Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı 2021

muhabbet kuşu cinsleri

Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı yapabilmek için kuşunuzu bir kaç haftalık olması yeterlidir. Ayrımı yapabilmek için burunlarının üst kısmına bakmak size muhabbet kuşunuzun cinsiyeti konusunda bir fikir verebilir. Muhabbet kuşu cinsleri ise iki temel ayrıma dayanmaktadır.

muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı

Normal koşullarda dişi kahverengi, erkek mavidir. Çiftleşme mevsimi boyunca, dişi muhabbet kuşunun burun çevresi genişler ve pullu hale gelir ve erkek muhabbet kuşunun daha koyu bir mavi tonuna dönüşür.

Bu temel kurala rağmen, yine de bazı komplikasyonlar olabilir. Bazen bir dişinin burun bölgesi mavi olur, bunun nedeni üreme hormon düzeylerinin düşük olmasıdır. Kuşlar hasta olduklarında, cereleri de bu açık mavi, hatta bazen hafif mavi bazen ise beyaz renkli olabilir. İlginçtir ki, vahşi doğada bir dişinin ceresi açık mavidir, sadece yavrulama mevsiminde kahverengiye döner. Daha genç dişilerde burun deliklerinin etrafı beyaz olan açık mavidir.

Erkek muhabbet kuşları, neredeyse her zaman mavi bir cere renkte olmalarına rağmen, üreme hormonları normların altına düşerse veya hastaysa, kahverengi veya kahverengi-pembe bir cereye sahip olabilir. Hasta bir erkek ayrıca burun deliği çevresinde sarı-yeşilimsi bir renk tonu geliştirebilir. Olgunlaşmamış bir erkek muhabbet kuşunda cere mavimsi pembe veya açık mordur. Yani özetle muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı yapabilmek için gözlem gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanı sıra muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı yapılmasında DNA analizi de yapılmaktadır.

Sayfa İçeriği

Muhabbet Kuşu Cinsleri

muhabbet kuşu cinsleri

Muhabbet kuşları, köpeklerin ve kedilerin hemen ardından dünyanın en popüler üçüncü evcil hayvanıdır. Bu sevimli kuşlardan birini daha önce beslediyseniz, tam olarak nedenini anlamışsınızdır. Onlar sadece parlak ve canlı renklere sahip güzel kuş örnekleri olmakla kalmaz, aynı zamanda mükemmel arkadaşlıklar oluşturan sevgi dolu ve sevecen evcil hayvanlardır. Daha önce Muhabbet Kuşlarına (dünyanın bazı yerlerinde Parakeets/Budgie olarak da adlandırılır) baktıysanız, muhtemelen kuşlarda birbirinden oldukça farklı görünen birkaç renk varyasyonu ve desen görmüşsünüzdür. Hepsi Muhabbet Kuşudur ama kaç tane cinsi var? Cevap sizi şaşırtabilir! Bu ikonik kuşa ve mevcut olan farklı türlerine daha yakından bakalım.

Muhabbet kuşlarının iki ana türü

Muhabbet kuşlarının birçok renk varyasyonunu görmüş olmanıza rağmen, bu kuşun sadece iki farklı türü vardır. Geleneksel Muhabbet Kuşu ve İngiliz Muhabbet Kuşu. Geleneksel Budgerigar, Avustralya’dan gelir ve doğal olarak oluşan tek muhabbet kuşudur. Hepsinin rengi aynı; siyah çizgili yeşil ve sarı ve mavi, yeşil ve siyah karışımı olan kanat ve kuyruk tüylerine sahiptir. İngiliz muhabbet kuşu doğal olarak oluşan bir kuş değildir. Doğal olmayan yöntemlerle renk çeşitliliğin artmasın için üretilmişlerdir.

İngiliz Muhabbet Kuşunun Renk Varyasyonları

İngiliz Muhabbet kuşunun renk varyasyonları iki ana alt gruba ayrılabilir – beyaz tabanlı ve sarı tabanlı. Bu kuşlar farklı türde değildir. Sadece renk farklılığı yaratmak için mutasyona uğratılmışlardır. 32 farklı renk mutasyonu yaratılmıştır.

