Network Marketing Nedir ?

Network marketing nedir

Network Marketing nedir ? , yani Ağ pazarlaması, bir şirketi bir distribütör ağına güvenerek büyüten bir iş konseptidir. Network marketing üç kategoriye ayrılır: tek katmanlı, iki katmanlı ve çok düzeyli.

Basitçe söylemek gerekirse, Ağ pazarlaması, diğer insanlara genellikle evlerinden satış yapan bağımsız acentelere dayanan bir iş konseptidir. Bir ağ pazarlama şirketi kurarsanız, olası satışlar oluşturmanıza ve satışları sonuçlandıracak yardımcı olacak iş ortakları veya satış görevlileri ağı geliştirmeniz gerekebilir.

Sayfa İçeriği

Network Marketing Terimleri

 1. Direct Sales : Doğrudan Satış: Ağ pazarlama şirketleri, ürünlerini iyi tanımlanmış bir dağıtım kanalı yerine doğrudan müşterilere tanıtır ve satar. Katılımcılara ürünleri satma işi verilir ve yaptıkları her satış için onlara bir komisyon ödenir.
 2. Entrepreneurs that are self-employed (IBO) : Serbest Meslek Sahibi Girişimciler: Katılımcılar, kendi şirketini yönetiyormuş gibi hareket ettikleri için IBO olarak anılırlar.
 3. Distributor : Distribütör: Çok seviyeli pazarlama şirketlerinin çoğu, üyelerine satış görevlisi yerine distribütör olarak atıfta bulunur.
 4. Downline : Alt Sıra: Distribütör tarafından işe alınan üyeler veya bu üyeler tarafından kaydedilen yeni üyeler distribütörün alt sırasını oluşturur. Tüm distribütörler alt grup satışlarından kar eder.
 5. Upline : Üst Sıra: Alt sırada olanları network marketing işe alan kişi. Bu kişiler ve onların üstündeki kişiler alt sıra çalışanları tarafından yapılan satışlardan komisyon alır. Bir başka değişle Sizi şirkete işe alan kişi ile birlikte sizin üstünüzdeki seviyelerde aynı sıradaki kişiler anlamına gelir. Üst sıra, sizi işe getiren kişidir ve onun üst kadrosu da sizin bir parçanızdır. Hepsi, satışlarınızdan bir yüz alırlar, bu da onları daha fazla danışman istihdam etmeye teşvik eder.
 6. Plan : Plan: Satış görevlilerinin para kazanabileceği birçok yöntemin bir listesini yapar. Plan ayrıca, satış hacmine ve işe alınan ortakların sayısına göre ödemenin nasıl değiştiğini de gösterir. Saygın kuruluşlar, çalışanları için stratejiyi mümkün olduğu kadar açık hale getirir.
 7. Sponsorship : Sponsorluk: Şirkete yeni bir çalışan getiren kişi.
 8. Recruit or collaborate : İşe alma veya işbirliği yapma: Bir sponsor tarafından şirkete getirilen kişi. Sponsor, ortağın satışları için tazmin edilir.

Network Marketing Türleri Nelerdir?

Farklı katmanlarda ağ pazarlama işlevleri.

 • Single-tier network marketing – Tek Katmanlı Ağ Pazarlama
 • Two-tier network marketing – İki katmanlı Ağ Pazarlama
 • Multi-level network marketing Çok seviyeli Ağ Pazarlama

Tek katmanlı network marketing nedir / single-tier network marketing

Ürünlerini veya hizmetlerini tek katmanlı ağ pazarlaması yoluyla satmak için bir şirketin ortaklık programına katılırsınız. Diğer distribütörleri işe almanıza gerek yok ve doğrudan satışlar tek gelir kaynağınız. Tanınmış bir kozmetik firması olan Avon, tek katmanlı ağ pazarlaması kullanır.

Bazı internet bağlı kuruluş programları, bağlı kuruluşun web sitesine trafik çekmeniz için size ödeme yapar. Tek katmanlı ağ, ayrıca tıklama başına ödeme (PPC) ve müşteri adayı başına ödeme (PPL) bağlı kuruluş programlarını da içerir.

Network marketin nedir

İki katmanlı network marketing nedir / two-tier network marketing

İki katmanlı ağ pazarlaması, tek katmanlı ağ pazarlamasının aksine, biraz işe alım gerektirir, ancak kazancınız tamamen buna bağlı değildir. Doğrudan satışlar (veya bir web sitesine yönlendirilen trafik) ve sizin için çalışmasını seçtiğiniz bağlı kuruluşlar veya distribütörler tarafından oluşturulan doğrudan satışlar veya önerilen trafik için kazanç alırsınız.

Çok seviyeli network marketing nedir / multi-level network marketing

MLM, mevcut üyeleri, tekliflerini diğer bireylere tanıtmaya ve satmaya ve işletmeye yeni işe alımlar getirmeye teşvik eder. Distribütörlere, işe alımlarının satışlarının bir yüzdesi ödenir. Yeni işe alınanlar, distribütörün ağı veya alt hattı olur ve karşılığında para kazanmak için satış yapmaya teşvik edilir. Birçok MLM şeması yasaldır ancak piramit şemaları olarak yürütülen yasa dışı işlemler de vardır.

