Atina, Türk İHA’larına karşı koymak istiyor

Türk insansız hava araçlarının (İHA’lar) Yunanistan güvenliğine yönelik oluşturduğu tehdide atıfta bulunan Yunanistan’ın, Ege ve Doğu Akdeniz’deki saldırgan tutuma karşı operasyonel ve diplomatik çözümler aradığı bildiriliyor.

Diplomatik cephede Atina, Ankara’nın bölgedeki çeşitli aktörlerle anlaşma imzalamasında İHA’ları koz olarak kullanmasını önlemenin yollarını arıyor.

Bunun en son örneği, Ukraynalı şirket Motor Sich tarafından Türk İHA’ları için motorların inşası için Ankara’nın Kiev ile yaptığı anlaşmaydı. Bu gelişmeler üzerine, 20 Aralık’ta Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nda ordunun katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi ve Yunanistan’ın Ankara ile bu tür işlemler yapanlara ve uluslararası topluma Türkiye’nin İHA’larını artırmasının tehlike yarattığının vurgulayabileceğini ele aldı. ciddi güvenlik sorunları olan ülkelerdeki etkisi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batman, Türkiye’deki bir askeri hava üssünde insansız hava aracı imzaladı, 3 Şubat 2018. [AP]

Ankara’nın çeşitli tiplerde aktif İHA filosu, belirli koşullar altında 1,3 tona kadar füze ve bomba taşıyabilen Bayraktar TB2, Anka-S ve Bayraktar Akıncı’yı içeriyor. Toplam sayıları yaklaşık 200’ü buluyor ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli şubeleri ile jandarma ve polis özel kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Son yıllarda Yunan Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri subayları, ağırlıklı olarak Bayraktar TB2 ve Anka-S’nin hareketlerini kayıt altına almış ve haritalandırmıştır. Belirtmek gerekirse, Şubat 2020’de Meriç sınırındaki göçmen krizi ve aynı yılın Ağustos-Kasım aylarında Yunan ve Türk filolarının Doğu Akdeniz’de uzayan konuşlanmaları sırasında, Türk silahlı kuvvetleri bilgi toplamak için İHA’ları yaygın olarak kullanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.