İrlanda Viski Markaları

Efsane Powers İrlanda Viskisi

Harika bira ve harika viski, kendine saygısı olan hiçbir İrlandalının reddedemeyeceği iki şeydir. En iyi İrlanda viski markaları karakteristik bir viskiden çok daha fazlasıdır.

İrlanda viskisi dört tipten oluşur: malt, pot, damıtma, tahıl veya harmanlanmış. Scotch viskiden daha yumuşaktır ve genellikle “İrlanda viskisi” ve “uisce beatha Eireannach“olarak adlandırılır. (“uisce beatha”, yaşam suyu anlamına gelir.

Sayfa İçeriği

Jameson

Dünyanın en popüler İrlanda viski markası olmasının yanı sıra Jameson İrlanda’da en çok satan viski markasıdır. Ancak şaşırtıcı olan, tüm bu seri üretime rağmen,kalitesini tutarlı bir çizgide sürdürmeyi başarmaktadır.

Şeker ipuçları ile maltlı arpanın pürüzsüz ve kızarmış notalarını bekleyin. Bunun ötesinde, denenecek ilginç ifadeler sıkıntısı yok. Doğal olarak 18-Yıl’ı almakta yanlış bir şey yapamazsınız. Ve kendinizi deneysel hissediyorsanız, Jameson ve çeşitli bira fabrikaları arasındaki bir değişim programından kaynaklanan Caskmates Serisini deneyin.

Kurucu: John Jameson
Kuruluş Yılı: 1780
Yer: Dublin

Jameson 12 Years Old

Jameson 12 Year Special Reserve, üçlü damıtılmış, harmanlanmış bir İrlanda viskisidir. Jameson’un tüm harmanlanmış viskileri gibi, Jameson 12 Year da saksı viski (hem maltlanmış hem de maltlanmamış arpadan yapılmıştır)

Jameson Gold Reserve

Jameson Gold Reserve, Irish Distillers tarafından üretilen ödüllü harmanlanmış bir İrlanda viskisidir. Altın Rezerv, pürüzsüzlük için her biri üç kez damıtılmış üç İrlandalı tek kap damıtılmış viski karıştırılarak oluşturulur. Birincisi bakire meşede yaşlandırılmış; ikincisi Amerikan eski burbon fıçılarında olgunlaşır; üçüncü viski Oloroso şeri fıçılarında dinleniyor.

Jameson Irish Whiskey

Amerika ve dünya genelinde de İrlanda viskisi denince akla ilk gelen isim Jameson‘dur ve bunun iyi bir nedeni vardır. 1805 gibi erken bir tarihte dünyanın en popüler viskisiydi.

Powers

Powers Gold Label, hem şişelenen ilk İrlanda viskisi hem de (bir zamanlar) ülkenin en çok satan viskisiydi. 1791 yılına dayanan kuruluşu onu İrlanda’nın en köklü viskisi konumuna getiriyor.

Çoğu içki yazarına göre İrlanda’nın en iyi viski markası.

Kurucu: James Güç
Kuruluş Yılı: 1791
Yer: İrlanda

Powers Gold Label

Powers Gold Label Irish Whiskey, ilk olarak 1791’de piyasaya sürülen kendi serisindeki amiral gemisi üründür. Bildirildiğine göre İrlanda’da satılan en popüler İrlanda viskisidir, bu da ona ciddi bir sokak kredisi verir.

Bushmills

Bushmills, 1608 yılına dayanan bir lisansla, dünyanın en eski lisanslı damıtım tesisi olduğunu iddia ediyor. Bushmill adında, Kuzey İrlanda’da bir köy de bulunuyor ve viskisini bakır kap imbiklerinde %100 maltlı arpadan üç kez damıtıyor. 1888’den kalma bir tarifle tek malt viskiyi daha hafif tahıl viskiyle harmanlıyorlar. Son yıllarda Bushmils, burbon fıçılarında eskitilmiş Red Bush ve Oloroso şeri fıçılarında olgunlaştırılmış bir Black Bush gibi yeni serilerin yanı sıra 10 yıllık, 16 yıllık ve 21 yıllık bir dizi tek malt viski çeşitleri de mevcut. Hepsi Oloroso şeri ve burbonlu fıçılarda yaşlandırılmış.

Bushmills Original

Bushmills Original veya Bushmills White Label, malt ve tahıl viskilerinden harmanlanmış üçlü damıtılmış bir İrlanda viskisidir. Kuzey İrlanda, Antrim County’deki tarihi Old Bushmills Distillery’de damıtılır. Bushmills imza ruhunu yaratmak için hafif taneli viskiyi Amerikan meşe fıçılarda en az beş yıl olgunlaştırarak başlar.

Bushmills Black Bush

Bushmills Black Bush Irish Whiskey, İrlanda’nın en eski faal damıtma tesisi olma onuruna sahip olan Bushmills’in premium tekliflerinden biridir. Ona İskoç viskisini anımsatan bazı nitelikler kazandıran ve onu Bushmills serisinde ilginç bir ifade haline getiren şeri fıçılarda tamamlandı. Black Bush aynı zamanda eleştirmenler arasında da favori ve şişe başına 30 dolardan biraz fazla bir fiyatla geliyor,

Bushmills Irish Cream

Bushmills Irish Cream, İrlanda’dan bir kremalı likördür. %17’lik bir ABV (hacimce alkol) yüzdesine sahiptir.

Tullamore Dew

Dünya sahnesinde ikinci en popüler İrlanda viski markası Tullamore D.E.W. 1829’a kadar uzanan bir geçmişi var. Ürün yelpazesinin ön saflarında Tullamore D.E.W. Orijinal, eski burbon ve eski şeri fıçılarında yıllandırılan ve olgunlaştırılan lezzetli bir karışım. Biraz daha benzersiz bir şey için 12 Yıllık Özel Rezervi veya 15 Yıllık Üçlemeyi deneyin.

Kurucu: Michael Molloy
Kuruluş Yılı: 1829
Yer: Tullamore, İrlanda

Tullamore Dew 12 Year Old Special Reserve

Tullamore Dew 12 Year Old Special Reserve, Tullamore Dew’in İrlanda viski markaları serisindeki en eski ürünlerden biridir ve bu ekstra olgunluk onu hem eleştirmenler hem de tüketiciler arasında favori haline getirmiştir. 12-15 yıl burbon ve şeri fıçılarda dinlendirilen, damakta ilerlerken çikolata ve narenciye notalarının ön planda olduğu baharatlı, cevizli ve odunsu bir viski. Tullamore Dew Original, hatta 10 Year Old’un ötesinde mezun olmak isteyenler için bu harika bir sonraki adım.

Diğer İrlanda Viski Markaları

Glendalough

Redbreast

Slane

Teeling

Writer’s Tears

Tek pot damıtma ve tek malt viski karışımını temsil eden bu nispeten yeni viski, İrlanda’nın parlak, sefil yazarlarının uzun tarihine saygılarını sunar. İrlanda viski markaları arasında içimi en kolay viski denilebilir.

Kurucu: Bernard ve Rosemary Walsh
Kuruluş Yılı: 1999

Görsel Kaynak : https://bevvy.co/brands

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.