İtalya işsizlik rakamları yükseliyor. 1 milyon kişi işini kaybetti!

italya issizlik

Koronavirüsten muzdarip İtalya‘da, bir yıl içinde neredeyse bir milyon insan işini kaybetti. Salı günü yayınlanan resmi veriler salgının maliyeti hakkında yeni endişeleri artırdı. İtalya işsizlik oranı 2020 itibariyle %9,8 olarak açıklanmıştı.

İtalya Ulusal istatistik ofisi Istat, şubat ayında istihdam edilen kişi sayısının 22,2 milyonun biraz altında olduğunu ve Ocak ayına göre genel olarak sabit olduğunu, ancak Şubat 2020’ye göre 945.000 azaldığını söyledi.

İşgücü piyasasındaki düşüşün yaygın olduğu, erkek ve kadın işçileri, maaşlı işçileri ve serbest meslek sahiplerini ve “tüm yaş gruplarını” etkilediği belirtildi.

Aynı dönemde, İtalya işsizlik oranı yüzde 9,8’den yüzde 10,2’ye hafifçe yükseldi, ancak işsiz ve iş aramayanların sayısı çarpıcı biçimde yükseldi.

Adapt düşünce kuruluşuna liderlik eden işgücü piyasası uzmanı Francesco Seghezzi, “bir yılda bir milyon iş kaybı çok büyük bir rakam” dedi.

Krizin daha çok genç insanları ve güvencesiz işleri olanları etkilediğine dikkat çekerek, “yeniden dengelenmeye ihtiyaç duyulduğu veya bir nesil risk altında” uyarısında bulundu.

Küçük işletme sahipleri ve çalışanları, hükümetin restoranların, barların ve çoğu mağazanın kapatılması da dahil olmak üzere kısıtlamaların Nisan ayı boyunca devam edeceğini duyurmasının ardından Salı günü İtalya’nın dört bir yanındaki şehirlerde protesto düzenledi.

İtalya’nın koronavirüs salgını Şubat 2020’nin sonlarında başladı ve ülke, Avrupa’da Mart ayı başlarında ulusal bir tecrit ilan eden ilk ülke oldu.

Hükümet, izinli programları sübvanse ederek ve işverenlerin personeli işten çıkarmasını yasaklayarak işçileri korumaya çalıştı.

Yasak Haziran ayı sonuna kadar geçerli ve bazı endüstriler için Ekim ayı sonuna kadar uzatıldı.

İtalya işsizlik rakamları

Yılİşsizlik Oranı
20209.84%
20199.89%
201810.61%
201711.21%
İtalya İşsizlik Oranları

Kaynak :thelocal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.