İtalyan Pizzaları

İtalyan pizzaları

Pizza İtalya’nın ulusal yemeği olabilir ama İtalya’nın ulusal pizzası yoktur. Fikir birliği tek bir nokta ile sınırlıdır: Benim pizzam seninkinden daha iyidir. İtalya’da her bölgenin favorisi İtalyan pizzaları;

Sayfa İçeriği

1.Pizza Napoletana (Napoliten Pizza)

Napoli’de doğan la pizza Napoletana, İtalyan pizzaları arasında en ünlü türlerinden biridir. Geleneksel Özellik Garantili (TSG) sertifikası ile korunan bu tarz, çok özel bir şekilde yapılmalıdır.

Buğday unu, maya, tuz ve sudan oluşan hamur 24 saat mayalanmaya bırakılır. Yaklaşık 3 milimetre kalınlığında düz, yuvarlak bir disk şeklinde elle şekillendirilir. Havaya atılıp döndürülerek şekillendiren bir pizza görürseniz Napoliten pizza olma ihtimali yüksektir. Bundan sonra, malzemelerle doldurulur ve aşırı derecede sıcak (yaklaşık 430-485°C) odun yanan fırında 60-90 saniye pişirilir. Sonuç, İtalyanca’da cornicione adı verilen uzun, kabarık bir kabuğa sahip yumuşak, elastik bir hamurdur. Bu çeşidi yerel Eataly’nin La Pizza & La Pasta restoranında bulabilirsiniz.

Biliyor muydunuz?: 2017 yılında, Napoletana pizza yapma sanatı UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesine eklendi!

AVPN International Regulation’a göre Napolitan pizzanın yapımıyla iligli kurallar belirlenmiştir.

Gerçek Napoliten Pizza nasıl hazırlanır?


Gerçek Napoliten pizzanın odun ateşinde piştikten sonraki son halini inceleyelim:

 1. Napoliten pizza yuvarlaktır, çapı maksimum 35 cm’dir;
 2. Napoliten pizzanın kenarları kabarık (ünlü “cornicione”), şişmiş ve yanıksız, 1-2 cm;
 3. Napoli pizzası yumuşak ve hoş kokulu olmalıdır.

Uluslararası Yönetmelik, Napoliten pizzacı kuşağı tarafından sözlü olarak aktarılan ve babadan oğula aktarılan bir dizi kodlanmış kuraldır.

Napoliten Pizza Hamuru içeriği

İtalyan pizzaları : napoliten pizza hamuru


Şimdi gerçek Napoliten pizzanın hamurunu hazırlamak için malzemeleri inceleyelim.
Aşağıdaki dozlar 1 litre (1000ml) suya dayanmaktadır;

 • Su: 1 litre (1000 ml)
 • Tuz: 40-60 gram
 • Maya (sıcaklık ve neme göre):
  Taze bira mayası 0.1-3 gram
  Ana Maya Kullanılan unun %5-20’si
  Kuru maya 1/3 yaş maya kullanılmış (1 gram kuru 3 gram taze)
 • Un: 1.600/1.800 (emilim derecesine bağlı olarak).

Napoliten Pizza içeriği


Gerçek Napoliten pizzası, tercihen Campania bölgelerinden gelen malzemelerle süslenmelidir.
Elle ezilen soyulmuş domatesin çok yoğun değil tıknaz görünmesi gerekiyor.
Taze domates ise dilimler halinde doğranmalıdır.
Bufalo mozzarella peyniri (dilimler halinde doğranmış) veya fior di latte (şeritler halinde doğranmış) pizzanın üzerine eşit şekilde yayılmalıdır.
Rendelenmiş peynir (kullanılıyorsa) dairesel ve düzgün bir el hareketi ile pizzanın üzerine yayılmalıdır.
Taze fesleğen yaprakları sadece çeşnilerin üzerine konur.
Sızma zeytinyağı spiral hareketlerle dökülür.

2.Pizza Tanda Romana

Pizza Romana ile ilgili en önemli şey kabuğudur: ince, aşırı gevrek ve neredeyse kraker gibi, bu yüzden gevrek anlamına gelen scrocchiarella adıyla da bilinir. Bu pizzayı bu kadar hafif ve çıtır yapan birkaç şey var: zeytinyağı – temel hamura eklenir – ve karışımda daha az su – hamurun maksimum nem oranı % 55’e kadardır.

Daha sert kıvamı nedeniyle bu hamur havada savrularak neredeyse akrobatik hareketlerle elle şekillendirilen daha yumuşak Napoliten çeşidinden farklı olarak merdane ile gerilmelidir. Şekillendirildikten sonra hamur, seyrek bir domates sosu tabakası ve seçilen soslarla kaplanır – bunlar değişebilir, ancak en geleneksel kombinasyon mozzarella, hamsi-sardalya, kapari, doğranmış fesleğen ve pecorino romano‘yu içerir.

Pizza Romana

3.Pizza Siciliana

Sfincione olarak da bilinen Sicilya usulü pizza, kabarık, süngerimsi bir kıvama sahip kalın bir kabuğa sahiptir. Dikdörtgen şeklinde bir tavada pişirilir, üzerine domates sosu, hamsi, soğan, kekik ve sert koyun peyniri serpilir. Son dokunuş için pizza, içindeki yağın bir kısmının emilmesine yardımcı olan ekmek kırıntıları ile kaplanır. Sfincione, atıştırmalık veya sokak yemeği olarak pizzacılardan ziyade fırınlarda servis edilir.

