Rusların bir otomobile yıllık harcamalarını hesaplandı.

Rusya benzin fiyatları

Başlamadan önce 15 Şubat 2021 tarihi itibariyle Rusya benzin fiyatları (dizel benzin) 1 lt fiyatı 4,57 TL (yaklaşık 0,65 dolar) ( yaklaşık 47 ruble) olduğunu bilmekte fayda var.

Aralık 2020 yılında beri Rusya’da akaryakıt fiyatlarında ufak da olsa artış gözükmeye başlandı. Aralık 2020’de 47,1 ruble olan akaryakıt litre fiyatı Şubat 2021 yılında 47,89 ruble’ye kadar yükseldi.

Ruslar ortalama olarak araç bakımına yılda 108 bin ruble ( 10,512 TL)harcıyor. İzvestia gazetesi, Rusların kişisel ulaşım için tam olarak ne kadar para harcadıklarıyla ilgili verileri yayınladı.

Hesaplanan toplam masrafın neredeyse yarısı yani 57 bin rublesi yıllık ortalama 15 bin kilometrede yakılan 95 oktan benzinin litre başına 47,5 yakıt tüketmesi göz önüne alınarak hesaplandığı belirtiliyor.

23 binden fazla ruble, yedek parça maliyeti. 15 bin ruble yetkili bir serviste yıllık bakım maliyeti. Yaklaşık 9,3 bin ruble – minimum sürüş deneyimine sahip bir sürücü için bir CTP politikasının maliyeti. Rusya’da nakliye vergisi, bölgeye bağlı olarak 900 ila 5 bin ruble arasında değişiyor.

İzvestia’ya göre, özellikle ikinci el piyasasına talep büyümeye devam ediyor. Bunun nedeni birçok faktöre bağlı, bunlardan biri kişisel ulaşımla karşılanabilen bir pandemide güvenlik ihtiyacı. Bir araba satın alırken, ilgili maliyetleri dikkate almak ve bunları en aza indirebilmek önemlidir.

Rusya’daki en büyük petrol firmaları

1. Rosneft

Rusya rosneft akaryakıt firması

Rosneft, 2014 yılında yaklaşık 1,5 milyar varil üretim yaptığı bildirilen Rusya’nın en büyük petrol şirketidir. Şirket aynı zamanda 345 milyon varil petrol eşdeğerini (BOE) aşan üretimiyle Rusya’nın üçüncü en büyük doğal gaz şirketidir. Rosneft, yaklaşık 38,7 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip ve bu da onu bu listedeki en yüksek halka açık şirket yapıyor. Şirket Rusya benzin fiyatları konusunda ana belirleyici konumunda bulunuyor

2. Lukoil

Lukoil, 2014 yılında yaklaşık 707 milyon varil petrol üretti ve ülkenin ikinci en büyük üreticisi oldu. Şirketin doğal gaz üretimi, yılda 92 milyon BOE’yi aştı. 27,7 milyar dolardan fazla piyasa değerine sahiptir.

3. Gazprom Neft

Rus enerji devi Gazprom’un bir yan kuruluşudur. Gazprom Neft, Moskova Borsası’nda bağımsız bir kote olmasına rağmen, ana ortağı tedavüldeki hisselerinin% 95’inden fazlasına sahiptir. Rus hükümeti ise Gazprom hisselerinin% 50’sine sahip.

4. Surgutneftegas

Surgutneftegas, 2014 yılında yaklaşık 447 milyon varil ham petrol üretimi ile Gazprom Neft’in hemen gerisinde kaldı. Gaz üretimi, yılda yaklaşık 55,3 milyon BOE’ye yükseldi. Şirketin operasyonları çoğunlukla iç pazarla sınırlıdır. Arama ve üretim faaliyetlerine ek olarak, şirket bir rafineri ve bir gaz işleme tesisi işletmekte, petrokimyasallar üretmekte ve bir elektrik üretim işi yürütmektedir. Surgutneftegas ayrıca yaklaşık 300 servis istasyonu işletmektedir. 18,5 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahiptir.

Kaynak : https://vladnews.ru/

2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.