Japonya Araba Markaları 2022

Japon Araba Markası : Aspark

Japonya araba markaları ve Japonya’daki otomotiv endüstrisi, dünyanın en önde gelen ve en büyük endüstrilerinden biridir. Japon otomotiv üreticileri arasında Toyota, Honda, Nissan, Mazda, Subaru, Mitsubishi, Suzuki, Isuzu, Daihatsu ve Mitsuoka bulunmaktadır.

Japon lüks otomobil markaları arasında Lexus, Acura, Infiniti, Toyota Crown ve Toyota Century bulunmaktadır.

Nissan GT-R, tüm zamanların en iyi Japon spor otomobilidir. Mazda MX-5, dünyanın en çok satan spor otomobili.

Hadi bir bakalım! Listede hangi araba markaları var?

Sayfa İçeriği

Japonya araba markaları

Toyota

1989-2019 Toyota Logosu

Toyota Logo Anlamı

Toyota logosunda yatay olarak simetrik bir konfigürasyonda birleştirilen üç oval vardır. Daha büyük ovalin içindeki iki oval, müşterinin ve şirketin kalbini temsil eder. Birbirleri arasında karşılıklı olarak faydalı bir ilişkiyi ve güveni temsil etmek için örtüşürler.

Dış ovalin içindeki iki ovalin üst üste binmesi Toyota için “T”yi ve aracın kendisini temsil eden bir direksiyon simidini simgeliyor. Dış oval, Toyota’yı kucaklayan dünyayı simgeliyor. Her oval, Japon kültüründeki fırça sanatına benzer şekilde, farklı darbe kalınlıklarıyla şekillendirilmiştir.

Toyota Şirket Profili

 • Kuruluş: 1937
 • Kurucu: Kiichiro Toyoda
 • Merkez: Toyota City, Japonya
 • Resmi Site: www.toyota.com

Toyota Motor Corporation, merkezi Toyota, Aichi, Japonya’da bulunan çok uluslu bir Japon araba markaları ndan biridir. Toyota, 2021 birim satışlarına göre (7,900,000 araç) Volkswagen’in önünde dünyanın en büyük otomobil üreticisidir.

Toyota Motor Corporation, Toyota markası Hino, Lexus, Ranz ve Daihatsu dahil olmak üzere beş marka altında araç üretmektedir.

Honda

Honda eski logo

Honda Logo Anlamı

Honda logosu, markanın rozeti olarak görünen büyük bir “H” dir. “H”, Honda Motor Company’nin kurucusu Soichiro Honda‘nın adının ilk harfidir.

Büyük “H”, sanki kolları göğe doğru kaldırılmış gibi, üstte daha geniş ve altta daha dardır. Tıpkı Honda’nın resmi sloganının “Düşlerin Gücü” (The Power of Dreams) olması gibi.

Bugün Honda logosu, otomotiv pazarındaki en iyi bilinen ve popüler otomobil logolarından biridir. Firma adı altında üretilen her aracın kalitesini, dayanıklılığını ve güvenini temsil eder.

Honda Şirket Profili

 • Kuruluş: 1948
 • Kurucu: Soichiro Honda, Takeo Fujisawa
 • Merkez: Minato, Tokyo, Japonya
 • Resmi Site: global.honda

Honda, 2001 yılında ikinci en büyük Japon otomobil üreticisi oldu. Honda, 2020 yılında 4,790,438 araçlık satış ile dünyanın en büyük beşinci otomobil üreticisi oldu.

Honda, 1986’da özel bir lüks otomobil markası Acura’yı piyasaya süren ilk Japon otomobil üreticisiydi.

Subaru

Subaru Logosu (2003-Günümüz)

Subaru Logo Anlamı

Subaru logosu, Boğa takımyıldızındaki Ülker (Pleiades) yıldız kümesinin bir temsilidir. Altı sıcak mavi yıldız, lacivert arka planın içinde, uzayı veya gece gökyüzünü temsil eden düzgün bir şekilde düzenlenmiştir. Soldaki büyük yıldız aynı zamanda Fuji Heavy Industries’i temsil ederken, sağdaki beş küçük yıldız, otomobil bölümü Subaru da dahil olmak üzere yan kuruluşlarını temsil ediyor.

