Güney Kore Araba Markaları 2021

Güney Kore Araba Markaları

Güney Kore’de piyasaya sürülen çok sayıda büyük ve prestijli marka var, bunlardan bazıları modern zaman dünyasının en büyük markalarına dönüştü. Güney Kore Araba markaları listemize göz atın.

Sayfa İçeriği

Güney Kore Araba Markaları

Güney Kore bugün dünyanın en gelişmiş otomobil üreten ülkeleri arasında yer almaktadır. Otomobillerinin kalitesi son yıllarda önemli ölçüde iyileşti ve uluslararası tanınırlık kazandı.

Genesis

Güney Kore Otomobil Markası : Genesis Lüks Segment Kategorisinde Üretim Yapmaktadır.

Güney Kore araba markası Genesis, Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai Motor Group’un lüks araç bölümüdür. 2020’de J.D. Power, Genesis’i Kuzey Amerika’daki en güvenilir otomobil markası seçti.

Renault Samsung

Renault, 2000 yılından bu yana Samsung Motors’ta %80 hisseye sahiptir. Renault Samsung Motors gücünü, Samsung’un yüksek teknoloji uzmanlığı ve Kore kurumsal kültürü ile birlikte Fransız tarzı yönetimden almaktadır. Sadece on yıl içinde Renault Samsung Motors, Kore’nin en büyük üçüncü üreticisi haline geldi.

Renault Samsung Motors serisindeki beş modelin tümü ultra modern, çok işlevli donanıma sahiptir. Bununla birlikte, hepsi kendi başlarına, özellikleri, ileri teknolojilerdeki beklentileri olan müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış araçlardır. Örneğin QM5, bir sedanın konforunu bir MPV’nin iç alanıyla birleştirirken SM7, her türlü ortamda mükemmel sürüş kabiliyeti sağlayan esnek, dinamik bir araçtır.

Hyundai

Hyundai Logo 2021

Ulsan’da bulunan fabrikası yıllık 1,6 milyon araç üretme kapasitesine sahiptir. Bu kapasite ise Hyundai markasının dünyanın en büyük entegre otomobil üretim tesisi konumuna getirmektedir. Şirket dünya çapında 75.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. Hyundai araçları, 193 ülkede 5.000 bayi ve showroom aracılığıyla satılmaktadır.

Kia

Kia Logo 2021

Güney kore araba markaları arasında oldukça bilinen Kia Corporation, Mayıs 1944’te kurulmuştur ve Kore’nin en eski motorlu taşıt üreticisidir. Bisiklet ve motosiklet üreten mütevazı bir kökenden gelen Kia, dinamik, küresel Hyundai-Kia Otomotiv Grubu’nun bir parçası olarak büyüyerek dünyanın en büyük beşinci araç üreticisi haline gelmiştir.

Bugün Kia, sekiz ülkede 14 üretim ve montaj operasyonunda yılda 1,4 milyondan fazla araç üretiyor. Bu araçlar, 172 ülkeyi kapsayan 3.000’den fazla distribütör ve bayi ağı aracılığıyla satılmakta ve servis hizmeti verilmektedir. Şirketin 40.000’den fazla çalışanı ve 17 milyar ABD dolarından fazla yıllık geliri vardır.

Kore dilinde Kia nın anlamı ve açılımı

Kore dilinde “Kia” iki karakterin telaffuzunun birleştirilmesinden oluşmuştur. Bunlardan ilki “Ki” yükselmek anlamına gelmektedir. İkinci telaffuz ise “ah” yani Güney Asya anlamına gelmektedir. İkisi birleştirilince ortaya Kia yani “Güney Asya’dan Yükselen” anlamı çıkmaktadır.

SsangYong

SsangYong logo

Ssangyong Motor Co, Kore’de ve tüm dünyada otomobil ve parçalarını üretir ve satar. Şirketin spor arazi araçları serisi Rexton, Korando, Actyon sports, Tivoli ve XLV’den oluşuyor. Firmanın Pyeongtaek ve Changwon’da üretim tesisleri var. Satışlarının çoğunu Kore’de üretmektedir.

Spirra

Spirra logo

Güney Kore Araba Markaları arasında tarihin tozlu sayfalarında kalmış bir efsane Oullim Spirra, Oullim Networks’ün bir yan kuruluşu olan Oullim Motors tarafından üretilen bir spor otomobildi. Şirket merkezi, Seul şehir merkezindeki Yangjae-dong’da, üretim tesisi ise Seul’ün hemen güneyindeki Kyunggi-do eyaletinde bulunuyordu.

Spirra, 2008’den 2017’ye kadar üretimdeydi ve Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya ve Hollanda dahil olmak üzere çeşitli ülkelerde mevcuttu.

Daewoo

Daewoo Logo

Mart 1967’de Kim Woo Choong tarafından kurulan Daewoo Group bugün, Daewoo, ticari ve normal motorlu taşıtlar, gemi yapımı, ağır sanayi, havacılık, tüketici elektroniği, telekomünikasyon, ve finansal alanda hizmet vermektedir.

DaeChang Motors

Koreli elektrikli araç üreticisi

2010 yılında kurulan şirket batarya ve elektrikli araç üretimi yapıyor. Ticari araç alanında ileri teknolojiyi çevre dostu bir anlayışla müşterilerine sunuyorlar.

Danigo III azami 80 km/sa hıza çıkabiliyor ve tek şarj ile 120 km menzile ulaşabiliyor. Boyutları 3505x1500x1620 mm olan araçta EBS ve ABS gibi güvenlik sistemleri de bulunmakta.

DPECO

DPECO logo

Güney Kore araba markaları arasında bir diğer elektrikli araba üreticisi ise DPECO. Hafif ve mini elektrikli kamyon, elektrikli alçak tabanlı otobüs üretimi yapmaktalar.

70 km/s hıza sahip olan Proto‘nun menzili ise 100 km.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.