Dünya Lideri İsveç Markaları 2022

IKEA ve Volvo’yu(satılana kadar) İsveçli olarak bilebilirsiniz. Şimdi de kendi alanında dünya lideri olan ve çoğu insan tarafından İsveç’li olduğu bilinmeyen markalara göz atalım. İsveç markaları arasında belki de en az bilinen fakat en çok müşterisi olan marka The Pirate Bay.

Sayfa İçeriği

The Pirate Bay

The Pirate Bay

The Pirate Bay ilk olarak Eylül 2003’te İsveçli popüler kültür yanlısı ve telif hakkı karşıtı kuruluş Piratbyrån tarafından kuruldu, Başlangıçta gerçek bir yapısı olmayan hizmeti ilk olarak Gottfrid Svartholm ve Fredrik Neij çalıştırdı.

31 Mayıs 2006’da 65 polis memuru The Pirate Bay’i kapatmak amacıyla şirketin Stockholm veri merkezine baskın düzenledi. Baskın siteyi çökertmesine rağmen, üç gün içinde tekrar çevrimiçi oldu. 2006’daki bu baskın The Pirate Bay’ın 2008’de dünyanın en çok ziyaret edilen torrent sitesi olmasını engelleyemedi. The Pirate Bay hala aktif ve bir çok klonu bulunmakta.

Spotify

İsveç Markaları : Spotify

23 Nisan 2006 yılında İsveç’te kurulunan bir dijital müzik platformudur. Bu alanda dünyanın en çok bilinen ve en çok çeşidi sunan İsveç markasıdır.

H&M

H&M

Stockholm merkezli İsveç moda devi H&M dünya çapında 2500 den fazla mağaza ile hizmet vermeye devam ediyor. Türkiye’de çok popüler olan isveç markasının kuruluş yılı 1947’ye kadar dayanıyor.

Tetra Pak

Tetra Pak Logo Türkçe

İsveç markaları arasında en köklü olanlardan biridir. Meyve suları, uzun ömürlü UHT süt gibi bir çok ambalajın geliştiricisi ve tedarikçisidir. Kısacası İsveç merkezli gıda ambalajcısı ve makine üreticisi denilebilir. Dolum makineleri ülkemizdeki orta ve büyük ölçekli bir çok gıda fabrikasında bulunmaktadır.

GANT

1949 yılında Bernard Gantmacher tarfından kurulan uluslararası moda devinin merkezi İsveç Stockholm’dür.

Volvo

Volvo Logo

14 Nisan 1927 sabahı, ilk Volvo otomobil İsveç’in batı kıyısındaki Göteborg’daki fabrika kapılarından çıktı. Araba resmi olarak ÖV4 olarak adlandırıldı ve dört silindirli bir motora sahip bir arabaydı. Dünyanın ilk Volvo’su yola çıkmaya hazırdı.

IKEA

1943 yılında İsveç markaları arasındaki yerini alan IKEA 2012 yılında Hollanda merkezli bir şirkete satılıncaya kadar bu unvanını korudu.

Ericsson

Ericsson

1876’da Lars Magnus Ericsson tarafından küçük bir atölyede telgraf aletleri onarım işiyle doğan İsveç markası. Telefonun İsveç’e girmesiyle bu alana yönelen Ericsson, günümüzde İsveç’in dev global markalarını arasına girmeyi başardı.

Skanska

Dünyanın en büyük 5. inşaat firması

1887 yılında kurulan Avrupa’nın en büyük dünyanın 5. büyük inşaat firması olan İsveç markasıdır.

İsveç giyim markaları

Sadece H&M’den bahsetmek diğer İsveç moda markalarına haksızlık olur.

Filippa K

Uluslararası tarzı İskandinav tarzıyla harmanlayan İsveç dışın

da da oldukça popüler bir İsveç markası. Tasarımcı Filippa Knutsson’dur. www.filippa-k.com

Acne Studios

Eski asıyla Acne Jeans. Biraz havalı ve züppece bir tarza sahip oldukça meşhur bir marka. Merkezi Stockholm ve kadın ve erkek koleksiyonlarına sahip. Havalı, havalı ve biraz züppedirler. www.acnestudios.com

DRKN

2015 yılında kurulan DRKN, Stockholm’lu sokak kültürü konseptli tasarımlara sahip. bilim kurgu ve dijital sanat ağırlı tasarımları dünya çapında ilgi görüyor. www.drkn.com

Vagabond

Vagabond Shoemakers, Varberg merkezli bir İsveç ayakkabı markasıdır. Atıkları azaltmak için geri dönüştürülmüş malzemelerden yeni ayakkabılar yapar. 2019 yapımı Güney Kore yapımlı Vagabond adında bir dizi de vardır. Vagabond – Official Online Store

Our Legacy

2008 yılında Christopher Nying ve Jockum Hallin tarafından İsveç çağdaş modasını yansıtan tasarımla başlayan marka dünyanın en saygın moda markalarından birine dönüştü. OUR LEGACY – Official website- Spring 2022

Eytys

Bir grup çocukluk arkadaşı tarafından 2013 yılında Stockholm’de kurulmuş bir İsveç markasıdır. Eytys unisex spor ayakkabıları dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Eyty’nin ayakkabıları, markanın kırılmaz felsefesi ile sade ve fonksiyonel tasarımıyla şekilleniyor. EYTYS – Official Online Shop | EYTYS

İlgili Yazı İsveç Bıçak Markaları 2021

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.