İran Araba Fiyatları 2021

İran araba fiyatları

Pandemi döneminde büyük darbe alan İran otomobil satışları Eylül 2021 itibariyle pandemi öncesi seviyesine geri dönmeye başladı. Her ülkede olduğu gibi bu yükselişten İran araba fiyatları da nasibini almaya başlıyor. Küresel ekonomik kriz ve yarı iletken üretimindeki düşüş sıfır km araba almayı zorlaştırırken ikinci el piyasasına olan ilginin artmasına neden oldu.

Bu makalenin kaleme alındığı tarih itibariyle ;

iran riyali dolar 28.11.2021

Listeye başlamadan önce belirtmekte fayda var. İran’da 2.5 lt üstü motor hacmine sahip arabaların ithalatı yasaklanmış durumda. Fakat bazı durumdalar bu kural esnetilebiliyor ama bu esneklikten kimlerin ne amaçla faydalabildiği İran halkı arasında muamma.

1.Bama.ir

İran’ın önde gelen ikinci el araba satış sitelerinden birisidir. İran araba fiyatları konusunda fikir edinebileceğiniz güzel bir sitedir. 2014 model 528i serisi BMW fiyatı şu sıralar 2 milyar 300 bin İran Riyali yani 54 bin 500 usd civarında.

2.Carap.ir

İran sıfır km yerli ve yabancı araba fiyatlarını takip edebileceğiniz bir araba satış sitesi.

İran araba fiyatları

3.Karnameh.com

Alt segment ve İran’ın yerli araba fiyatlarını takip edebileceğiniz bir site. Anlaşılması kolay ve sade bir ara yüze sahip.

İran ikinci el araba

4.Divar.ir

Bir diğer İran ikinci el araba satış sitesi.

5. Hamrah-mechanic.com

İran yerli araba markalarının sıfır km ve ikinci ellerinin ve ithal yabancı arabaların sıfır km ve ikinci elllerinin fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Örneğin 2018 model Mercedes-benz E class full arabanın fiyatı 5 milyar 800 bin İran Riyali civarında. Bu da yaklaşık olarak 137 bin Amerikan doları yapıyor.

Sayfa İçeriği

İran araba markaları

İran’ın otomotiv endüstrisi, petrol ve gaz endüstrisinden sonra ülkenin en aktif üçüncü endüstrisidir. İran’ın GSYİH’sının %10’unu ve işgücünün %4’ünü (700.000 kişi) oluşturmaktadır.

Endüstrinin bu kadar gelişmiş olması da haliye yerle araba markalarının üretiminin büyümesine ve araba fiyatlarının ithal arabalara göre oldukça uygun olmasına neden olmuş durumda.

İran 1968 yılından beri kendi arabalarının üretebilen bir ülke. İran araba fiyatları ise yerli araba konusunda gerçeken uygun denilebilir.

İran’ın Otomobil Endüstrisi oldukça konsolide bir pazar. Ülkede IKCO, SAIPA, Pars Khodro, Kerman ve Bahman gibi çok çeşitli farklı modeller (Samand, Tiba, Dena vb.) üreten birçok büyük yerel marka bulunmaktadır. IKCO ve SAIPA bunların en büyük otomotiv üreticileridir,

Bu “YEREL” üreticilerin çoğu, Çin’den ve başka yerlerden yeniden markalanmış arabalar satıyor. Peugeot ve Citroen’in hem İran Khodro hem de Saipa ile anlaşmaları varken, Renault’nun elinde pazarın bir kısmı var ve Hyundai’nin özel firma Kerman Motor ile üretim anlaşması var.

İran Araba Markası Efsanevi Paykan

Paykan, daha önce 1968 ve 2005 yılları arasında “Iran National” olarak adlandırılan iran khodro tarafından üretilen ilk İran yapımı arabaydı. Araba, piyasaya çıkışından durdurulmasına kadar İran’da çok popülerdi. Genellikle halk arasında İran savaş arabası olarak anılır.

Saipa

Geçen yıl 317,321 araç ürettiler, markaları yenilenen Dacia, Kia, Peugeot, Nissan, dongfengs ve bazı Çin markalarını satıyorlar.

Khodro (IKCO)

IKCO markalı İran Khodro geçen yıl 480.338 adet üretti. IKCO, 1962 yılında Iran National olarak kuruldu. Halka açık şirket, Samand, Peugeot ve Renault otomobilleri dahil olmak üzere araçlar üretmektedir.

Bahman

En güvenilir İran otomobil üreticilerinden biri, ilk olarak 5 Şubat 1953’te Iran Gulf Company adı altında tescil edildi. mazda, isuzu, faw, büyük duvar motorları yeniden markalandı.

Bahman Fidelity

Bahman Dignity

Bahman B30

gibi nefis modellere imzalarını atmış durumdalar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.