İtalya Araba Markaları 2022

İtalya Araba Markaları

İtalya araba markaları her zaman dünya otomotiv sektörüne tasarım, hız ve teknoloji olarak katkıda bulunmaya dün olduğu gibi bugün de devam ediyor. İtalya’nın otomotiv endüstrisi, otomobil tasarımları ve küçük şehir arabaları, lüks spor arabaları ve süper arabaları ile tanınır. Otomotiv endüstrisi, İtalyan GSYİH’sına %8,5 oranında katkı sağlıyor.

İtalya, hem Avrupa’nın hem de dünyanın önemli otomobil üreticilerinden biridir.

Bugün İtalyan otomotiv endüstrisine neredeyse tamamen Fiat Grubu hakimdir; Fiat, ağırlıklı olarak kitlesel pazara yönelik kendi model yelpazesinin yanı sıra, lüks Alfa Romeo ve Lancia markalarının ve egzotik Maserati markasının da sahibidir.

Hadi bir bakalım! Listede hangi araba markaları var?

PAGANI

Geçmişi 1992 yılına dayansa da 1998 yılına kadar Lamborghini kompozit departmanında çalışan Arjantin doğumlu bir İtalyan olan Pagani Composite Research Horacia Pagani tarafından kuruldu.

Huayra Tricolore, Mercedes-AMG tarafından özel olarak geliştirilen, en son versiyonunda 5900 rpm’de 618 kW (840 HP) ve 2000’den 5600 rpm’ye 1100 Nm tork verebilen yeni Pagani V12’den güç alıyor.

Mazzanti

Mazzanti Automobili, el yapımı yüksek performanslı otomobiller üreten bir İtalyan araba markasıdır. 2002 yılında Luca Mazzanti ve Walter Faralli tarafından Faralli & Mazzanti olarak kuruldu.

Ferrari

İtalya araba markaları arasında belki de en tanınmışı olan, İtalya, Maranello merkezli bir İtalyan lüks spor otomobil üreticisidir. Enzo Ferrari tarafından 1939’da Alfa Romeo yarış bölümünden Auto Avio Costruzioni olarak kurulan şirket, ilk arabasını 1940’ta yaptı ve ilk Ferrari rozetli arabasını 1947’de üretti.

Hayata Alfa Romeo için yarış pilotu olarak başlayan Enzo Ferrari, zamana direnecek hızlı, rekor kıran otomobiller üretme tutkusunu tetikledi. Kendi mirasını inşa etmek için Alfa Romeo’dan ayrıldıktan sonra, eski patronunu yenmek için gösterdiği çaba ve koşuşturma, bugün hepimizin bildiği ve değer verdiği Ferrari’nin temelini attı.

Lamborghini

İtalyan araba markaları arasında belki de en çok rağbet gören markayı yarattı Ferruccio Lamborghini. Eski askeri makineleri aldı ve onları traktör gibi tarım malzemeleri olarak yeniden tasarladı. Çok zengin oldu. Zenginliğe giren herkes gibi, bir Ferrari de dahil olmak üzere birçok lüks araba satın aldı. Enzo Ferrari’ye arabalarındaki bazı eksiklikler hakkında geri bildirim sağladığında, Ferrari ona sesini çıkarmamasını söyledi (başka bir deyişle). Rekabet başlamıştı ve Lamborghini hobisini bir tutkuya dönüştürmeye karar verdi. Lamborghini otomobil şirketi doğdu.

Maserati

Alfieri Maserati tarafından1914 yılında Bologna’da kurulan İtalyan araba markası maddi sıkıntılar nedeniyle Ferrari’nin de sahibi olan FIAT tarafından satın alındı. Marka daha önce de 1968-1975 arası Citroen tarafından satın alınmıştı.

Alfa Romeo

Şirketin adı, orijinal adı olan A.L.F.A.’nın (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili) ile 1915 yılında şirketin kontrolünü ele geçiren girişimci Nicola Romeo‘nun soyadının birleşimidir.

Sayfa İçeriği

Diğer İtalya Araba Markaları

FIAT

Fiat Automobiles S.p.A., İtalya’nın Fiat markalı otomobiller üreten en büyük otomobil üreticisidir ve Fiat Chrysler Automobiles’in bir parçası olan FCA Italy S.p.A.’nın bir yan kuruluşudur. 1899 yılından beri faliyettedir.

LANCIA

Lancia, 1906 yılında Vincenzo Lancia tarafından Lancia & C olarak kurulmuş bir İtalyan otomobil üreticisidir. 1969’da Fiat Grubu’nun bir parçası oldu; Mevcut şirket, Lancia Automobiles S.p.A., 2007 yılında kurulmuştur.

IVECO

Industrial Vehicles Corporation’ın kısaltması olan Iveco, İtalya’nın Torino kentinde bulunan ve tamamen CNH Industrial Group tarafından kontrol edilen bir İtalyan endüstriyel araç üretim şirketidir. Hafif, orta ve ağır ticari araçlar, taş ocağı/şantiye araçları, şehir içi ve şehirlerarası otobüsler ile itfaiye, arazi görevleri, askeri ve sivil savunma gibi uygulamalar için özel araçlar tasarlar ve üretir.

Efsane ABARTH

Abarth & C. S.p.A., 1949 yılında İtalyan-Avusturyalı Carlo Abarth tarafından kurulmuş bir yarış arabası ve yol arabası üreticisidir. Logosu, kırmızı ve sarı zemin üzerine stilize bir akrep olan bir kalkandır. Abarth & C. S.p.A., Avrupa otomotiv üretim faaliyetlerini kontrol eden Fiat Chrysler Automobiles’in (eski adıyla Fiat S.p.A.’nın) yan kuruluşu olan FCA Italy S.p.A.’nın (eski adıyla Fiat Group Automobiles S.p.A.) tamamına sahip olduğu bir yan kuruluşudur.

Pininfarina

1930’da Battista “Pinin” Farina tarafından kuruldu. 14 Aralık 2015’te Mahindra Group, Pininfarina S.p.A.’yı yaklaşık 168 milyon Euro (185 milyon $) değerinde bir anlaşmayla satın aldı.

Üretimi Duran İtalya Araba Markaları

  • De Tomaso (1959-2015) – Yarış arabaları
  • Bertone (1912-2014) – Otomobil
  • Innocenti (1947-1997) – Otomobil
  • Autobianchi (1955-1995) – Küçük Araç
  • ISO (1953-1974) – Otomobil
  • Bizarrini (1964-1969) – Spor ve Yarış Arabaları
  • OSCA (1947-1967)(Sports Cars, Racing Cars
  • CisitaliaRacing (1946-1963), Sports Cars
  • Diatto (91905-1929)Manufacturer

3 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.