İsviçre Bankaları İsimleri ve Listesi 2022

Credit Suisse İsviçre

İsviçre’deki bankacılık sektörü, büyüklüğü, coğrafi ve yasal gereklilikleri bakımından büyük ölçüde farklılık göstermektedir. İsviçre Ulusal Bankası, İsviçre’nin Merkez Bankasıdır ve bağımsız bir merkez bankası olarak ülkenin para politikasını oluşturur. İsviçre bankaları isimleri arasında SNB (Switzerland National Bank)’nin birincil amacı, fiyat istikrarı ve ekonomik büyüme için uygun bir ortam yaratmaktır. İsviçre’deki bankalar, İsviçre finans merkezinin başarısına önemli katkı sağlıyor. 2008/09 mali krizinden sonra, İsviçre mali düzenlemelerde birçok değişiklik yaptı.

İsviçre finansal piyasa denetleme Kurumu (FINMA) bankacılık düzenlemelerinden sorumlu organdır ve banka, menkul kıymetler satıcısı ve diğer finansal kurumlar için denetim makamıdır. FİMAS’ın temel rolü, yatırımcıları, alacaklıların ve poliçe sahiplerinin menfaatlerini korumak ve finansal piyasaların düzgün işleyişini sağlamaktır. İsviçre’deki en büyük iki banka, bankacılık sektörünün toplam varlıklarının ve mevduatının %50‘sinden fazlasını oluşturmaktadır. Moody’s’in İsviçre bankacılık sistemindeki istikrarlı notu, esnek bir ekonomiye ve hanehalkı servetinin artmasına yardımcı olmaktadır. SNB, İsviçre’deki bankacılık sistemini büyük bir banka, kanton bankaları, bölgesel ve tasarruf bankaları, Raiffeisen bankaları, diğer bankalar (borsa bankaları, diğer bankacılık kurumları ve yabancıların kontrolündeki bankalar dahil), yabancı banka şubeleri ve özel bankacılar olarak böler.

Sayfa İçeriği

İsviçre’deki En İyi 10 Banka

İsviçre’deki en iyi 10 Bankanın listesi aşağıdaki gibidir İsviçre bankaları ve isimleri içeri İsviçre bankaları lisesi 2022;

1. UBS Group AG

UBS İsviçre

UBS, dünya çapındaki tüm büyük finans merkezlerinde bulunan İsviçre’de lider bir şirkettir. UBS’nin 50’den fazla ülkede ofisleri vardır ve çalışanlarının %36’sı İsviçre’de çalışmaktadır ve dünya çapında yaklaşık 60.000 kişiyi istihdam etmektedir. UBS, İsviçre’deki özel, kurumsal ve perakende müşterilerine üstün finansal tavsiye ve çözümlerle hizmet vermektedir. İsviçre’de UBS, 280 şube ve 4.500 müşteriye özel personel aracılığıyla faaliyet göstermektedir. Banka, İsviçre servetinin %80’ine ulaşıyor ve üç haneden birine hizmet veriyor. UBS’nin varlık yönetimi ve kurumsal bankacılık, perakende, varlık yönetimi ve yatırım bankası hizmetleri olmak üzere beş iş alanının tümünde lider konumunu sürdürdüğü tek İsviçre’dir. Bankanın hissedarlarına 2018 net karı, 2017’de 969 milyon dolar olan 2017 rakamına kıyasla 2018’de 4.897 milyar dolar. Banka, 2018’in 4. çeyreğinde beklentilerin altında kalan 690 Milyon ABD Doları Kar açıkladı.

UBS, 1862’de kurulan Union Bank of Switzerland ile 1872’de kurulan Swiss Bank Corporation‘ın birleşmesiyle 1998’de kurulan bir bankadır.

UBS’in 2020 itibariyle kontrolü altında bulunan toplam varlıkları 3,49 trilyon ABD Doları’dır.

2. Credit Suisse Group AG

Credit Suisse İsviçre

1856 yılında kurulan Credit Suisse bankası, bugün 50’den fazla ülkede faaliyet gösteren ve 170’in üzerinde farklı ülkeden 46.840 çalışanı ile küresel bir erişime sahiptir. Banka, müşterilerine, Uluslararası varlık yönetimi, İsviçre evrensel bankası, Asya Pasifik olmak üzere bölgesel odaklı üç bölüm aracılığıyla hizmet vermektedir. Yine bu bölünme, küresel piyasalar ve yatırım bankacılığı ve sermaye piyasaları olmak üzere iki alt bölüm tarafından desteklenmektedir. Grup, 2017 yılına göre %90 artışla 3,4 milyar CHF yıllık gelir ve 2018 için hissedarlarına 2,1 milyar CHF net gelir bildirdi. Bir grup, uluslararası finansal istikrarın bağlı olduğu dünyadaki en önemli gruplardan biridir. Merkezi Zürih’tedir.

3. Raiffeisen Switzerland

Swiss Raiffeisen İsviçre

Raiffeisen, İsviçre bankacılık sektörünün üçüncü büyük bankası ve önde gelen İsviçre perakende bankasıdır. Bankanın 1,9 milyon kooperatif üyesi ve 3,8 milyon müşterisi var ve İsviçre genelinde 896 lokasyonda faaliyet göstermektedir. Haziran 2018 itibariyle, bankanın yönetimindeki varlıklar 211 milyar CHF ve müşterilere verilen krediler 185 milyar CHF idi. Bankanın 2018’in ilk yarısındaki faaliyet karı 416 milyon CHF oldu. Mortgage işindeki pazar payı yaklaşık %17,6’dır.

