Motosiklet Markaları 2022

Motosiklet Markaları

Motosiklet markaları dendiğinde akıllara ilk gelen markalar Harley-Davidson veya Yamaha gelebilir. Bir motosiklet arayışındaysanız, aralarından seçim yapabileceğiniz sayısız motosiklet markası olduğunu fark edeceksiniz. Peki sizin için en iyi motosiklet markalarını nasıl belirlersiniz? Tüm bu motosiklet markalarının artıları ve eksileri olacaktır. Arkadaşınıza hangi motosiklet markası diye sorarsanız hayranı olduğu ve doğal olarak kullanmakta olduğu markayı size övmesi olası. Bu yazımızda artısıyla eksisiyle motosiklet markalarını inceliyoruz.

Honda ve Yamaha en çok satış rakamına sahip motosiklet markalarıdır. En iyi performans ve pist yarışı için Kawasaki & Yamaha. En İyi şasi için Honda ve Yamaha. Japonların en hesaplısı ve en ucuzu için Suzuki.

Sayfa İçeriği

Hero (Hindistan)

Hero, Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde bulunan Hintli bir motosiklet ve scooter üreticisidir. Şirket, dünyanın en büyük motosiklet üreticisi ve aynı zamanda motosiklet kategorisinde yaklaşık %46 pazar payına sahip olduğu Hindistan’da bulunuyor.

Resmi Site: www.heromotocorp.com

Bimota (İtalya)

Bimota, küçük bir İtalyan özel ve üretim motosiklet üreticisidir. 1973 yılında İtalya’nın Rimini kentinde Valerio Bianchi, Giuseppe Morri ve Massimo Tamburini tarafından kurulmuştur. Şirket adı, üç kurucunun soyadı olan Bianchi Morri Tamburini’nin her birinin ilk iki harfinden türetilen bir motosiklet markasıdır.

(Resmi Site: www.bimota.it)

Norton (İngiltere)

Norton Motorcycle Company (eski adıyla Norton Motors, Ltd.), aslen Birmingham, İngiltere merkezli bir motosiklet markasıdır. 1990 civarında birkaç yıl boyunca, adı motosikletlerde kullanma hakları Kuzey Amerikalı finansörlere aitti.

Norton’un kökleri 1898 yılına kadar uzanıyor.

(Resmi Site: https://www.nortonmotorcycles.com/ )

Bajaj (Hindistan)

Bajaj

Bajaj, küresel bir iki tekerlekli ve üç tekerlekli Hintli üretim şirketidir. Bajaj Auto, dünyanın altıncı en büyük motosiklet üreticisi ve Hindistan’ın en büyük ikinci üreticisidir. Dünyanın en büyük üç tekerlekli araç üreticisidir.

(Resmi Site: www.bajajauto.com)

Benelli (İtalya)

Benelli S02 X

Benelli, en eski İtalyan motosiklet üreticilerinden biridir. 1911’de kurulan şirket, bir zamanlar av tüfeği üretiyordu, ancak işin bu kısmı artık ayrı bir şirket.

(Resmi Site: www.benelli.com)

Royal Enfield (Hindistan)

Aslen İngiliz motosiklet şirketi Royal Enfield’in bir yan kuruluşu ve şimdi onun halefi olan Royal Enfield, Hindistan’ın Chennai’deki fabrikalarında üretilen “sürekli üretimdeki en eski küresel motosiklet markası” etiketine sahip bir Hint motosiklet üretim markasıdır.

Royal Enfield Diablo

(Resmi Site: www.royalenfield.com)

KTM (Avusturya)

KTM Motosiklet

KTM, KTM Industries AG ve Hintli üretici Bajaj Auto’nun sahibi olduğu Avusturyalı bir motosiklet ve spor otomobil üreticisidir. 1992’de kuruldu, ancak temeli 1934’e kadar uzanıyor. Bugün KTM AG, KTM Grubunun ana şirketidir.

(Resmi Site: www.ktm.com)

Aprilla (İtalya)

Aprilia, Piaggio’nun sahip olduğu markalardan biri olan İtalyan motosiklet şirketidir. Bisiklet üreticisi olarak yola çıkarak, scooter ve küçük kapasiteli motosikletler üreterek şirketi büyütmede başarılı olmuştur. Daha yakın zamanlarda Aprilia, 1.000 cc V-twin RSV Mille ve V4 RSV4 gibi büyük spor motosikletler üretti. Aprilia, yarışlarda önemli başarılar elde etti.

