Kazakistan Türk dünyasının başkentini inşa ediyor

Ahmed Yasavi Turbesi

Kazak ileri gelenlerinin ve kişisel olarak ülkenin ilk cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev‘in Avrasya entegrasyonu ile uzun süredir devam eden tutkusu yeni bir görünüm kazanıyor. Bu kez, birleşme süreci, Orta Asya bozkırlarının atalarının evi olduğu Türk halklarının dayanışma temasını kullanma niyetini açıkça gösteriyor. Türk unsurunun güçlenmesi, Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türkiye’nin dünya üzerindeki etkisini hızla artırmasıyla da ilişkilendirilebilir.

Bölgesel hırsları ile Kazakistan’ın Türklerle birlikte bu oyunu oynamak istediği açıktır. Görünüşe göre, yakın zamanda, ilk cumhurbaşkanının onuruna, genç başkentin bir zamanlar Kazakistan’ın güneyinden Almatı’dan taşınan Nur-Sultan olarak yeniden adlandırıldığı anlaşılıyor. Nazarbayev’in yeni hobisi Kazak seçkinlerinin dikkatini devletin güneyine döndürüyor.

Zhuz klanlarının Rus İmparatorluğu’na katılmasından önce Kazak Hanlığı’nın eski başkenti olan Türkistan şehrinin büyük ölçekli bir yenilenme ve gelişme süreci yaşanıyor. İlk cumhurbaşkanı, kenti yenileme fikrini 2018 yılında ortaya attı. Yetkililer, Türkistan’ı dünyadaki tüm Türklerin ruhani merkezi yapmak istiyor.

Ankara’daki siyasetçiler Kazak meslektaşlarını destekliyor. Türkistan’da yeni bir uluslararası havalimanı açıldı. Türk şirketi Türk Hava Yolları, İstanbul’dan buraya direkt uçuşlar başlatacak. Ayrıca Kazakistan Sivil Havacılık Komitesi, Türkistan hava limanından ilk etapta Nur-Sultan ve Almatı’ya seferlerin açılacağını bildirdi. Mesajda, “Gelecekte, Türk dünyasının ruhani merkezi olarak Türkistan, Kazakistan’ın diğer bölgesel merkezleriyle bağlantılı olacak” deniyor.

Kaynak : https://www.ng.ru/ng_religii/2020-10-06/10_495_kazakhstan.html

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.