Rusya, Türkiye’nin uzay girişimlerini desteklemeye hazır.

Türkiye Uzay, Ay görevini hazırlamak ve gerçekleştirmek için gerekli tüm siyasi ve ekonomik kaldıraçlara sahiptir. Bu, Rusya Federal Uzay Ajansı (“Roskosmos” CEO’su), Dmitry Rogozin, Anadolu haber ajansı tarafından Türk ulusal uzay programı ve havacılık ve savunma sanayi işbirliği fırsatları Ankara ve Türkiye ile yaptığı röportajda ifade edildi.

Rogozin’e göre barışçıl alan alanında Rusya ile Türkiye arasındaki ikili diyaloğun uzun bir geçmişi var. Rogozin, Türk tarafının, Türkiye’nin vatandaşları Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermek için Soyuz füzelerini kullanmak isteyebileceği yönündeki açıklamasına da yorum yaptı.

Rus devlet kuruluşunun başkanı “Rus uzmanlar, Türk astronot liderliğindeki bir uzay projesinin Türkiye yararına hazırlanmasının ayrıntıları hakkında pratik bir tartışma başlatmaya hazır. Türk ortaklarımızdan buna karşılık gelen bir teklif bekliyoruz.”

Rogozin, Türkiye’de bir Uzay Teknolojileri Geliştirme Merkezi kurma projesi çerçevesinde Ankara ile Moskova arasında yeni bir işbirliği olasılığını da duyurdu.

Kaynak: yerkir.am

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.