(Resmi Site: www.aprilia.com)

Moto Guzzi (İtalya)

Moto Guzzi, bir İtalyan motosiklet üreticisi ve motosiklet üretiminde Avrupa’nın en eski üreticisidir. 1921 yılında İtalya’nın Mandello del Lario şehrinde kurulmuştur.

(Resmi Site: www.motoguzzi.com)

INDIAN MOTORCYCLE (Amerika)

En ikonik Amerikan motosiklet markalarından biri olan Indian Motorcycles, 1901 yılında üretime başladı. Indian, yarış sahnesinin yanı sıra pazara da başarılı bir giriş yaptı. Indian Motorcycles fabrikası ekibi, 1911 Man Adası Turist Kupasında birinci, ikinci ve üçüncü sırayı aldı.

(Resmi Site: https://www.indianmotorcycle.com/en-us/)

Vespa (İtalya)

Vespa Primavera 50

Retro tarzıyla popüler olan bir başka İtalyan motosiklet markası. Piaggio’ya ait olan Vespa, “Scooty” olarak da adlandırılan dişlisiz bir bisiklettir ve birçok şehir içi yolcunun ilk tercihidir. Klasik motorlu scooter talebindeki artışlar bu markayı daha da popüler hale getirdi. Çevikliği ve sorunsuz sürüşü nedeniyle özellikle Asya ülkelerinde (Tayland, Vietnam, Hindistan ve Endonezya) ünlüdür.

Husqvarna Motorcycles (İsveç)

Vitpilen 401

Husqvarna Motorcycles GmbH, 1903 yılında Husqvarna silah firmasının bir yan kuruluşu olarak Huskvarna, İsveç’te motosiklet üretmeye başladı. Halihazırda çim biçme makinesi, elektrikli testere ve yaprak üfleyici üretmeye devam ediyorlar. Husqvarna, bugün piyasada en çok aranan cross motosikleti ve enduro motosikletlerinden bazılarını üretmektedir. Son zamanlarda, Vitpilen 401 ve 701 gibi sokak sürüşüne daha uygun motosikletler üretmeye başladılar.

(Resmi Site : https://www.husqvarna-motorcycles.com/)

Gas Gas (İspanya)

Gas Gas

Gas Gas 1985 yılında Narcìs Casas ve Josep Pibernat tarafından Salt, Girona’da kurulmuş bir İspanyol motosiklet üreticisidir.Şirket, enduro yarışmaları için arazi motosikletlerinde uzmanlaşmıştır. Gaz Gaz, 2019 yılında KTM motosikletleri tarafından satın alındı. KTM’ye satıldıktan sonra, Gas Gas’ın off-road modelleri İspanyol motosiklet üreticisi Rieju tarafından satın alındı.

(Resmi Site : https://www.gasgas.com/en-int.html)

IMZ Ural (Rusya)

IMZ Ural

IMZ-Ural Rus sepetli motosiklet üreticisidir. 1940 yılında Sovyetler Birliği, BMW R71 motosikletleri ve sepetleri için tasarım ve üretim tekniklerini satın aldı. İlk M-72 modeli 1941’de tamamlandı. Başlangıçta fabrikalar Moskova, Leningrad (şimdi Saint Petersburg) ve Kharkov’da bulunuyordu ancak Nazi Alman birliklerinin yaklaşması nedeniyle Moskova tesisleri Irbit’e taşındı.

Ural Motosiklet

(Resmi Site : https://www.imz-ural.com/)

Junak (Polonya)

Junak, Polonya’da II. Dünya Savaşı ile 1989 Devrimleri arasında üretilen tek dört zamanlı model olan bir Polonya motosiklet markasıdır. Adının tam anlamıyla “cesur genç adam” anlamına gelir. Szczecińska Fabryka Motocykli (SFM) (tr.: Szczecin Factory Motorcycles) tarafından M07, M10 ve B20 olmak üzere üç modelde üretilmiştir.

(Resmi Site: https://www.junak.com.pl/)

Suzuki (Japonya)

Suzuki GSX R1000

Suzuki, motosiklet üreten bir Japon şirketidir. Sokak motosikletlerinden arazi motosikletlerine kadar her türlü motosikleti üretiyorlar ve İngiltere merkezli Rizla Suzuki ekibi ile MotoGP’de yarışıyorlar. Suzuki’nin kurumsal renkleri, Avrupa GSXR spor bisiklet serisinde görüldüğü gibi mavi ve beyazdır.

