Rusya’nın Wildberries Fransa, İtalya ve İspanya’da Lansmanları Yapıldı

Wildberries Rusya'da local hizmet de veriyor.

Rusya‘nın en büyük online alışveriş sitesi Wildberries. Çarşamba günü üç büyük Avrupa ülkesinde satışa başladı.

The Moscow Times’a yaptığı açıklamada şirketin Fransa, İtalya ve İspanya’da satış yapmaya başladığını bildirdi. Hareket, Almanya dahil olmak üzere son zamanlarda yapılan diğer genişlemeleri takip ediyor ve Wildberries‘in şu anda AB’nin en büyük tüketici pazarlarının dördünde de aktif olduğu anlamına geliyor.

Fransa, İtalya ve İspanya’daki müşteriler, pazarlarına, sunulan ürünlere ve kendi dillerine göre uyarlanmış özel siteleri ve mobil uygulamaları kullanabilir. Wildberries, teslimat lojistiğini idare etmek için her ülkedeki yerel ortakları kullanacaktır.

Analistler, online ticaretin Rusya’da hızla büyüdüğünü ve pandeminin yıllar içinde gelişimini hızlandırdığını söylüyor. Bununla birlikte, ülke, ABD ve Avrupa’da Amazon tarafından doldurulan bir rol olan net bir baskın oyuncuya sahip değil, şirketler hala konum için itişip kakışıyor ve müşteri kazanmak için yoğun bir şekilde yatırım yapıyor.

Analitik firması Data Insight’a göre Wildberries, Rusya’nın e-ticaret pazarının yaklaşık % 13‘ünü kontrol ediyor. Ozon gibi en yakın rakiplerinin ve Yandex, Sberbank gibi Rusya’nın en büyük şirketlerinin yan girişimlerinin iki katından fazla.

Wildberries, Şubat ayında Rusya’da ve uluslararası alanda hızlı genişlemeye devam ederken. Bir kurum içi ödeme sistemi almak için küçük bir Rus bankası olan Standard Credit‘i satın aldı. Geliştirme direktörü Vyacheslav Ivashchenko Çarşamba günü yaptığı açıklamada, firmanın şu anda 13 pazarda aktif olduğunu söyledi.

Şirket, mali durumu konusunda son derece gizli, yalnızca 2020’de 6 milyar dolar değerinde ürün sattığını ve karlı olduğunu belirtir – bu, zarara dönüşen ve kendi genişleme planları için 1 milyar dolarlık fon toplayan kilit rakibi Ozon’dan bir farktır.

Kurucu Tatyana Bakalchuk hala şirketin% 99’una sahip ve onu Rusya’nın en zengin kadını yapıyor. Forbes, Çarşamba günü yayınlanan Rusya’nın en değerli teknoloji şirketlerinin derecelendirmesinde Wildberries’i 14,5 milyar dolar değer biçti.

Ozon mu Wildberries mi: Satıcı için hangi pazar daha karlı?

Tüm pazar yerleri için genel bir gereklilik vardır. Kayıt olurken, kişisel hesabınızda şirket hakkındaki bilgileri doldurursunuz ve standart bir dizi kurucu belge yüklersiniz. Bu nedenle, bunun için bireysel bir girişimci veya şirket statüsüne ihtiyacınız var. Ne Ozon ne de Wildberry artık bireylerle çalışmıyor, ancak serbest meslek sahipleri WB’de ticaret yapabiliyor.

Ozon’da bir gün içinde kişisel bir hesap açabilirsiniz. Moderatörler onu kontrol eder ve sonra her şey otomatik olarak gerçekleşir. Başvurunun gönderilmesinden ilk siparişlere kadar yaklaşık 3 hafta sürer.

Wildberries‘de süreç farklıdır ve daha uzun sürer: İlk satıştan önce 3-4 hafta geçecektir.

Wildberries, bu ürünleri kendi sitelerinde görmek isteyip istemediklerine karar verebilmeleri için, kurucu belgelerle birlikte, ürünleriniz için bir fiyat listesi sağlamanızı istemektedir.. Zaten bu aşamada bir ret alabilirsiniz.
İkinci olarak, sitenin işletim şeması Ozon şemasından farklıdır: bunu aşağıda ayrıntılı olarak tartışacağız. Sipariş almaya başlamak için önce ilk teslimatınızı yapmanız gerekiyor.

Satıcıya yapılan ödemeler: Her hafta mı yoksa ayda iki kez mi?


Site satıcıya ne kadar sık ödeme yaparsa, nakit açığını o kadar az hissediyor. Ozon’da satıcılar ayda iki kez para alıyor: 15’inde ve 25’inde. Ve wildberries’de – her Pazartesi. Bu nedenle, WB’de nakit açığı minimum düzeydedir ve bu çok uygundur, Ozon’da ise ayın başında oldukça ağır olacaktır.

Kaynak : https://www.themoscowtimes.com/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.