Geleneksel satış kanallarından farklı olarak, çok seviyeli pazarlama programları, satış ağlarının kullanımını ve yeni katılımcıları işe almayı içerir. Bu nedenle, genellikle ağ pazarlaması olarak adlandırılırlar.

MLM çalışma prensibi : Bireyler, bağımsız işletme sahipleri, distribütörler veya doğrudan satış görevlileri olarak işe alınır. Bu kişiler daha sonra şirketin ürünlerini ve/veya hizmetlerini aile ve arkadaşlar da dahil olmak üzere başkalarına satmakla görevlendirilir. Satışlar şahsen veya online olarak yapılabilir. Yaptıkları her satış için bir komisyon alırlar.

Network Marketing ekibine katılan her kişi iki süreçten geçer: birincisi eğitim diğeri ise satış.

Eğitim

İş, distribütörleri satmayı ve işe almayı gerektirdiğinden, katıldığınız firma veya sponsorunuz size kapsamlı ürün ve satış eğitimi sunacaktır.

Şirkete başlamanıza yardımcı olmak için Şirket, size kapsamlı ürün bilgilerinin yanı sıra reklam malzemeleri ve Marcom araçları gibi promosyon ürünleri sağlar.

Diğer şeylerin yanı sıra, şirketinizin ürün yelpazesinin inceliklerini, karşıladıkları kalite ve güvenlik gerekliliklerini, rekabetle nasıl karşılaştırıldıklarını, müşterilerden ne gibi sorular beklendiğini ve sık sorulan soruların çözümlerini öğreneceksiniz.

Satış

Şirket size satış, ürün bilgisi konusunda talimat verdiğinde ve gerekli araç ve gereçlerin yanı sıra bir başlangıç ​​paketi ile donattığında çalışmaya başlamaya hazırsınız demektir. Sponsorunuz eğitiminiz sırasında hazır olacak ve ayrıca işe başlamanıza yardımcı olacaktır.

Beklentileri araştırmak veya bir liste yapmak, potansiyel müşterileri nitelendirmek, potansiyel müşterilerle randevu almak, onlarla tanışmak ve MLM iş teklifinin bir sunumunu yapmak, soruları yanıtlamak ve ağa katılma kararı vermelerine yardımcı olmak ve onları takip etmek Olumlu bir karar için düzenli olarak satış sürecinizin bir parçası olacak.

Süreç, onların distribütör olarak kaydolmaları, ürün eğitimi almaları, satış yapmaları ve onlara araçlar, pazarlama materyalleri ve bir başlangıç ​​kiti sağlamaları ve ayrıca ağlarını büyütmelerine yardımcı olmak için ilham vermeleri ve onlarla birlikte çalışmaları ile devam eder.

Distribütör ağınızı işe almaya ve geliştirmeye ek olarak perakende satışları artırmak için çaba sarf edeceksiniz. Perakende satış için potansiyel müşterilerin bir listesini yapmak, ailenizi, arkadaşlarınızı, komşularınızı ve yerel topluluğunuzun yanı sıra iş arkadaşlarınızı, firmanızı ve temas halinde olduğunuz diğer firmaları içerir. Basit bir Network Marketing iş modeli bu şekilde işler. Network marketing nedir sorusuna umarız bir cevap olmuştur.

En büyük Network Marketing Şirketleri

1. Amway: 8,8 milyar dolar

Tüm zamanların en karlı doğrudan satış şirketlerinden biri olan bu makyaj ve beslenme şirketi, Nutrilite, Artistry, eSpring, iCook ve daha pek çok markaya sahiptir. Bununla birlikte, şirket o kadar çok incelemeye tabi tutuldu ki, temsilciler genellikle Amway ürünlerini sattıklarını söylemekten aktif olarak kaçınıyor.

2. Avon: 5,7 milyar dolar

Amerika’daki en popüler makyaj MLM’si olan Avon, ucuz eyelinerları ve yaşlanma karşıtı kremleri ve katalogları ile ünlüdür.

3. Herbalife: 4,5 milyar dolar

Son yıllarda popüler basında ateş altında kaldıktan sonra, bu popüler beslenme ve takviye şirketi, tozlarını ABD’nin her yerinde ve Latin Amerika’da satmaya devam ediyor.

4. Vorwerk: 4.2 milyar dolar

Alman şirketi Thermomix pişirme aletleri ve elektrikli süpürgeler gibi yoğun mühendislik gerektiren pahalı ürünler sunuyor.

5. Mary Kay: 3.5 milyar dolar

İkinci en iyi makyaj doğrudan satış şirketi olan bu MLM, ücretsiz makyaj eğitimleri ve danışmanlık hizmetleri sunarak ün kazandı.

6. Infinitus: 3,41 milyar dolar

Çin’in Infinitus’u, ortak sorunlar için bitkisel sağlık çözümleri satan bir güç merkezi haline geldi, ancak sağlık iddiaları nedeniyle yerel olarak ateş altında kaldı.