Subaru Şirket Profili

Subaru, 2012 yılında dünya çapında üretim açısından yirmi ikinci en büyük otomobil üreticisi olan Japon ulaşım şirketi Fuji Heavy Industries’in (FHI) otomobil üretim bölümüdür. Japonya araba markaları içerisinde oldukça fazla tanınmaktadır.

Nissan

Nissan Logo

Nissan Logo Anlamı

Nissan adı yalnızca orijinal şirketin kısaltması değil, aynı zamanda Japonca “ni” (“güneş”) ve “ssan” (“ürün” veya “doğum”) karakterlerinin birleşimidir. Nissan logosunun anlamı, Japonya bayrağı ve Japonya’nın “Yükselen Güneş Ülkesi” takma adını temel alan “klasik” Datsun Logosundan gelmektedir.

1933
Orijinal “Nissan Logosu” – “Datsun Logosu”

Nissan Şirket Profili

 • Kuruluş: 1933
 • Kurucu: Masujiro Hashimoto, Yoshisuke Aikawa
 • Merkez: Nishi-ku, Yokohama, Japonya
 • Resmi Site: www.nissan-global.com

Nissan Motor Company Ltd, merkezi Nishi-ku, Yokohama’da bulunan çok uluslu bir Japon otomobil markaları ndan birisidir. Şirket, arabalarını Nissan, Infiniti ve Datsun markaları altında Nismo etiketli şirket içi performans ayarlama ürünleriyle satıyor.

‘Nissan’ adı 1930’larda Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda Nihon Sangyo için kullanılan bir kısaltma olarak ortaya çıktı.

Nissan’ın sloganı Amerika Birleşik Devletleri’nde “Heyecanlandıran Yenilik” (Innovation That Excites) olmuştur.

Mazda

Mazda Logosu (1997-Günümüz)

Mazda Logo Anlamı

Mazda logosu, ikonik tarihinde beş büyük revizyondan geçti. Mevcut Mazda logosu 1997’den beri kullanılmaktadır. “M” harfinin stilize edilmiş bir temsilinin altında şirketin adının yer aldığı isim yer almaktadır. Ayırt edici ve hafifçe kavisli “M”, çarpıcı biçimde zariftir, gerilmiş kanatlar şeklini alır. Bazı marka uzmanlarına göre bu, genel tasarıma “baykuş benzeri” bir nitelik kazandırıyor. Kanatların, şirketin fütürist, hedef odaklı ve yenilikçi olduğu gerçeğini örneklediği bilinmektedir.

Mazda Şirket Profili

 • Kuruluş: 1920’de kuruldu
 • Kurucu: Jujiro Matsuda
 • Merkez: Fuchū, Aki, Hiroşima, Japonya
 • Resmi Sitesi: www.mazda.com

Mazda Motor Corporation (Mazda), Japonya’nın Hiroşima Eyaleti, Aki Bölgesi, Fuchū’da yerleşik bir Japon otomobil üreticisidir. 2020, Mazda dünya çapında üretime göre 1,243,039 araçla en büyük on beşinci otomobil üreticisiydi.

Mitsubishi

Mitsubishi Logosu (Güncel)

Mitsubishi Logo Anlamı

Şirketin adı iki Japonca kelimeden geliyor; “mitsu” “üç” anlamına gelir ve “hishi” eşkenar dörtgen veya elmas anlamına gelir. Üç eşkenar dörtgen, bazen “üç elmas” amblemi olarak bilinen Mitsubishi logosunu oluşturmak için birleşir.

Mitsubishi Şirket Profili

 • Kuruluş:22 Nisan 1970’te kuruldu
 • Kurucu: Mitsubishi Heavy Industries
 • Merkez: Minato, Tokyo, Japonya
 • Sahibi: Nissan (%34), Mitsubishi (%20)

Mitsubishi Motors Corporation, merkezi Minato, Tokyo, Japonya’da bulunan çok uluslu bir otomotiv üreticisidir. 2020 yılında Mitsubishi Motors, üretime göre altıncı en büyük Japon otomobil üreticisi ve dünya çapında on altıncı en büyük otomobil üreticisiydi. Haziran 2016 itibariyle Mitsubishi’nin çoğunluğu Nissan’a aittir ve dolayısıyla Renault-Nissan Alliance’ın bir parçasıdır.

