Türkiye yakında Rusya ile uzay işbirliği anlaşması imzalayabilir

Rusya Türkiye uzay programı

Rusya haber ajansı TASS’ın 10 Şubat’taki haberine göre, Rusya ve Türkiye’nin uzayda işbirliğini geliştirmek için iki taraflı bir anlaşma üzerinde görüşmelerde bulunduğunu açıklandı.

Türkiye Rusya Uzay Anlaşması

Türkiye uzay ajansı başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Yuri Gagarin’in uzay uçuşunun 60. yıldönümü öncesinde TASS’a verdiği demeçte, Türkiye’nin uzayda işbirliği konusunda yakında Rusya ile bir anlaşma imzalayabileceğini söyledi.

“Ulusal hedeflerimiz doğrultusunda belirlediğimiz ülkelerle ve uluslararası kuruluşlarla ikili ilişkiler kuruyoruz. Rusya dahil farklı ülkelerle ortak işbirliği koşulları üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Yakın gelecekte bir anlaşma imzalama planlarımız var. ” dedi.

“Uzay araştırması çok karmaşık ve maliyetli bir iştir. Yüksek teknoloji gerektirir ve bu nedenle bu alanda uluslararası işbirliği çok önemlidir. Uluslararası düzeyde hedefimiz bölgesel ortaklarla ve komşularımızla sağlam ortaklık ilişkileri kurmaktır. Rusya söz konusu olduğunda, pek çok işbirliği alanında geniş fırsatlara sahibiz. Karşılıklı yararlı işbirliğine dayalı sağlam ortaklık ilişkileri kurmayı başarırsak çok daha hızlı ilerleme kaydedebileceğimize inanıyoruz. “Dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şubat ayında açıkladığı Türkiye uzay programını hatırladı.

“Bildiğiniz gibi Türkiye, 9 Şubat’ta önümüzdeki on yıl için hedefler belirlemek üzere kendi uzay programını açıkladı. Bu program, Türkiye’nin uzay alanında belirlediği temel hedeflerini ve bu hedeflere ulaşmak için atılan adımları yansıtıyor. on ana hedefimiz ve çok sayıda alt görevimiz var. Belirlenen hedeflere ulaşmak için stratejilerin uygulanmasını tam olarak destekliyor ve buna inanıyoruz. “dedi.

Roscosmos 10 Şubat’ta TASS’a verdiği demeçte, Rusya ve Türkiye’nin uzayda işbirliğini geliştirmek için iki taraflı bir hükümetler arası anlaşma üzerinde görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Roscosmos, Türkiye’den bir Türk astronotunun uzay görevi de dahil olmak üzere belirli uzay işbirliği önerileri sunmasını bekliyor.

Kaynak : TASS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.