7. Perfect: 3,06 milyar dolar

Çin Avon’u gibi düşünebilirsiniz, ancak Perfect, sağlık çözümlerinden şaraba ve çamaşır deterjanına kadar her şeyi sunarak çok daha fazlasını yapar.

8. Quanjian: 2,89 milyar dolar

Quanjian, takviyeler ve beslenme ürünleri satıyor. Inifinitus gibi, şirket de sağlık iddiaları nedeniyle ateş altında kaldı.

9. Natura: 2,26 milyar dolar

Spa benzeri sabunlar ve cilt bakım ürünleri satan Brezilyalı bir şirket olan Natura, dünya çapında tahmini 6,6 milyon danışmana sahipken çevre dostu olduklarını öne sürüyor.

10. Tupperware: 2,21 milyar dolar

Annelere odaklanan ve yiyecek hazırlama ve saklama çözümleri sunan bu MLM, 1948’de başladı ve ev sahiplerini tasarruflarla ödüllendiren Tupperware partilerini tanıtmasıyla ünlendi. Bu ödül sistemi, MLM yapıları için hala çok popüler.

11. Nu Skin: 2.208 milyar dolar

Ev için spa aletleri ve losyonları ile beslenme takviyeleri satan bu MLM, diğerleri gibi, ürünleri hakkında asılsız iddialarda bulunmak için yerleşimlerde milyonlarca dolar ödemek zorunda kaldı.

12. Primerica: 1.52 milyar dolar

Bu listedeki ilk finansal hizmetler şirketi olan Primerica, çeşitli sigorta türlerinin yanı sıra yatırım fonları da satıyor.

13. JoyMain: 1,49 milyar dolar

Bu, başka bir popüler Çin MLM’sidir. Beslenme ve sağlık ürünleri pazarlayan bu şirket, hisselerinin ticaretini son yıllarda SEC tarafından askıya aldı.

14. Jeunesse: 1,41 milyar dolar

Müşterilerinin “genç kalmasına” yardımcı olmaya odaklanan bir MLM, bu şirket oldukça pahalı, spa düzeyinde tedavilerin yanı sıra takviyeler ve içecekler satıyor.

15. Oriflame: 1.4 milyar dolar

Bu Lüksemburg merkezli doğrudan satış şirketi cilt bakım ürünleri ve takviyeleri sunmaktadır.

16. Ambit Enerji ++: 1,2 milyar dolar

ABD’deki birçok enerji piyasası kuralsızlaştırıldığından, Ambit gibi şirketler tüketicileri belirli bir enerji sağlayıcısı seçmeye zorlamaya başladı.

17. New Era: 1,16 milyar dolar

Beslenme ve ev bazlı ürünlerle bu Çinli şirket, uluslararası alanda en hızlı büyüyen MLM’lerden biri haline geldi.

18. Telecom Plus: 1,12 milyar dolar

Bu Birleşik Krallık şirketi, elektrik, gaz ve İnternet dahil olmak üzere kamu hizmetleri satmaktadır.

19. Belcorp: 1,09 milyar dolar

Birkaç markaya sahip Peru merkezli bir şirket olan bu network marketing şirketi, en çok kozmetik ve parfümlerle ünlüdür.

20. USANA: 1,01 milyar dolar

Usana Sağlık Bilimleri A.Ş., sayısız atletizm girişimine sponsor olarak diyet takviyeleri ve beslenme ürünleri satmaktadır. Şirket, en yüksek puan alan MLM’lerden biridir, ancak bu, geçmişte FBI tarafından araştırılmadığı anlamına gelmez.

21. Pola: 1.004 milyar dolar

Japon kozmetik şirketi, popüler yaşlanma karşıtı ürünler satıyor.

22. Young Living: 1 milyar dolar

Uçucu yağları ile ünlü olan bu popüler MLM, ürünlerinin demans ve otizm gibi hastalıkları tedavi edebileceği iddiaları üzerine ABD FDA tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

23. Sun Hope: 940 milyon dolar

Bu doğrudan satış Malezyalı şirket, spirulina ve evde yetiştirilen takviye formülleri gibi sağlık ürünlerini tanıtıyor.

24. DXN: 927,0 milyon dolar

Malezyalı olan DXN, mantar ve enzim içeren diyet takviyeleri satmaktadır.

25. WorldVentures: 926,6 milyon dolar

Birkaç MLM seyahat şirketinden biri olan bu, en yeni ve en kötü/en iyi doğrudan satış şirketlerinden biridir. Listeler, seyahat paketleri ve tatil ürünleri mevcut, ancak son zamanlarda ateş altında.

Türkiye Network Marketing Firmaları

2 Comments

 1. İyi günler bir türlü bulamadım sizin bu konuda çok daha bilgili olduğunuzu düşündüğüm için sizden ricada bulunmak istedim.Rica etsem şu anda 2022 yılına girerken Türkiye’de “Network marketing” sektöründe aktif olan bütün firmaların listesini atarmısınız?☺️☺️?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.