(Resmi Site : https://www.globalsuzuki.com/)

Harley-Davidson (Amerika)

Harley-Davidson 2021

Harley-Davidson, 1903 yılında Wisconsin, Milwaukee’de kuruldu. Motosiklet markası geçtiğimiz yüzyıl boyunca pek çok dalgalanma yaşadı. Ancak sonunda, dünya çapında dini açıdan sadık bir takipçi kitlesi, sayısız fan kulübü, dünya çapındaki etkinlikler ve sayısız ürünle zirveye çıktı. Motosiklet markaları söz konusu olduğunda, Harley-Davidson muhtemelen dünyanın en büyüğü ve tartışmasız en iyi bilinenidir.

(Resmi Site: www.harley-davidson.com)

BMW (Almanya)

BMW Urban CE 04 2021

BMW Motorrad, Kurumsal ve Marka Geliştirme bölümünün bir parçası olan Alman BMW şirketinin motosiklet markasıdır. Birimin şu anki Genel Müdürü Hendrik von Kuenheim’dir. BMW Motorrad, 1923’ten beri motosiklet üretiyor ve 2015’te art arda beşinci yıl rekor satış rakamlarına ulaştı.

(Resmi Site: www.bmwmotorcycles.com)

Triumph (İngiltere)

Triumph, 1983 yılında orijinal Triumph Engineering şirketinin devralınmasından sonra John Bloor tarafından kurulan en büyük İngiliz motosiklet üreticisidir. Motosikletlerin yüzde 85’inden fazlası şu anda denizaşırı pazarlarda satılıyor, ancak 2017’de İngiltere’de satılan 9.400 motosiklet, şirket için bir rekoru temsil ediyor.

(Resmi Site: www.triumphmotorcycles.com)

Kawasaki (Japonya)

Kawasaki işe uçak üreticisi olarak başladı. Bu nedenle, ilk motosikletlerinden bazıları yakıt deposunda “Kawasaki Aircraft” yazan bir amblem taşır.

(Resmi Site: www.kawasaki-cp.khi.co.jp)

Ducati (İtalya)

Ducati Scrambler Tribute Pro 2022

İtalyan Ducati, insanların aşık olduğu motosiklet markalarından biridir. Ducati, motosikletlerinde biçim ve işlevi mükemmel bir şekilde bir araya getiriyor. Sonuç, modern sanat eserlerine benzeyen hızlı, ustalıkla yapılmış motosikletler.

Ducati ayrıca yarışlarda büyük başarılar elde etmiş en iyi motosiklet markaları arasında yer alıyor. Bu, markayı sürücülerin kalplerinde ve kulaklarında daha da sağlamlaştırdı. Ducati’nin ticari markası V-twin motorlarının ayırt edici sesi, markanın cazibesine katkıda bulunur.

(Resmi Site: www.ducati.com)

Honda (Japonya)

Honda Motosiklet

Honda şu anda dünyanın en büyük motosiklet üreticisidir. Japonya’nın Tokyo kentinde bulunan Big Red Wing, 1958’de Super Cub’ın piyasaya sürülmesiyle büyük bir popülerlik kazandı ve CBR, Gold Wing ve CRF modelleriyle bugün geleneği sürdürüyor. Honda, Yamaha ile birlikte, her zaman iki tekerlekli dünyanın teknolojik liderlerinden biri olarak biliniyor ve bunun büyük bir kısmı kapsamlı yarış geçmişinin bir sonucu.

(Resmi Site: powersports.honda.com)

Yamaha (Japonya)

Motosiklet markaları : Yamaha Road Star Chopper Gold

Yamaha şu anda dünyanın en büyük ikinci motosiklet üreticisidir. Tüm motosiklet markaları arasında Yamaha en büyük hayran kitlesine sahip şirket diyebiliriz. 2004’ten beri efsanevi MotoGP yarışçısı Valentino Rossi, Yamaha takımının yıldızıdır.

Yamaha, her türden motosiklet tutkunlarına hitap etmektedir. Çocuklar için ikonik PW50’den 3 milyon dolarlık 24 ayar altın Yamaha Roadster Chopper’a kadar, Yamaha motosikletleri çok çeşitli disiplinleri kapsar ve ister spor motosiklet olsun, herkes için bir şeyler vardır.

(Resmi Site: www.yamaha-motor.com)

Kaynak : https://monimoto.com/blog/motorcycle-advice/best-motorcycle-brands/ , https://www.carlogos.org/reviews/best-motorcycle-brands.html

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.