4.Pizza Fritta

Klasik bir Napoliten sokak yemeği olan pizza fritta, kızarmış pizza hamurudur. Birçok farklı şekil ve formda yapılır. Örneğin, montanara yuvarlakken calzone yarım ay şeklindedir. Hayattaki diğer birçok harika şey gibi, pizza fritta bir krizden doğdu. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, fırınlar için mozzarella ve odun fiyatları önemli ölçüde arttı. Napoli’deki aşçılar, temel yemeklerini sunmaya devam etmek için hamuru pişirmek yerine kızartmaya ve ellerindeki malzemelerle doldurmaya karar verdiler.

Pizza Fritta

Ayrıca başka bir pizza frittası daha var: panzerotti. Yarım ay şeklinde olan panzerotti, mozzarella, domates ve ricotta gibi malzemelerle doldurulmuş ve daha sonra altın rengine kadar kızartılmış pizza hamurudur. Puglia’da genellikle sokak yemeği olarak servis edilirler, ancak bugün İtalya’nın birçok bölgesinde popüler bir gelenek haline gelmiştir. (Kaynak https://www.eataly.ca/news/types-of-italian-pizza/

5.Marinara

İşin sırrı basitliğinde yatıyor. Bu pizzayı sipariş etmek, içinde bulunduğunuz pizzacının hamurunu ve malzemelerinin kalitesini test etmenin mükemmel bir yoludur: domates, sarımsak, kekik ve yağ (bazen fesleğen).

Marinara pizzanın (Marine=deniz) adının kökeni oldukça uygun: Adı, kolayca korunabilen malzemelerin denizciler tarafından uzun yolculuklarda kullanılması gerçeğinden geliyor.

Marinara Pizza

6.Capricciosa

Roma pizzalarından biri: Capricciosa Pizza. Bu pizza adını Roma’daki Via del Corso Largo Dei Lombardi 8’deki tarihi restoran La Capricciosa’dan almıştır. Efsaneye göre şef Enea Dante Santerini bu efsanevi pizzayı Capricciosa’daki misafirler için yaratmış ve Santerini ailesi kısa süre sonra tarifin patentini almıştır. Klasik bir Capricciosa pizzasının ana malzemeleri arasında jambon, enginar kalbi, mantar ve tabii ki domates bulunur! Bununla birlikte, günümüzde Capricciosa’da belirli bileşenleri ekleyen veya çıkaran birkaç varyasyon vardır. İnsanların Capricciosa’ya eklediği birkaç yaygın bileşen arasında zeytin, fesleğen ve yumurta bulunur.

7.Pizza Margherita

Birçoğumuz yüzlerce yıldır var olan geleneksel Margherita pizzasına aşina olsak da, çok azımız İtalya’da çok önemli iki peynir olan fior di latte ile yapılan Margherita veya mozzarella di bufala arasındaki farkı söyleyebilir. Bu iki mozzarella peyniri arasındaki temel fark, fior di latte mozzarella’nın bir inekten, mozzarella di bufala’nın bir mandadan gelmesidir. Bufala Margherita pizza, standart bir Margherita pizzasının (zeytinyağı, domates sosu ve fesleğen) tüm bileşenlerine sahiptir, ancak bunun dışında, fior di latte’yi buffalo mozzarella ile değiştirir, bu da aşık olacağınız lezzetli bir ilavedir. Her iki peyniri de deneyen çoğu insan, mozzarella di bufala’nın fior di latte’den daha kremalı olduğunu iddia eder, ancak yalnızca kendiniz denediğinizde anlayabilirsiniz.

8.Pizza Fritta | Yağda Kızaran Pizza

Kraliyet ailesi arasında moda haline gelmeden önce, Napoliten sokak yemeği satıcıları köylüler için pizza fritta adı verilen kızarmış bir yemek pişiriyorlardı. Bu calzone benzeri atıştırmayı yapmak için şefler önce iki disk hamuru düzleştirir ve ardından bir dilimin üzerine et, mozzarella peyniri, domates sosu ve birkaç ot koyarlar. Fırıncılar daha sonra ikinci hamur dilimini sosların üzerine koyar ve ikisini kenarlarından kapatır. Son olarak kese haline gelmiş pizza kızgın yağ kazanına atılır ve hamur altın sarısı görünene kadar pişirilir. Napoli’yi ziyaret ediyorsanız, yine de bu lezzetli pizzayı satan satıcılar ve birçok restoran bulacaksınız.

Pizza Fritta

9.Quattro Formaggi | Peynir Aşıklarına

Adı sadece ‘Dört Peynir’ anlamına gelen bu kremalı, lezzetli ve çekici beyaz pizzayı beğenmeniz için gerçek bir peynir aşığı olmalısınız. Kullanılan peynir malzemeleri ve türü bir pizzacıdan diğerine değişebilir: provolone, parmigiano reggiano, mozzarella, stracchino, fontina veya gorgonzola. Hangi peynir kullanılırsa kullanılsın, parmaklarınızı yalayarak temiz bırakacağınızdan emin olabilirsiniz!

10.Diavola | Pepperoni!

Diavola Pizza

Diavola, güçlü lezzetleri seven herkes için harika bir pizza çünkü buradaki ana malzeme baharatlı salam. İtalya dışında, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta en iyi bilinen İtalyan pizzaları ndan biridir, ancak başka bir isimle daha iyi biliyor olabilirsiniz – Pepperoni Pizza!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.