Yeşil Renk Tabanlı Muhabbet Kuşları

Light Green Budgie

Açık Yeşil Muhabbet Kuşu

Bu, muhabbet kuşları arasında geleneksel, doğal renk modelidir. Karanlık faktörleri yoktur, bu yüzden çok parlaktır. Ama altlarında, genlerinin derinliklerinde, yeşili oluşturmak için bir araya gelen mavi ve sarı faktörler vardır. Bu nedenle seçicdgie

Bu, yeşilin çok daha derin ve daha az parlak bir tonunu oluşturan tek bir koyu faktörlü yeşildir. Koyu yeşil Muhabbet kuşlarının üzerindeki yanak lekeleri, koyu mavi kuyruk tüyleriyle birlikte menekşe rengindedir.

Olive Budgie

muhabbet kuşu zeytin yeşili

Bu, iki karanlık faktör mevcut olduğunda alabileceğiniz en koyu yeşil tonudur. Çoğu yeşil Muhabbet kuşu yeşilin tek bir pürüzsüz tonu iken, zeytin renkli Muhabbet kuşları daha lekeli olma eğilimindedir. Zeytin rengi Muhabbet kuşlarının yanaklarında mor lekeler ve koyu mavi kuyruk tüyleri vardır.

Yellow budgie

gri yeşil muhabbet kuşu

Bu renk varyasyonu zeytine çok benzer. Ana farkı, yanaklarının ve kuyruklarının rengidir. Gri-yeşil Muhabbet kuşlarının gri/mavi yanakları ve siyah kuyruk tüyleri vardır.

Yellow budgie

Sarı muhabbet kuşu

Sarı muhabbet kuşları çok benzersiz bir görünüme sahiptir. Ya başka renkler olmadan tamamen sarı olabilirler ya da alt kısımlarında parlak yeşil lekeler bulunan çoğunlukla sarı olabilirler.

Lutino Budgie

Lutino muhabbet kuşu

Bu, albino’nun sarı tabanlı renk varyasyonudur. Lutino Budgie ile renk beyaz/gümüş yanak yamaları ile daha sarı olacaktır.

Beyaz Renk Tabanlı Muhabbet Kuşları

Sky Blue Budgie

Gök mavisi muhabbet kuşu

Hiçbir karanlık faktör bulunmadığında, gök mavisi Muhabbet kuşları için en açık mavi renk çeşididir. Teknik olarak, sadece açık, gök mavisi rengini bırakan sarı eksi yeşil bir kuştur. Ayrıca yanaklarında koyu mavi kuyruk tüyleri olan parlak mor lekeler vardır.

Cobalt Budgie

Kobalt rengi muhabbet kuşu

Bu, tek bir karanlık faktörlü mavidir. Kobalt, gök mavisinden çok daha koyu bir mavi tonudur. Bu kuşların da parlak mor yanakları ve koyu mavi kuyrukları var.

Mauve Budgie

Leylak Renli muhabbet kuşu

İki koyu faktör ile Leylak, Muhabbet Kuşları için en koyu renk mavidir. Mavimsi bir renk tonu ile neredeyse gri görünebilir. Leylakları Griden ayırmanın en kolay yolu yanaklardır. Leylak renkli Muhabbet kuşları, diğer mavi varyasyonlar gibi yine parlak mor yanaklara ve koyu mavi kuyruklara sahip olabilir.

Gray Budgie

Gri muhabbet kuşu

Mavi, gri veya mavimsi gri olmalarına ve kuyruk tüyleri siyah olmasına rağmen yüzlerinde hala yanak lekeleri vardır. Griler, mavilere benzer şekilde açık, orta ve koyu tonlarda gelir.

Violet Budgie

Menekşe renkli muhabbet kuşu

Menekşe renkli Muhabbet kuşunun ana gövde rengi koyulaşan bir gendir. Menekşe geni ile mavi ve yeşil muhabbet kuşları elde edebilirsiniz, ancak en çok mavi muhabbet kuşları ile ilişkilidir. Bazen, çok derin menekşe rengi tonlarına dönüşebilir.

White Budgie

Beyaz muhabbet kuşu

Adından da anlaşılacağı gibi, beyaz muhabbet kuşlarının hepsi beyazdır. Bazen küçük miktarlarda vurgu renkleri olabilir, ancak ek renklendirme olmadan saf beyaz muhabbet kuşları da yaygındır.

Albino Budgie

Albino muhabbet kuşu

Albino muhabbet kuşları tüm pigmentlerden yoksundur, bu da onları tamamen beyaz bir renge dönüştürür. İlginç bir şekilde, hala görsel olarak gösterilmeyen karanlık faktörlere sahip olabilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.