Yaşam Ayavefe Yunanistan Vatandaşı Oldu!

Bir dönem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığı son anda iptal edilen Yaşam Ayavefe Yunanistan vatandaşı olması, KKTC ile yakın ilişkilerinden dolayı Yunanistan’da tartışma konusu oldu. 22 Haziran 2022 tarihinde Yunanistan’ın devlet gazetesinde yayınlandı.

Yaşam Ayavefe

Diğerlerinin yanı sıra “TRDBK” (sözde devlet / psudo-state KKTC için Yunanlıların ve Güney Kıbrıslıların kullandıkları terim.) “vatandaşı” olan 39 yaşındaki Yaşam Ayyavefe, 22 Haziran’dan bu yana Yunan vatandaşı. Fahri vatandaşlığa geçişle ilgili gerçekler ortaya çıkıyor Gazeteci Eliza Triantafillou‘nun Inside Story’sinde. 22 Haziran tarihli FEK’e (Devlet Gazetesi) göre, Hükümet’in Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou tarafından onaylanan kararı, Yassam Agiavefe’nin “tıbbi ekipman, temel ihtiyaç maddeleri ve bağışlarıyla büyük katkı sağladığı gerçeğine dayanıyor. Ulusal Sağlık Sisteminin çökme riskini ortadan kaldırarak, ek önlemler almak ve daha fazla gerekli kaynağı bulmak için gerekli zamanı sağlayarak, en kritik zamanda koronavirüs pandemisi ile etkin bir şekilde başa çıkmak için yardımlarda bulunmuştu.

Yaşam Ayavefe Yunanistan

Yaşam Ayavefe Adana’da doğdu, Mersin’de büyüdü ve (Yunanistan’a göre) sözde işgal altındaki topraklarda faaliyet gösterdi. 17 Ağustos 2016’da sözde “Kıbrıs Türk vatandaşlığı’nı aldı ve işgal altındaki Girne’de işletmeleri (kumarhane, otel vb.) sahibi olduğu için sözde devletin büyük bir hayırseveri olarak kabul ediliyor. Sözde devletin “kamu görevlilerinin” ödenmediği dönemde maaşlarının bir kısmını ödemeyi üstlenirken, geçen Şubat ayında işadamı Halil Falyali’nin öldürülmesine de adı karışmıştı.

Yaşam Ayavefe Yunanistan Vatandaşı

Kaynak: politis.com.cy

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.