İsveç Kraliyet Ailesi 2022

İsveç kraliyet ailesi

İsveç monarşisi – İsveç’teki Kraliyet Ailesi: İsveç Kralı, Kraliçe, Veliaht Prenses, kardeşleri ve tüm kraliyet eşleri ve çocukları hepsi bu yazıda. Buyrun.

Sayfa İçeriği

İsveç kraliyet ailesinin üyeleri

Kraliyet ailesinin ana üyeleri Kral Carl XVI Gustaf, Kraliçe Silvia ve aileleri olan çocuklarıdır. Kral ve Kraliçe’nin üç çocuğu var, ilk doğanları 14 Temmuz 1977’de doğan Västergötland Düşesi Veliaht Prenses Victoria Ingrid Alice Désirée. Diğer iki çocuğu, 13 Mayıs 1979’da doğan Värmland Dükü Prens Carl Philip Edmund; ve Hälsingland ve Gästrikland Düşesi, 10 Haziran 1982 doğumlu Prenses Madeleine Thérèse Amelie Josephine.

Prenses Madeleine’in kraliyet unvanını reddeden ve dolayısıyla kraliyet ailesinin resmi bir parçası olmayan kocası dışında, üç çocuğun çocukları ve eşleri de kraliyet ailesinin bir parçasıdır.

Victoria 1977’de doğmadan önce, Veraset Yasasını değiştirme ve cinsiyetten bağımsız hale getirme konusunda tartışmalar vardı. Değişiklik sonunda 1980’de gerçekleşti, ancak geriye dönük yapıldı ve Victoria’nın unvanını Prenses’ten Kraliyet Prensesi’ne değiştirdi.

İsveç Kralı Carl XVI Gustaf

H.M. Konung Carl XVI Gustaf
 • 30 Nisan 1946 doğumlu
 • Resmi adı: H.M. Konung Carl XVI Gustaf
 • İlk isimler: Carl Gustaf Folke Hubertus
 • 19 Haziran 1976’dan beri Silvia ile evli
 • İlgilendiği konular: doğa ve çevre

İsveç kraliyet ailesi başındaki isim. İsveç Kralı büyük araba tutkunu, araba koleksiyoncusu. 74 yaş doğum gününde kendisine hediye aldığı BMW M8 araba için İsveç medyası tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Avlanmayı sever. Birçok İsveçli (özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar) bundan hoşlanmıyor.

Avrupa’da en genç hükümdar seçilen kral olma özelliğini taşıyor. Kral ilan edildiğinde henüz 27 yaşındaydı.

Dedikodulara göre, 90’lı yıllarda Army of Lovers’ın solisti Camilla Henemark ile ilişkisi varmış. Bazı İsveç medya kuruluşlarına göre, kral geçmişte birkaç kez Stockholm’deki Strip-Clubs’ta spottet olarak görülmüştü.

Üç Çocuğu bulunuyor : Victoria, Carl-Philip, Madeleine

İsveç Kraliçesi Silvia

İsveç Kraliçesi Silvia Hanım. Öncesi ve Sonrası
 • Silvia Renate
 • Doğum: 23 Aralık 1943
 • Walther ve Alice Sommerlath’ın kızı Peder Walter Sommerlath, (Alman), + Anne Alice Sommerlath, (Brezilya),
 • 1947’den 1957’ye kadar ailesiyle birlikte Brezilya’nın Sao Paulo kentinde yaşadı.
 • Almanca, İsveççe, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Portekizce konuşabiliyor.
 • Dünya Çocukluk Vakfı’nı kurdu ve diğer birçok hayır kurumunun hamisi.

İsveçliler arasında son derece arkadaş canlısı ve çok sempatik bir imaja sahiptir. 40 yıldır İsveç’te yaşamasına rağmen hala belirgin bir şekilde Alman aksanı taşıyor.

İsveç medyası tarafında yüz gerdirme operasyonu geçirdiği ile ilgili dedikodular sıklıkla dolanmakta. Sürekli gülümsemesinin nedeninin de bu olduğu iddia ediliyor.

Veliaht Prenses Victoria

Veliaht Prenses Victoria
 • Victoria Ingrid Alice Désirée
 • Lakabı: H.K.H. Kronprinsessan Victoria,
 • İsveç Veliaht Prensesi 14 Temmuz 1977 doğumlu
 • Yale’de (ABD) siyaset bilimi ve tarih okudu.

Victoria Ingrid Alice Désirée, İsveç Veliaht Prensesi, Västergötland Düşesi, Kral ve Kraliçe’nin en büyük çocuğudur ve 14 Temmuz 1977’de doğdu. Veliaht Prenses, İsveç’in Bernadotte Hanedanlığından gelen ilk kadın Devlet Başkanı olacak. Modern zamanlarda İsveç’in sadece iki kraliçesi vardı, Kristina ve Ulrika Eleonora.

Prens Carl Philip

İsveç Prensi Carl Philip

Carl Philip Edmund Bertil, İsveç Prensi, Värmland Dükü, 13 Mayıs 1979’da doğdu. Kral ve Kraliçe’nin ikinci en büyük çocuğudur. Prens Carl Philip ve Sofia Hellqvist’in nişanları 27 Haziran 2014’te duyuruldu. Düğün 13 Haziran 2015’te Stockholm Kraliyet Sarayı’ndaki Kraliyet Şapeli’nde gerçekleşti. 19 Nisan 2016’da Prens Carl Philip ve Prenses Sofia’nın ilk çocukları Prens Alexander oldu. 31 Ağustos 2017’de Prens Çiftin ikinci çocukları Prens Gabriel oldu. 26 Mart 2021’de Prens Çiftin üçüncü çocukları Prens Julian dünyaya geldi.

Prenses Madeleine

İsveç Prensesi Madeleine

İsveç kraliyet ailesi içinde en medyatik ve dikkat çeken isim Madeleine Thérèse Amelie Josephine, İsveç Prensesi, Hälsingland ve Gästrikland Düşesi, 10 Haziran 1982’de doğdu. Kral ve Kraliçe’nin en küçük çocuğudur. Prenses Madeleine ve Bay Christopher O’Neill arasındaki nişan 25 Ekim 2012’de açıklandı. Düğün 8 Haziran 2013’te Stockholm’deki Kraliyet Sarayı’ndaki Kraliyet Şapeli’nde gerçekleşti. 20 Şubat 2014’te Prenses Leonore doğdu. Vaftiz 8 Haziran 2014’te Drottningholm Sarayı’ndaki Kraliyet Şapeli’nde gerçekleşti. 15 Haziran 2015 Prens Nicolas doğdu. 11 Ekim 2015’te Drottningholm Sarayı’ndaki Kraliyet Şapeli’nde vaftiz edildi. 9 Mart 2018’de Prenses Adrienne doğdu. 8 Haziran 2018’de Drottningholm Sarayı’ndaki Kraliyet Şapeli’nde vaftiz edildi.

Diğer Yazılar:

Kaynak: sweden.se

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.