Merlot ve Pinot Noir Arasındaki Fark Nedir?

Merlot ve Pinot Noir

Merlot ve Pinot Noir iki popüler şarap çeşididir ve sommelierden sıradan içicilere kadar herkes meyvemsi, parlak ve yoğun yapılardan eşit derecede keyif alır.

Bu yazıyı yeni başlayanlar için Merlot ve Pinot Noir ardındaki farklar rehberiniz olarak kabul edin. Bir şarap uzmanının uzmanlığıyla bir şarabı diğerinden ayırt edebileceğinizin sözünü veremesek de, bu şarapların her birini kendi içinde benzersiz yapan şeyin ne olduğunu anlayabileceksiniz.

Merlot ve Pinot Noir arasındaki tat farkının yanı sıra asitlik, gövde, renk ve aromayı öğrenerek, herhangi bir buluşmada tercih ettiğiniz seçimi güvenle sipariş edebilecek ve arkadaşlarınıza bilinçli ve kişiselleştirilmiş önerilerde bulunabileceksiniz.

Sayfa İçeriği

Merlot’un Özellikleri

Merlot üzümü kırmızı bir cilde sahiptir ve çeşitli iklimlerde büyüyebilir. Tanen yapısı ve asitliği, üzümlerin yetiştirildiği koşulları ve hasat zamanına göre değişiklik gösterebilir. Bu, şarap içenlerin karmaşık tatlar ve derinliğe sahip harika Merlot çeşitlerinin tadını çıkarmasını sağlar.

Merlot Salkımı

Merlot Tanen Özelliği : Orta ve Sert

Tanenler, bir şarabın tadının ve siz onu yudumlarken ağzınızda nasıl hissettirdiğine katkıda bulunarak yapı sağlar. Merlot ve Pinot Noir şaraplarının sunduğu tanen farkı söz konusu olduğunda, zevk aldığınız Merlot türüne bağlı olarak küçük değişiklikler fark edeceksiniz. Merlot tipi üzüm hasat edildikleri döneme göre karakteristik özellik gösterebilir. Sezonun geç dönemlerinde hasat edilen Merlot güçlü tanen yapısına sahip olur ve daha meyvemsidir. Sezonun erken dönemlerinde hasat edilen Bordeaux Stili üzümler ise düşük tanen seviyesine sahiptir.

Merlot Renk Özelliği : Yarı Şeffaf, Derin Yakut

Kırmızı şaraplar, benzer şekilde sınıflandırılmasına rağmen, renk skalasında değişebilir. Soluk kırmızıdan koyu mora kadar her rengi temsil eden şaraplar bulunmaktadır. Merlot, siyah, ince tenli bir üzüm kullanılarak hazırlanmış, yarı saydam ve opaklığın tam ortasına oturan ikonik yakut kırmızısı rengindedir. Merlot, Pinot Noir muadilinden önemli ölçüde daha derin bir kırmızıdır ve pinot noir ve merlot şaraplarının birbirinden önemli bir farkı daha ekler.

Size bir kadeh şarap ikram ediliyorsa ancak elinizde Merlot, Cabernet Sauvignon veya Pinot Noir olup olmadığından emin değilseniz, bunu bardağın kenarından anlayabilirsiniz. Bardakta Merlot ve Pinot Noir şarap rengindeki fark, Merlot’un kenar boyunca kırmızımsı-turuncu tonları göstermesidir. Merlot şarabı olgunlaştıkça değişecek, biraz pigmentasyon ve canlılık kaybedecektir.

Merlot kadehindeki turuncumsu renk ayrımı.

Gövde: Orta-Tam

“Gövde” terimi, şarabın ağzınızda tuttuğu ağırlığı ifade eder. Örneğin, tam gövdeli bir kırmızı şarap, belirgin şekilde daha zengin ve ağır olacaktır. Bir şarap sunumcusu Merlot şarabının gövdesini Pinot Noir ile karşılaştırdığında, değerlendirmeleri bir kez daha üzümlerin ne zaman hasat edildiğine bağlıdır. Tam gövdeli bir şarap olarak, tipik bir Merlot için alkol içeriği yaklaşık %13 olacaktır. Merlot, ferahlatıcı bir koku taşıyan benzer havadar bir gövdeye sahip olduğu için beyaz şarap içenlere sıklıkla tavsiye edilir. Tam gövdeli bile olsa, düşük tanen seviyeleri, Merlot’un kırmızı şaraba yeni başlayanlar için daha kolay içilmesini sağlar.