Suzuki

Suzuki Logo

Suzuki Logo Tanımı

Suzuki logosu, şirketin baş harfi olan stilize edilmiş bir “S” ve yanında “Suzuki” tam adından oluşur. İlk olarak 1954’te piyasaya sürüldü, şimdi neredeyse altmış yıldır zaman testini başarıyla geçti. Logo, basit, temiz ve tutarlı, görsel olarak çekici ve yetkili bir amblemin ideal bir örneğidir. Genellikle otomotiv endüstrisindeki en akılda kalıcı ve kolay tanınabilir logolardan biri olarak kabul edilir.

Suzuki Şirket Profili

Kuruluş: 1909’da kuruldu
Kurucu: Michio Suzuki
Genel Merkez: Hamamatsu, Shizuoka, Japonya
Resmi Site: www.suzuki.co.jp

Suzuki Motor Corporation, çeşitli küçük otomobiller, eksiksiz bir motosiklet yelpazesi, dıştan takma motorlar ve çeşitli diğer küçük yanmalı motor ürünleri üreten bir Japon imalat şirketidir. Suzuki’nin yurt içi motosiklet satış hacmi, Japonya’daki en büyük üçüncü satış hacmidir.

Üst Segment Japonya Araba Markaları

Toyota Century

1967 Century Phoenix Logo

Toyota Century Logo Anlamı

“Yüzyıl”(Century) adını Toyota Industries’in kurucusu Sakichi Toyoda‘nın (14 Şubat 1867 doğumlu) 100. doğum gününden almıştır.

Boyunca kullanılan altın anka kuşu logosu, Asya mitolojisinden Japonya İmparatorluk Evi’ni temsil eden Hō’ō (鳳凰) veya Fushichō (不死鳥) olarak adlandırılır.

Japon anka kuşu olan hou-ou’dan ilham alan bu sembol, Yüzyıla dahil olan tüm Japon kültürel ve sanatsal geleneklerinin birçok hatırlatıcısından biridir.

Toyota Century Marka Profili

Toyota Century, esas olarak Japon pazarı için üretilen ve Toyota’nın Japonya’daki amiral gemisi otomobili olarak hizmet veren dört kapılı büyük bir limuzindir.

Century, birinci sınıf, tam boyutlu lüks bir sedan olmasına rağmen, her Japon otomobil bayisinde mevcut değildir; sadece özel olarak tanımlanmış Toyota Store lokasyonlarından satın alınabilir.

Lexus

Lexus Logosu (1988’den Günümüze)

Lexus Logo Anlamı

Lexus logosu, yaratıcılığı, mükemmelliği, inceliği ve modernliği tasvir eden çelik gri bir temaya sahiptir.

Molly Designs ve Hunter Communications, marka için logo oluşturmak üzere görevlendirildi. Rozetin ilk versiyonu, çelik grisi oval bir tema içine yerleştirilmiş L harfinden oluşuyor.

Lexus Marka Profili

 • Kuruluş: 1983
 • Kurucu: Eiji Toyoda
 • Merkez: Nagoya, Japonya

Lexus, Japon otomobil üreticisi Toyota’nın lüks araç bölümüdür. Lexus markası dünya çapında 70’den fazla ülke ve bölgede pazarlanmakta ve Japonya’nın en çok satan premium otomobil markası haline gelmiştir. Piyasa değerinde en büyük 10 Japon küresel markası arasında yer alıyor. Lexus, dünyanın en çok satan lüks otomobil markalarından bazıları olan Mercedes-Benz, BMW ve Audi için hızla güçlü bir rakip haline geliyor.