4. Julius Baer

Julius Baer İsviçre

1890 yılında kurulmuş çok uluslu, en eski ve en büyük özel bankadır. Banka, özel ve kurumsal yatırımcılarına varlık yönetimi, yatırım çözümü hizmetleri sunmaktadır. Ayrıca Menkul Kıymetler ve döviz ticareti, krediler, ipotek ve diğer konularda da hizmetler sunmaktadır. Hissedarların net karı, 2018 yılının tamamında %4 artarak 735 milyon CHF’ye ve hisse başına kazanç %4 artarak 3,37 CHF’ye yükseldi ve grubun düzeltilmiş net karı hafif bir artışla 810 Milyon CHF’ye yükseldi. Varlık, bir önceki yıla göre %2 daha düşük olan 382 milyar CHF’nin yönetimi altındadır. Julius Baer Bank, 2018’i istikrarlı büyüme ve büyüme ile kapattı.

5. Zurich Cantonal Bank

Zurich Cantonal Bank İsviçre

Banka, 1870 yılında Zürih vatandaşının bankası olarak kuruldu. Banka, kapsamlı bir ürün ve hizmet yelpazesi sunar ve büyük bankalar ve özel bankalar için bir denge ağırlığıdır. Net Kar, 2018 yılında bir önceki yıla göre %1 daha artarak 788 Milyon CHF’ye yükseldi. Faaliyet karı %14 artarak 892 Milyon CHF’ye ulaştı. Banka, özel bankacılık, ticari bankacılık ve varlık yönetimi alanlarında hizmet vermektedir. 164 milyar CHF toplam aktife ve bankada çalışan 5.000’den fazla çalışana sahip olan Banka, İsviçre’de 80’den fazla şubesi aracılığıyla faaliyet göstermektedir.

6. EFG International

EFG International

Banka 1995 yılında iki girişimci tarafından kuruldu ve İsviçre özel bankacılığında zengin deneyime sahipler. İsviçre’nin en büyük bankalarından biridir ve özel bankacılık alanındaki tüm hizmetleri kişi ve kurumlara sunmaktadır. Bankanın yönetimindeki varlıklar 142.7 milyar CHF’dir ve 2018 yılının ilk yarısında net karı 129.2 Milyon CHF’dir. İsviçre’de 8 şubesi ve İsviçre’deki diğer büyük bankalara kıyasla yeni bankası bulunmaktadır.

7. Banque cantonale de Genève (BCGE)

Banque cantonale de Genève İsviçre

1816’da kurulan bölgesel bankadır ve bireysel ve kurumsal müşteriler için kapsamlı bir ürün ve hizmet yelpazesi sunar. Mevduat ürünleri, kişisel ve ipotek kredileri, banka ve kredi kartları, varlık yönetimi, özel bankacılık vb. hizmetler sunmaktadır. Banka, 2018’de mükemmel sonuçlar elde ederek faaliyet geliri %25,7 artarak 161.3 Milyon CHF’ye ulaştı ve net kâr 91,2 milyon CHF. 21 şube ve 124 ATM ile faaliyet gösteren Banka’nın 800’e yakın çalışanı bulunmaktadır. Banka, en iyi derecelendirme kuruluşları tarafından istikrarlı olarak derecelendirildi.

Küçük ve orta ölçekli işletmelere odaklanan BGCE, 820 kişiye istihdam sağlamakta ve 21 şube ve 125 ATM’den oluşan bir ağ üzerinden faaliyet göstermektedir. Lozan, Zürih, Basel, Lyon, Annecy, Paris, Dubai ve Hong Kong’da da ofisleri bulunmaktadır.

8.Basler Kantonalbank


1899 yılında kurulan ve mevduat, ipotek ve diğer krediler, portföy yönetimi, döviz ticareti ve benzeri hizmetler sunan İsviçre bölgesel bankasıdır. Banka, ağırlıklı olarak İsviçre’nin Kuzey Batı bölgesinde çok sayıda şube ağı aracılığıyla faaliyet göstermektedir. Bankanın net geliri yaklaşık 114.81 Milyon CHF’dir. Banka, İsviçre’nin 26 kantonuna hizmet veren 24 kanton bankasının bir parçasıdır.

9.Migros Bankası AG


1958 yılında kurulan Migros Bank, bugün 800 bini aşkın müşterisi ile İsviçre‘nin önde gelen bankalarından biridir. Migros bankasının İsviçre’de 67 şubesi ve 200’e yakın ATM’si bulunmaktadır. Banka, tasarruf hesapları ve ipotek, kredi ve yatırım hizmetleri, finansal hizmetler, e-bankacılık hizmetleri vb. hizmetler sunmaktadır. Mortgage hacmi 2018’de %4,3 arttı ve bankanın geliri %3,5, kârı %2,3 arttı. 228 Milyon CHF. Micros Bank 2018 yılında da büyümesini sürdürdü.

10.Bank J. Safra Sarasin

İsviçre bankaları listesi : Bank J. Safra Sarasin


1841 yılında kurulmuş bir İsviçre özel bankasıdır ve banka, özel ve kurumsal yatırımcılara yüksek düzeyde hizmet ve uzmanlık sunmaktadır. 2019 yılında banka, sosyal sorumluluk alanında dünyanın en iyi özel bankası ödülünü kazandı. Banka, 2017 yılında bir önceki yıla göre %25 daha yüksek olan 315,3 Milyon CHF net kar bildirdi. Bankanın yaklaşık 2000 çalışanı vardır ve şubeleri dünya çapında 25’ten fazla yerde bulunmaktadır. Banka, Özel Bankacılık, Ticaret ve aile segmenti, Varlık yönetimi, ürün ve satış yönetimi ve kurumsal merkez segmenti olmak üzere beş segment üzerinden faaliyet göstermektedir. İsviçre bankaları listesi İsviçre’nin en büyük 10 bankasını içermektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.