği

Magnezyum Riskleri

Yan etkiler. Magnezyum takviyeleri mide bulantısına, kramplara ve ishale neden olabilir. Magnezyum takviyeleri genellikle dışkının yumuşamasına neden olur.


Etkileşimler. Magnezyum takviyeleri, diüretikler, kalp ilaçları veya antibiyotikler dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Magnezyum almadan önce herhangi bir ilaç alıp almadığınızı sağlık uzmanınıza danışın.


Riskler. Diyabet, bağırsak hastalığı, kalp hastalığı veya böbrek hastalığı olan kişiler, sağlık uzmanlarıyla konuşmadan önce magnezyum almamalıdır.


Aşırı doz. Magnezyum doz aşımı belirtileri mide bulantısı, ishal, düşük tansiyon, kas zayıflığı ve yorgunluğu içerebilir. Çok yüksek dozlarda magnezyum ölümcül olabilir.

Magnezyum Takviyesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk olarak, ihtiyaçlarınıza en uygun magnezyum formunu seçmelisiniz. Peki ama ihtiyacınız olan magnezyumu nasıl belirleyeceksiniz. Yazımızı okumaya devam edin.

Magnezyum türleri

 • magnezyum glisinat
 • magnesium citrate (magnezyum sitrat)
 • magnesium chloride (magnezyum klorür)
 • magnesium sulfate
 • magnesium oxide
 • magnesium malate
 • magnesium taurate
 • magnesium malate

Yukarıdaki formlar, emilebilirlikleri ve özel kullanımları açısından farklılık gösterir. Örneğin, magnezyum sitrat ve glisinatın, magnezyum oksit ve sülfattan daha iyi emildiği gösterilmiştir.

Magnezyum glisinat

Magnezyumun Glisin adı verilen bir aminoasit ile birleşiminden oluşur. Yapılan araştırmalara göre vücutta tolere edilebilirliği yüksek ve minimum yan etki göstermesi bakımından yüksek dozaj gereksinimi duyanlar için ideal bir seçenek sunuyor.

Magnezyum sitrat

Magnezyum sitrat, magnezyum içeren takviye edici gıdalarda popüler bir magnezyum şeklidir. Vücudun emmesi diğer bazı formlardan daha kolaydır. İshal gibi yan etkisi olmasından dolayı bazı doktorlar kabızlık tedavisi için önerebilmektedirler.

Magnezyum klorür

Vücudun cilt yoluyla az miktarda magnezyum emebileceğine dair kanıtlar olsa da, etkinliğini belirlemek için büyük ölçekli çalışmaların gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.

Bağırsaklar magnezyum klorürü iyi emdiği için magnezyum klorürü dahili olarak alınabilir.

Magnesium taurate

Araştırmalar, yeterli miktarda taurin ve magnezyum alımının kan şekerini düzenlemede rol oynadığını göstermektedir. Bu nedenle, bu özel form sağlıklı kan şekeri seviyelerini destekleyebilir.

ENERJİ VE KAS AĞRISI: MAGNEZYUM MALAT

Magnezyum Takviyesi Ne İşe Yarar : Magnezyum Malat

Magnezyum malat, meyve ve şarap gibi gıdalarda doğal olarak bulunan malik asidi içerir. Bu asit ekşi bir tada sahiptir ve genellikle lezzeti arttırmak veya asitlik eklemek için bir gıda katkı maddesi olarak kullanılır.

Araştırmalar, magnezyum malatın sindirim sisteminizde çok iyi emildiğini ve bu da onu magnezyum seviyenizi yenilemek için harika bir seçenek haline getirdiğini gösteriyor.

Magnezyum malat, bazen fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu ile ilişkili semptomların tedavisi için önerilir. Ancak şu anda bu kullanımları destekleyecek güçlü bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

HAFIZA VE BEYİN FONKSİYONU: MAGNEZYUM THREONAT

Beyniniz için bir takviye arıyorsanız, magnezyum treonat favoridir. Bunun nedeni, sinir sisteminizin bu magnezyum formunu hızla emmesidir.

Magnezyum treonat, özellikle yaşlanmadan kaynaklanan bilişsel gerilemeye karşı beyin koruyucu özellikleriyle dikkat çekiyor. Kemirgen çalışmalarında, magnezyum treonat sinaptik kaybı ve hafıza eksikliklerini önlediği kanıtlanmıştır.

Sonuç olarak bu magnezyum takviyesi: Beyninizi ve bilişsel işlevinizi desteklemek için sabahları magnezyum treonat alın. Belleğe fayda sağladığı ve yaşlanmanın etkilerine karşı koruyabildiği gösterilmiştir.

KABIZLIK: MAGNEZYUM OKSİT

Günde bir kereden az kaka yapıyorsanız, gün boyunca küçük dozlarda magnezyum oksit müshil gibi davranabilir. Günde bir veya daha fazla gidiyorsanız, diğer formlara bakmak isteyebilirsiniz. Tüm magnezyum formlarından magnezyum oksit, mide rahatsızlığı ve ishal gibi müshil yan etkilere neden olma olasılığı en yüksek olanıdır.

Keçi sütü markaları

Japonya Kalem Markaları

Japonya, kaliteli ve özgün kalem üretimi ile tanınan bir ülke. Japon kalem markaları arasında…

Devam

Fransa Telefon Fiyatları

Günlük hayatın en önemli kullanım ürünleri arasında akıllı telefonlar yer alıyor. Dünya genelinde tercih…

Devam

Danimarka Telefon Fiyatları

Danimarka, bir Kuzey Avrupa İskandinav ülkesi olarak özellikle Başkent Kopenhag sayesinde lüks hayatı, zenginliği…

Devam

Hollanda Telefon Fiyatları

Hollanda, Avrupa’nın yüz ölçümü ve nüfus açısından küçük ülkelerinden biri olsa da ticari açıdan…

Devam

Romanya Telefon Fiyatları

Karadeniz sınırlarımızda komşumuz konumunda bulunan Romanya, çok uzun yıllardır Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde…

Devam

İtalya Telefon Fiyatları

Akıllı telefonlar günlük hayatta neredeyse her işimiz için bir ihtiyaç haline gelirken, Türkiye’de birçok…

Devam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.