İtalyan Modası Dünyayı Nasıl Değiştirdi?

italyan modası

İtalyan moda endüstrisi koronavirüs tehdidiyle boğuşurken, Vogue, İtalyan modası nı istisnai kılan şeyleri ele almak için önde gelen italyan moda tasarımcılarıyla bir dizi röportaj yaptı.

Armani giyinmeyen bir Amerikalı Jigolo’yu hayal edebiliyor musunuz? Prada olmasaydı şeytan ne giyerdi? Moschino kreatif direktörü Jeremy Scott, İtalyan modası nın dünyaya getirdiklerinden bahsediyor.

Belki bir Roman Holiday’de Audrey Hepburn’un 1950lerin topluluklarını, Anita Ekberg’in La Dolce Vita’daki Trevi Çeşmelerindeki şehvetli elbisesini veya The Talented Mr Ripley’deki Gwyneth Paltrow’un Ischian gardırobunu hayal edebilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde pazarlarda tertemiz giyinmiş nonnalar (italyan büyükanneleri) ve hava karardıktan sonra kusursuz bir şekilde bastırılmış havalı kalabalığa ne dersiniz? Versace’in Medusa başı ve Valentino Red? Gucci’nin at yarışı ve Dolce & Gabbana’nın güneşli Sicilya kutlaması? Fendi’nin Bagetleri, Bottega Veneta’nın Intrecciato örgüsü, Max Mara’nın deve paltoları ve Missoni’nin zikzak örgülerine ne dersiniz? İşte İtalyan Modası !

İtalyan Kültürü

Kültür, İtalyan modası nı benzersiz kılan şeyi ortaya çıkarırken başlamak için en iyi yerdir. Estetikten gurur duyan; sanat ve tasarımda mükemmel bir geçmişe sahip olmak; ülkenin her yerinde usta işçiliğe erişim; ve la dolce vita fikrini yansıtan canlılığa düşkünlük, çekiciliği ve başarısının ayrılmaz bir parçası olan birçok parçanın toplamıdır.

İtalya’nın zanaatkarlıktaki mükemmellik mirası, 2. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar uzanıyor, “ekonomi dibe vurdu ve girişimciler, ünlü il miracolo ekonomisini başlatacak ve modanın temellerini atacak büyük üretim üsleri inşa ettiler” Griffiths, ünlü Fontana kız kardeşleri Elsa Schiaparelli ve Giovanni Battista Giorgini’nin (İtalya’nın ilk defilesini 1951’de Floransa’daki evinde sahneleyen adam) gibi kişilerin yardımıyla, “büyük sıkıntıların olduğu bir yerden büyüyen bir sektör” oluşturmayı başardı.

Missoni 1975

MSGM’nin kurucusu Massimo Giorgetti, insan dokunuşunun İtalyan moda endüstrisini neyin beslediğini anlamada en önemli unsurlardan biri olduğunu söylüyor. “Ortada Made in Italy diye bir şey varsa, estetiği tanıyabilirsiniz: sadece kumaş iyi yapılmış değil,o kumaş mutlu!” “İtalyan sevgisi, enerjisi ve coşkusuyla yapıldı ve nihai sonuç, dünyadaki herkesin tanıyabileceği bir şey ortaya çıktı”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.