Türkiye, Libya Sahil Güvenlik’ini kontrolü altına aldı

libya sahil guvenlik

Ankara , “Mürettebatın eğitimine başladık. Daha önce İtalya tarafından gerçekleştirilen ve göçmen akışını engellemeyi mümkün kılan bir görevdir.”

Türk Silahlı Kuvvetleri, Libya Sahil Güvenlik’in eğitimine başladı. Ve bu, İtalya için Trablus üzerindeki etkimize bir başka darbe, çünkü şimdiye kadar bu faaliyet İtalyan askeri misyonu tarafından gerçekleştiriliyordu. Duyuru, Ankara Savunma Bakanlığı tarafından dün resmi olarak yapıldı. Küçük bir şakayla: Görüntüler, Türklerin 2018 sonbaharında İtalya’nın Trablus yetkililerine bağışladığı devriye botlarından ikisinde nasıl eğitimler verdiğini gösteriyor.

Girişim, Sicilya Boğazı’ndaki durum üzerinde önemli bir etkiye sahip olma riski taşır. Erdoğan’ın birliği böylelikle göçmen akışı üzerindeki kontrolü eline geçirmeye neden olabilir: pratikte, tekneleri durdurma ya da bırakma konusunda giderek daha fazla karar verme kabiliyetine sahip olurlar. Ocak ayında Türk denizcilerinin yerel Sahil Güvenlik ile birlikte kaçakçıları durdurmak ve göçmenleri Avrupa’ya geri getirmek için ilk operasyonları ile başlayan kademeli bir ilerleme.

Belki de kilit nokta şudur: Türkiye’nin İtalya ile Libya arasındaki ilişkileri bozmaya çalışıyor olabilir. Nitekim Trablus hükümetinden İçişleri Bakanı Fathj Bashaga liderliğindeki bir heyetin bugün Roma’da olması bekleniyor. Öte yandan Ankara, limanlarda ve havaalanlarında görevlendirilen askerler, toplar ve tanklarla Trablus’ta çok güçlü bir varlığa sahip: General Hafter’in saldırısını püskürtmek için belirleyici bir ordu.

Kaynak : https://www.repubblica.it/esteri/2020/10/21/news/la_turchia_prende_il_controllo_della_guardia_costiera_libica-271349626/?ref=search

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.