Yelkenli Tekne Fiyatları 2022

Yelkenli tekne fiyatları hakkında güncel olan bilgilere geçmeden önce yelkenli tipleri hakkında kısa bir bilgilendirme yapmakta fayda var. Yelkenlileri gövde tiplerine, teçhizat tiplerine ve aktivitelere/kullanımlara göre ayırmak mümkün.

Sayfa İçeriği

Gövde Tiplerine Göre Yelkenliler

Yelkenli tekneler, toplam gövde sayısı ve şekli bakımından farklılık gösteren farklı gövdelerde olabilirler. Temel üç gövde tipi şunlardır.

  • Monohulls (tek gövdeli)
  • Katamaranlar (iki gövdeli)
  • Trimaranlar (üç gövde)

Monohulls yelkenliler

Tek gövdeli yelkenli tekneler açık ara en yaygın olanlarıdır ve denge için gövde şekli ile omurganın ağırlığının (balast) birleşimine güvenirler. Katamaranlar, belirli bir uzunluk için önemli ölçüde daha fazla iç alan ve güverte alanı sunabilir. Bu nedenle, seyir yatlarının sahipleri arasında giderek daha popüler hale geliyorlar.

Monohulls tek gövdeli yelkenli fiyatları

Tek gövdeli yelkenli fiyatlarını belirleyen en önemli faktör boyu olmasına rağmen gövde yapımında kullanılan malzeme de (alüminyum, ahşap, fiberglas, kompozit veya saç) fiyatının belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Alüminyum yelkenli tekne fiyatları ve Alüminyum tekne ile fiberglas tekne arasındaki farklar

Alüminyum tekneler genellikle aynı boyuttaki fiberglas veya kompozit teknelerden önemli ölçüde daha hafiftir. Bu da benzer performans elde etmek için daha küçük motorlara ihtiyaç duydukları ve dolayısıyla daha düşük yakıt tüketimine sahip oldukları anlamına gelir. Alüminyum teknelerin hafif olmasından dolayı suya indirilmesi ve sudan alınması fiberglas teknelere nazaran daha kolaydır.

Alüminyum tekneler

Alüminyum yelkenli teknelerin bakımları fiberglas teknelere nazaran daha kolaydır. Alüminyum teknelerde herhangi bir darbe karşısında eğilip bükülerek tepki verirken kompozit teknelerde bu çoğunlukla çatlama veya kırılma ile sonuçlanır. Bu da alüminyum teknelerin bakım masraflarının daha az olduğu anlamına gelir. Alüminyum yelkenli tekne fiyatları fiberglas teknelere kıyasla bu nedenlerden dolayı daha pahallıdır. Piyasada seçenek olarak çok daha azdır.

Ahşap yelkenli tekne fiyatları

Ahşap yelkenli tekneler genel olarak epoksi kaplı gövdeye sahip ahşap yelkenli teknelerdir. Ufak boyutta olanlar yüksek hız yapabilen tekneler olup genel olarak ekip olarak kullanılır.

6 metreden 9 metreye kadar olan ahşap yelkenli tekne fiyatları 150 bin TL ile 400 bin TL arasında değişmektedir. 9 metreden daha uzun olan yelkenli tekneler ise model yılı ve donanıma bağlı olarak fiyatları değişebilir. Fiyat aralığı 500 bin TL ile 45 milyon TL arasında değişebilir. 30 milyon TL üstü ahşap yelkenliler genelde 30 m ve daha üst boyda olan teknelerdir.

Fiberglas yelkenli tekne fiyatları

Fiberglas tekneler alüminyum teknelere nazaran daha ağır oldukları için daha dengeli ve deniz tutme yetenekleri daha iyidir. Ağır olmaları rüzgarda daha az savrulmalarına neden olduğu için balık avcıları tarafından tercih edilmektedirler. 5 metreye kadar kamaralı yelkenli fiberglas tekne fiyatları 100 bin TL ile 150 bin TL arasında değişmektedir. 5 metreden 7 metreye kadar olan yelkenli tekneler en boyutunun farklılığına göre 5 metre altına kıyasla geniş bir yaşam alanı sunabilirler. Fiyat aralıkları ise donanım özelliklerine bağlı olarak 175 bin TL ile 400 bin TL arasında değişirler. 10 metrelik yelkenli fiberglas tekneler model yılına bağlı olarak 1.5 milyon TL‘ye kadar çıkabilir. Genel olarak 7 m ile 10 m arası ortalama fiyat ise 600 bin TL civarıdır.

Önerilen : Almanya Çalışma Saatleri 2022

Katamaran ve Trimaran yelkenliler

Katamaranlar ve trimaran yelkenli tekneler, daha büyük genel kirişleri nedeniyle önemli ölçüde artan stabiliteye sahiptir, ancak bir omurga tarafından yüklenmedikleri ve minimum ıslak yüzey alanına sahip oldukları için daha hafiftirler. Bu, yelken altında çok daha yüksek hızlar için potansiyel sağlar.

Katamaran yelkenli fiyatları

4 metreden 25 metreye hatta daha uzun boylarda olabilen yelkenli katamaranları en büyüğü tam 44 metre uzunluğundaki Hemisphere adındaki katamarandır.

6 metreye kadar olan katamanlar genelde sportif amaçla kullanılmakta olup, ülkemizdeki fiyat aralığı 80.000 TL ile 180.000 TL arasında değişmektedir. Çok daha uygun fiyatlara tekneler bulmak da mümkündür. 5 metreye kadar 40 bin TL civarı.

Kaynaklar:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.