Hindistan Araba Markaları 2021

Hindistan araba markaları

Hindistan yollarında dolaşan ilk araba 1897 gibi erken bir tarihteydi ve 1901’de araba sahibi olan ilk Hintli Jamshedji Tata’ydı. Hindistan’ın bağımsızlığından önce 1942’de Hindustan Motors Hindistan’da ilk otomobili üretti. Bu da zaman içerisinde Hindistan araba markaları listesinin büyümesinin başlangıcı oldu.
Hindistan’ın bağımsızlığından kısa bir süre sonra, Hindistan Hükümeti otomobil üretimini teşvik ederek sektörü canlandırmaya çalıştı. Daha öncesinde, arabalar doğrudan ithal ediliyordu.

Sayfa İçeriği

Hindistan Araba Markaları Listesi

Ashok Leyland

Ashok Leyland, merkezi Chennai’de bulunan Hintli çok uluslu bir otomotiv üreticisidir. Hinduja Grubu’na aittir. 1948 yılında Ashok Motors olarak kuruldu ve 1955 yılında Ashok Leyland oldu.

Kamyon, otobüs, kamyonet üretimi yanı sıra motor üretimi de yapmaktadır.

Bajaj Auto

Bajaj Auto Limited, Pune, Maharashtra merkezli bir Hint çokuluslu iki tekerlekli ve üç tekerlekli araç imalat şirketidir. Motosiklet, scooter ve otomatik çekçek üretmektedir. Bajaj Auto, Bajaj Group’un bir parçasıdır. 1940’larda Rajasthan’da Jamnalal Bajaj tarafından kurulmuştur. Şirketin Chakan (Pune), Waluj (Aurangabad yakınlarında) ve Uttarkand’daki Pantnagar’da fabrikaları var. Akurdi’deki (Pune) en eski fabrika, Ar-Ge merkezi ‘Ahead’e ev sahipliği yapıyor. Bajaj Auto, dünyanın en büyük üçüncü motosiklet üreticisi ve Hindistan’ın en büyük ikinci üreticisidir. Dünyanın en büyük üç tekerlekli araç üreticisidir.

Eicher Motor

Eicher Motors Limited, merkezi Yeni Delhi’de bulunan, motosiklet ve ticari araç üreten çok uluslu bir Hindistan araba markasıdır. Eicher, orta sıklet motosiklet üreticisi Royal Enfield’ın ana şirketidir.

Force Motors

Force Motors Ltd., Hindistan’ın Pune kentinde bulunan, Dr. Abhay Firodia Group’un amiral gemisi şirketi olan çok uluslu bir Hintli otomotiv üreticisi şirketidir. 1958’den 2005’e kadar şirket Bajaj Tempo Motors olarak biliniyordu çünkü Bachraj Trading Ltd. ile Alman Tempo’nun ortak girişimi olarak ortaya çıktı. Şirket Tempo, Matador, Minidor ve Traveller gibi markalarla tanınır. Son elli yılda Daimler, ZF, Bosch, VW, Traton ve MAN gibi küresel üreticilerle ortaklık kurdu. Force Motors, Hindistan’ın en büyük minibüs üreticisidir. Şirket, tüm ürün yelpazesi için kendi bileşenlerini yaparak tamamen dikey olarak entegre edilmiştir. Firma ayrıca traktör, ambulans, okul ve yolcu otobüsleri, kargo araçları ve arazi aracı üretimi de yapmaktadır.

Mahindra

Mahindra & Mahindra Limited, merkezi Mumbai, Maharashtra, Hindistan’da bulunan bir Hintli çok uluslu otomotiv üretim şirketidir. 1945 yılında Muhammed & Mahindra olarak kurulmuş ve daha sonra Mahindra ve Mahindra olarak yeniden adlandırılmıştır. Hindistan’da üretime göre en büyük araç üreticilerinden biridir. Bağlı ortaklığı Mahindra Tractors, hacim olarak dünyanın en büyük traktör üreticisidir.

Hindistan Araba Markaları TATA

TATA Hindistan Araba Markası

Tata Motors Limited, Tata Group’un bir parçası olan Hindistan’ın Mumbai kentinde bulunan çok uluslu bir Hint otomotiv üretim şirketidir. Şirket binek otomobiller, kamyonlar, kamyonetler, otobüsler, otobüsler, lüks otomobiller, spor otomobiller, inşaat ekipmanları üretmektedir. Hindistan araba markaları arasında dünya çapında en çok tanınanıdır.

1998’de Tata, tamamen yerli ilk Hint binek otomobili Indica’yı piyasaya sürdü ve 2008’de dünyanın en uygun fiyatlı otomobili olan Tata Nano’yu piyasaya sürdü. Tata Motors, 2004 yılında Güney Koreli kamyon üreticisi Daewoo Commercial Vehicles Company’yi satın aldı ve 2008’de Ford’dan Jaguar Land Rover’ı satın aldı.

Tata Motors’un Hitachi (Tata Hitachi Construction Machinery) ile inşaat-ekipman imalat ortak girişimi ve Fiat Chrysler ile otomotiv parçaları ve Fiat Chrysler ve Tata marka araçlar üreten bir ortak girişimi bulunmaktadır.

KAL (Kerala Automobiles Limited)

Kerala Automobiles Limited (KAL), Thiruvananthapuram, Kerala, Hindistan’da bulunan bir kamu sektörü otomobil üretim şirketidir. KAL, üç tekerli araçların çeşitli modellerini üretmekte ve pazarlamaktadır. Şirket ISO 9001:2000 sertifikasına sahiptir.

Hraadyesh

Hindistan lüks araba markası ; Morris Street

Hindistan araba markaları listesinin en lüks markası Hradyesh, özel yapım lüks otomobillerde uzmanlaşmış, Hindistan merkezli bir otomobil üretim şirketidir. Onların “şaheser versiyonu” arabası Morris Street 2011’de piyasaya sürüldü. Şirket, bunun bir Hint otomobil şirketi tarafından yapılan en pahalı lüks otomobil olduğunu iddia etti.

Diğer Hindistan Araba Markaları

Vehicle Factory Jabalpur

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.