Merlot aroması

Her şarap, içmeyi keyifli bir deneyim haline getiren bir aroma ve lezzet kombinasyonu senfonisine sahiptir. Her yudum tat alma tomurcuklarını harekete geçirir ve duyularınızı harekete geçiren kokularla burunda oynar. Aromalar, üzümlerin yetiştirildiği ortamdan etkilenir.

Merlot size koyu ve kırmızı meyveler, (erik, kiraz), karanfil, vanilya, şifalı otlar, kakao, tütün ve toprak kokularından oluşan çeşitli bir buket sunar. Bir sonraki yudumunuzda, gözlerinizi kapatın ve her bir elementi ve bunların nasıl bir araya gelerek uyumlu bir aroma oluşturduğunu ayırt etmeye çalışın.

Asitlik: Düşük ila Orta

Yüksek asitli şaraplar, dilde oynayan bir narenciye aroması ile belirgin bir şekilde ekşi olacaktır. Asitliği düşük olanlar daha yumuşak ve kremsi olacaktır. Sıcak bir iklimde yetiştirilen merlotlar meyvemsi, düşük asitli ve hafif tatlı olacaktır. Merlot dengeli bir şaraptır ve çoğu şişenin asiditesi orta aralıkta kalacaktır.

Lezzet: Hafiften Yoğuna

Merlot, benzersiz bir lezzet bileşimine sahiptir. Merlot ve Pinot Noir tatlarını birbirleriyle kıyaslarken, çeşitli meyveleri ve otları fark edeceksiniz. Merlot ve Pinot Noir tatları arasındaki temel fark yoğunluktur. Merlot, kiraz, ahududu, çilek, erik, yaban mersini ve böğürtlen karışımı ile hafiften yoğuna kadar değişebilir.

Merlot Bitiş: İpeksi

Daha düşük tanen yapısıyla Merlot, geldiği iklimden bağımsız olarak ipeksi pürüzsüz bir bitiş sunar. Merlot, dilinizde kadifemsi bir son bırakan pürüzsüzlüğe sahiptir.

Pinot Noir’in Özellikleri

Pinot Noir, bu güzel ve zarif şarabın özünü gerçekten tanımlayan bir Fransız adıdır.

Pinot Noir Üzümü

“Pinot”, üzümlerin çam kozalağına (pine cone) benzer bir şekle benzeyen için Fresh terimini ifade eder. “Noir”, Pinot Noir üzümünün dikkat çekici derecede koyu rengini tanımlayan “noir(siyah)” Fransızca bir kelimedir.

Artık Merlot hakkında bir fikir sahibi olduğunuza göre bu iki şarabı birbirinden ayıran birçok farklılık olduğunu göreceksiniz.

Pinot Noir Tanen Özelliği : Düşük

Pinot noir, kısmen düşük tanen yapısından dolayı dünyanın en popüler şaraplarından biridir. Bu özel şarap genellikle beyaz şarap içenlere veya genellikle şarap içmeyenlere tavsiye edilir. Düşük tanen seviyeleri, birçok yemekle iyi eşleşirken bu şarabın içilmesini kolaylaştırır.

Pinot Noir ile Merlot tanenleri arasındaki fark, ikisi karşılaştırıldığında kesinlikle kolay fark edilebilir seviyede. Merlot özellikle dil üzerinde dururken, Pinot Noir yumuşak bir kaplama ile daha hafif olacaktır. Hasat mevsiminin başında toplanan üzümler daha açık bir renge, daha aktif asitliğe ve daha gevrek tanenlere sahip olacaktır. Daha sonra toplanan üzümler daha zengin bir renk, yüksek alkol içeriği ve daha ipeksi tanenlerle sahip olacaktır.

Pinot Noir Renk Özelliği : Şeffaf, Soluk Yakut

Renk, lezzet, aroma ve tatlılığın küçük bir göstergesidir. İlk bakışta, eğitimsiz bir göz, Pinot Noir ile Merlot arasında renk açısından neredeyse hiçbir fark görmeyecektir. Ancak Pinot Noir, derin kadifemsi bir yakut olan Merlot’tan daha açık bir renktir. Pinot Noir daha soluk ve şeffaftır.

Kırmızı şaraba yeni başlayanlar beyazdan pembeye ve kırmızıya geçişi kolaylaştırdığı için, Pinot Noir genellikle ilk öneri olarak sunulur. Daha az tanen ve parlak aroma, kırmızı şarap içmeye geçişi keyifli hale getirir.

