Polonya Asgari Ücret 2021

Polonya Ekonomisi

Bir ülkenin Ulusal Asgari Ücreti (NMW), işverenlerin yasal olarak işçilere ödeyebileceği saatlik, günlük veya aylık asgari miktardır. Yani bir başka değişle İşverenin işçisine ödemekle mükellef olduğu minimum parasal değeri ifade etmektedir. Ülkelerin asgari ücret sıralamasına baktığımızda Polonya 100 ülke arasında en yüksek asgari ücret veren 29. ülke konumunda.

Polonya’da resmi para birimi olan Polonya zlotisi cinsinden asgari maaşa bakarsak, bu yıl 2.800 Polonya zlotisi olduğunu ve buna göre ulusal asgari ücretin bir öncekinden ayda 200 Polonya zlotisi arttığını görebiliriz.

Polonya Asgari Ücret

2021’de, Polonya’daki ulusal asgari ücret, yılda 12 ödemeyi hesaba katarak, ocak 2021 tarihi itibariyle 758 $ olarak gerçekleşti. 1995 yılından beri günümüze kadar sürekli artış eğilimde olan Polonya asgari ücret ise Aralık 1995 yılında ise 125 $ olarak gerçekleşmişti.

Polonya İşsizlik Oranları

İşsizlik oranı bir ülkenin ekonomisi hakkında fikir yürütmemizi sağlayan en önemli göstergelerden birisidir. Polonya için baktığımızda ekonomilerinin iyi yönde ilerlediğini söylemek abartıya kaçmak sayılmaz. 2021 Ocak ayında % 6.5 olan işsizlik oranı Temmuz ayında ise % 5.8 gerilediğini görmekteyiz. Genç nüfustaki işsizlik oranı ise yine aynı şekilde % 15 seviyesinden %12 seviyesine gerilemiş durumda.

Yükselen değer Polonya ekonomisi

Uluslararası Para Fonu (IMF), Polonya’nın ekonomik büyüme tahminini 2021’de yüzde 3,5’ten yüzde 4,6’ya ve 2022’de yüzde 4,5’ten yüzde 5,2’ye yükseltti. IMF, IMF Dünya Ekonomik Görünüm raporunda yeni tahminleri yayınladı. Haziran ayı sonlarında, Polonya maliye bakanı Tadeusz Kościński, PAP’e Polonya ekonomisinin bu yıl yüzde 5’e kadar büyüyebileceğini söyledi.

Polonya Maliye bakanı, son ekonomik genişleme verilerinin, koronavirüs ile ilgili krizden sonra hızla büyüme yoluna dönen Polonya ekonomisinin gücünü gösterdiğini belirtti. Merkezi İstatistik Ofisi (GUS) Salı günü yaptığı açıklamada, Polonya’nın GSYİH’sinin 2021’in ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 11,1 oranında rekor bir artış kaydettiğini bildirdi. Bu artışın Polonya asgari ücret ve Polonya işsizlik oranları verilerine de olumlu yansıdığını belirtti. Daha önceki bir flaş tahminde GUS, ikinci çeyrek GSYİH’nın yıllık yüzde 10,9 büyüyeceğini söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.