Acura

Acura Logosu (1990-Günümüz)

Acura Logo Anlamı

Şirketin logosu ilk olarak 1990 yılında tanıtıldı ve resmi açıklamaya göre, markanın araçlarının olağanüstü kalitesini vurgulama fikrine sahip hassas ve doğru bir ölçüm aleti olan bir kumpas temsil ediyor. Bununla birlikte, birçok gözlemci, amblemin, görünüşe göre Honda ve Acura anlamına geldiği anlaşılan büyük ‘H’ ve ‘A’ harflerine benzerliğine dikkat çekti.

Acura Marka Profili

 • Kuruluş: 27 Mart 1986
 • Kurucu: Honda Motor Company
 • Merkez: Minato, Tokyo, Japonya
 • Resmi Site: www.acura.com

Acura, Japon otomobil üreticisi Honda’nın lüks araç markasıdır. Marka, Mart 1986’da Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da lüks, performans ve yüksek performanslı araçlar pazarlayarak piyasaya sürüldü.

Acura, kuruluşundan bu yana otomotiv endüstrisinde bir öncü olmuştur. 1980’lerin sonlarında, şirketin ilk amiral gemisi olan Legend’in başarısı, Japon otomobil üreticileri Toyota ve Nissan’a kendi lüks markaları Lexus ve Infiniti’yi piyasaya sürmeleri için ilham verdi.

Infiniti

Infiniti Logosu (1989’dan Günümüze)

Infiniti Logo Anlamı

InfiniInfiniti logosunun şekli, stilize edilmiş bir sekiz rakamıdır. Şirkete göre, Infiniti rozeti hem ufka uzanan bir yolun hem de Japon kökenlerini yansıtan Fuji Dağı’nın stilize edilmiş temsilleri olarak çifte anlama sahiptir.

Infiniti Marka Profili

 • Kuruluş: 1989’da kuruldu
 • Kurucu: Bill Bruce
 • Merkez: Hopewell Centre, Wan Chai, Hong Kong
 • Sahibi: Nissan
 • Resmi Site: www.infiniti.com

Infiniti, Japonya araba markaları içerisinde olan Japon otomobil üreticisi Nissan’ın lüks araç bölümüdür. Infiniti, 8 Kasım 1989’da Kuzey Amerika’da resmi olarak araç satışına başladı. Marka, Japon rakipleri Toyota ve Honda’nın Lexus ve Acura premium markalarını geliştirmeleriyle aynı zamanda yaratıldı.

Toyota Alphard

Toyota Alphard Logo

Toyota Alphard Logo Anlamı

Araca, Suyılanı takımyıldızındaki en parlak yıldız olan Alphard’ın adı verildi.Alphard’ın amblemine yakından bakarsanız, aslında bu, Yunan alfabesinin ilk harfi olan alpha (α)’nın stilize edilmiş bir versiyonudur.Toyota Alphard logosunun arkasındaki anlamı anlamak için biraz astroloji ve mitoloji dersi gerekiyor.

Toyota Alphard Marka Profili

Toyota Alphard, 2002’den beri Japon otomobil üreticisi Toyota tarafından üretilen tam boyutlu lüks bir MPV’dir (minibüs). Nissan’ın geleneksel rakibi Elgrand’dır. Toyota ayrıca Vellfire adlı Alphard’ın daha sportif bir versiyonunu da üretmektedir.

Toyota Crown

Toyota Crown Logo

Toyota Crown Logo Anlamı

Crown’un geçmişi , Toyota serisinde öne çıkmasını sağlamıştır, çünkü mevcut Crown’un ızgara ve direksiyon simidi üzerinde stilize bir taç amblemine sahip olduğu model serisi için kendi benzersiz amblemini taşıyan birkaç mevcut Toyota modelinden biridir.

Toyota Crown Marka Profili

Toyota Crown, 1955’ten beri Toyota tarafından Japonya’da üretilen bir otomobildir. Şu anda, esas olarak Japon pazarını hedefleyen ve diğer seçkin Asya pazarlarında satılan bir orta/tam boy lüks sedan serisidir.