Gövde: Hafif ila Orta

Pinot Noir, ferahlatıcı bir şaraptır çünkü dilinizde sadece gereğinden fazla ağırlık tutmaz. Her yudumda, hafif ve meyvemsi bir tat bırakır. Pek çok şarap tutkunu kırmızı şarabı kış içkisi olarak görse de, Pinot Noir o kadar aydınlık ve havadar ki, yazın vazgeçilmezi haline geliyor. Daha düşük tanenler ve daha açık renk, dil üzerinde keskin, kabarcıklı ve narenciye etkisi ile daha yüksek bir asitlik özelliği gösterir.

Pinot Noir Aroması

Her üzüm çeşidinin kendine özgü tadı ve kokusu vardır ve bu da dünyaya yüzlerce seçenek arasından seçim yapma olanağı tanır.

Pinot Noir ve Merlot şarabı söz konusu olduğunda, her ikisi de lezzetli çilek aromalarına sahiptir. Bununla birlikte, baskın aroma her dökümde değişecektir. Belirli bir ölçekte burnunuz kırmızı ve siyah kiraz, ahududu, böğürtlen, kuş üzümü ve hatta domates kokularını alacaktır.

Geleneksel meyvelerin yanı sıra, menekşe ve gül yapraklarının çiçek kokularını ve hafif vanilya meşesi, tatlı odun ve hindistancevizi fark edeceksiniz. Bir Pinot Noir üzümü ile eşleştirilen bazı otlar ve baharatlar arasında ravent, kekik, yeşil domates, pancar, siyah zeytin ve yeşil çay bulunur. Pinot Noir ve Merlot arasındaki tat farkı ve tanenler, ne alacağınıza karar vermenize yardımcı olacak en büyük iki faktördür.

Asitlik : Yüksek

Merlot ve Pinot Noir şarapları arasındaki en büyük fark asitliktir. Tatlılık, tanen ve gövde ile birlikte asitlik, bir şarabın genel yapısına katkıda bulunur. Asitlik şaraba ekşiliğini verir. Merlot zengindir, ağırdır ve asitlik ölçeğinin alt tarafındadır. Pinot Noir ise asitte çok yüksektir.

Daha hafif bir gövdeye ve daha yüksek asitliğe sahip Pinot Noir, hafif ve taze kırmızı dut aromalarıyla ön plana çıkar. Diğer yapısal elementlerle birleşen asit miktarı, bu şarabı hafif yemekler ve topraksı tatlar için mükemmel kılar.

Lezzet : Karmaşık ve Kuru

Pinot Noir’in lüks el sanatları, eklektik bir lezzet ve yoğunluk çeşitliliği sağlamaktadır. Taze, olgunlaşmış bir üzüm ile baharatların gücü, cesur tatları temel alan hoş bir denge sağlar. Pinot Noir’in en yaygın tatları arasında meyvenin yanı sıra mantar, domates, tarçın ve toprak notaları bulacaksınız.

Pinot Noir vs Merlot Alkol İçeriği

Birçok şarap tutkunu için alkol içeriği, hangi marka ve tür şarap içeceklerine karar vermede büyük bir faktördür. Alkol içeriği açısından Pinot Noir ve Merlot arasındaki fark minimumdur. Her ikisi de %5.5 ile %15 arasında değişme eğilimindedir, ancak ortalama olarak %13 ile %14,5 arasındadır.

Pinot Noir vs Merlot Tatlılığı

Pek çok kırmızı şarap daha kuru olsa da, herkes sek şaraptan hoşlanmaz. Peki, Pinot Noir ile Merlot’u karşılaştırırsak hangisi daha tatlı? Ne yazık ki tatlı şarap tercih edenler için bu şarapların hiçbiri aradığınız şey değil. Her ikisi de birisini kırmızı şarapla tanıştırmak için harika öneriler olsa da, önemli ölçüde kurudur.

Yine de sek şaraptan yanaysanız, ikisi de damağınızı memnun edecektir. Pinot Noir ile Merlot kuruluğunu karşılaştırırken, ilki biraz daha dünyevi ve kuru, ikincisi ise biraz daha tatlı.

Türk Merlot Şarapları ve Merlot Şarap Fiyatları

Doluca’nın Çanakkale-Eceabat’ta, Tekirdağ-Şarköy’de Merlot bağları bulunmaktadır.

Doluca Merlot
  • Doluca Merlot Şubat 2022 Fiyatı 75’lik 230 TL
  • Corvus Merlot Şubat 2022 Fiyatı 75’lik 265 TL
  • İyi Şarap nasıl seçilir yazımızı göz atmak isteyebilirsiniz.

Kaynak : https://www.marketviewliquor.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.