Türkiye Silah Pazarını Genişletmek İstiyor.

milli silah


Türkiye, silah, askeri ve özel teçhizat pazarını genişletmeyi hedefliyor. Ankara, Pakistan, Bangladeş ve Afganistan’a silah sağlamayı planlıyor. Türkiye Cumhuriyeti bu ülkelere neler sunabilir – Gazeta.Ru.

Türk hükümetinden yetkililer ve ülkenin savunma sanayi liderlerinin Pakistan, Bangladeş ve Afganistan’da silah ve askeri teçhizat satışlarında artış olmasını umuyor. Türk Savunma Bakanlığından üst düzey bir satın alma görevlisi yayına bağlanarak “Bunlar Türk üreticileri için umut verici pazarlar” dedi.

Bu üç ülkedeki durumu yakından tanıyan bir Türk diplomat, yukarıda belirtilen tüm Asya ülkeleriyle “eşit, dostane ve sorunsuz siyasi ilişkilerin” Türk firmalarına büyük ölçekli ihracat anlaşmaları vaat ettiğini söyledi. “Türk sistemleri savaş koşullarında giderek daha fazla test edildikçe, bu ülkelerin silahlarımıza ve askeri teçhizatımıza ilgisi sadece artacaktır” dedi.

Türk Capital Fuarı Başkanı Hakan Kurt, Türk savunma ve havacılık endüstrisi için Pakistan, Bangladeş ve Afganistan’ı “sıcak pazarlar” olarak nitelendiriyor. Türk savunma sanayisine gelecek vaat eden pazarlarda daha fazla varlık kazandırmak ve yeni fırsatlara erişim sağlamak amacıyla, Türk savunma sanayi Savunma Limanı Türkiye’nin 6. online fuarı (koronavirüs salgını nedeniyle) 26-28 Ekim tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek. Savunma Limanı Türkiye-Güney Asya adı altında. Hakan Kurt’a göre, etkinliğe Pakistan, Bangladeş ve Afganistan’dan 80’den fazla askeri heyetin katılması bekleniyor.

Pakistan, Bangladeş ve Afganistan’a gidecek Türk teçhizatı, askeri gemiler ve devriye botları (Afganistan hariç), hassas mühimmat, İHA’lar ve zırhlı muharebe araçlarıyla temsil edilecek.

“Türkiye, zaman zaman, on yıllardır ihracata yönelik niş askeri ürünlerin tedarikçisi olmuştur. Ancak milli savunma sanayinin gelişmesindeki başarılar, Türkiye’nin 2000 sonrası dönemde küresel savunma pazarında giderek daha önemli bir oyuncu haline gelmesine katkıda bulunmuştur. Türk askeri-sanayi kompleksi tarafından her iki Orta Doğu ülkeleri arasında “zengin” müşterilerin fethi ile Türk tekliflerinin çeşitliliğinin genişlemesiyle bağlantılı olan son birkaç yılda burada gerçek bir atılım gerçekleşti. (Körfez devleti) ve eski SSCB’nin Türkçe konuşan cumhuriyetleri arasında (Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan) “, – Stratejiler ve Teknolojiler Analiz Merkezi direktörü Ruslan Pukhov Gazeta.Ru’ya söyledi.

2019 yılında Türkiye'den yapılan toplam silah ve askeri teçhizat ihracatı, 3 milyar dolarlık resmi hedefin biraz altında 2.74 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.