Mitsuoka

Mitsuoka Logo

Mitsuoka Sirket Profili

Mitsuoka Motors, Japonya araba markaları içinde küçük bir Japon otomobil şirketidir. Bazıları 1950’lerin ve 1960’ların İngiliz araçlarını taklit eden, alışılmışın dışında bir tarza sahip benzersiz otomobiller üretmesiyle tanınır. Öncelikle Nissan March gibi üretim arabalarını alan ve karoserin çeşitli yönlerini kendi özel tasarımlarıyla değiştiren bir karoser üreticisidir. Aynı zamanda bir spor otomobil olan Orochi’yi üretmiştir. Mitsuoka Motors aynı zamanda retro-klasik TD2000 roadster’ın Japonya’daki ana distribütörüdür. Mitsuoka, 1996 yılında, 1963’teki Honda’dan bu yana Japonya‘da tescil edilen 10. Japon otomobil üreticisi olarak bilinmektedir.Mitsuoka Motor’un İngiltere’de bir satış noktası var ve yakında İngiltere’de Mazda Roadster’ı temel alan Mitsuoka Roadster’ı (Himiko) piyasaya sürecek.

Resmi websitesi: https://www.mitsuoka-motor.com/global/

Aspark

Aspark Logo

Aspark, Ekim 2005’te Masanori Yoshida tarafından kuruldu. Şirketin şu anda dünya çapında (Japonya, Endonezya, Tayland ve İsviçre’de) 25’ten fazla ofisi ve 3.300’den fazla çalışanı bulunmaktadır. Küresel cirosu 160 milyon USD’yi aşıyor (Mayıs 2019).

Aspark, günümüzde otomotiv endüstrisinin yanı sıra elektronik ve endüstriyel sektörler için mühendislik hizmetleri sağlayan Asya’nın önde gelen şirketlerinden biridir. Üstelik tam elektrikli hiper otomobil projesinin lansmanı ile Aspark, Japonya merkezli geliştirme merkezi ile bir otomobil üreticisi haline geldi.

Japonya Arama Markaları : Aspark

Dünyanın en hızlı hızlanan arabası Aspark.

En şaşırtıcı performans hızlanmadır: 0’dan 60 mph’ye 1,69 saniyede*. 2012 beygir gücü (1480 kW) üreten 4 PMSM ile Owl, 450 km’ye kadar benzersiz bir pil takımına sahiptir. Azami hız 400 km/s’dir.
Baykuş 99 cm yüksekliğe sahip: muhtemelen dünyanın en düşük karayolu yasal elektrikli hiper arabası

Diğer Japon Araba Markaları

Daihatsu

Daihatsu Logo Anlamı

“Daihatsu” adı, Ōsaka için ilk kanji ile “motor üretimi” kelimesinin ilkinin birleşimidir. Yeni kombinasyonda “大”nin okunuşu “ō”dan “dai”ye değiştirilerek “dai hatsu” elde edildi.

Daihatsu logosu, halk tarafından bilinen en basit araba logolarından biriydi. Büyük D harfi ile temsil edilmektedir. Daihatsu logosu her ne kadar basit olsa da, halka açık bir şekilde ilgi çekmeyi başarmıştır. Özellikle Japonlar tarafından da yaygın olarak bilinir.

Daihatsu Şirket Profili

Daihatsu Motor Co., Ltd., özellikle kompakt/küçük otomobiller olmak üzere çalışan bir Japonya araba markasıdır. Bu arabalar Japonya’da “kei jidosha” olarak da bilinir. Daihatsu, hibrit araçları ve iki zamanlı dizel motorlar üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Isuzu

Isuzu Logo

Logo, yıllar içinde Isuzu modellerinden kayboldu, ancak şirket içindeki kurumsal iletişimde hala görülüyor. Artık, Isuzu logosu metin tabanlıdır ve “S” ve “Z” birbirinin ayna görüntüsüdür.

isuzu: s ve z aynı görüntüsünde

Isuzu Şirket Profili

 • Kuruluş: 1934’te kuruldu
 • Kurucu: Armand Isuzu
 • Merkez: Tokyo, Japonya
 • Resmi Site: www.isuzu.com

2009 yılında Isuzu, tüm dünyadaki araçlarda bulunabilen 21 milyonun üzerinde dizel motor üretti. Isuzu dizel motorları, Ford Motor Company ve Renault-Nissan Alliance dahil olmak üzere düzinelerce üretici tarafından kullanılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.