Meksika, Çin ve Rus covid aşılarının 3. faz sonuçları olmadan uygulanmasını planlıyor.

Meksika Covid-19 aşılamasına başlayan ülkeler arasında

Meksika, covid-19‘a karşı tanımlanmış bir aşılama planına sahip olsa da, Rus Sputnik V ve Çin Cansino‘ nüfusun çoğunluğunu aşılamak için seçilen dört aşıdan ikisi. Fakat faz-3 çalışmaları henüz tamanlanmadığı için etkinlikleri ve güvenliği konusunda hala net değiller. Ocak ayı içerisinde iki firma ile anlaşmaya varılıp ilk doz aşıların getirtilmesi planlanıyor.

Meksika’nın aşılama planının başarısı olması, onaylanmamış iki aşıya dayanıyor, bunlar Cansino ve Sputnik V, ikisi de henüz Cofepris tarafından onaylanmadı ve ertesi hafta ülkeye varacaklarına dair şimdiden söylentiler var. Cofepris, etkinlik ve güvenlik verilerini doğru bir şekilde değerlendirmeden iki aşıyı acil durum olarak onaylayacak ”

Meksika hükümeti, 14 milyon 172 bin Meksikalıyı aşılamak için 21 milyon 394 bin doz aşı kullanacak, ancak 14 milyon 350 bin aşı (toplam dozun üçte ikisi) CanSino ve Sputnik V tarafından geliştirilen henüz onaylanmamış aşılar.

Sputnik V kendi web sitelerinde yüzde 91 oranında etkili olduklarını iddia ediyorlar, bunu gerçekten destekleyen sonuçlar veya bilgiler göstermeden iddia ediyorlar.

Çin Aşısı Cansino

Çin aşısı Cansino’nun ise klinik çalışmalar sonucu 55 yaş üzeri insanlarda etkinliğinin yüksek olmadığı belirlendi.

Pfizer aşısının faz 3 testleri sonucu %95 lik başarı sağlandığı açıklanmıştı.

Moderna’nın AstraZeneca’nın $36 lık fiyatının yanında Pfizer’ın BionTech aşısı yarı fiyata sahip.

Kaynak: milenio.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.