Kömeç Ekmeği : Karadeniz’in Kahvaltılık Ekmeği

Kömeç Ekmeği

Karadeniz Bölgesi’nde birçok farklı kentte kömeç ekmeği sahiplenilen ve kahvaltılarda mutlaka tüketilen ekmekler arasında yer alır. Aslında Anadolu’da gömeç ekmeği şeklinde de bilinen ve mısır unuyla da yapımı gerçekleştirilen hatta içine birçok farklı malzeme katılabilen bir ekmektir. Ancak Karadeniz Bölgesi açısından bakıldığında Tokat, Bartın, Zonguldak, Gümüşhane veya Trabzon gibi birçok kent bu ekmeği sahiplenir.

Gerçekten kahvaltılara ayrı bir lezzet kattığı için ve tamamen yöresel yani geleneksel olduğu için bu ekmeğin yapımına çok uzun yıllardan bu yana devam ediliyor. Kömeç ya da gömeç kelimesi papatya veya ayçiçeğinin büyüyerek yassılaşmış haline verilen isimdir. Yapılan ekmeğin de benzer bir görüntüye sahip olmasıyla gömeç ekmeği gibi bir isim alır. Bu lezzetli ve sağlıklı ekmeğin en sık kullanılan tarifini de hazırlanan bu içerik ile kolaylıkla tatbik edebilirsiniz.

Sayfa İçeriği

Kömeç Ekmeği Malzemeleri

Yöresel bir Anadolu ekmeği olan kömeç ekmeği için kullanılacak malzemeler de neredeyse her evde bulunabilecek pratik malzemelerdir. Malzemeleri istediğiniz miktarda ayarlayarak bu ekmeği günlük olarak yapabileceğiniz gibi isterseniz bir seferden toplu olarak yapabilir ve uzun bir süre tüketmeye de devam edebilirsiniz. Liste içerisinde sunulacak malzemeler ile ortalama 8 kişi tüketilecek şekilde ekmek yapımı sağlayabilirsiniz.

Gömeç ekmeği için gereken malzemeler şu şekilde hazırlanabilir.

  • 8 su bardağı buğday unu (un kepekli un veya mısır unu olabilir)
  • 3 su bardağı ılık su
  • 1 yemek kaşığı tepeleme kuru maya
  • Bir miktar tuz
  • Bir miktar şeker

Kömeç Ekmeği Nasıl Yapılır?

Belirtilen malzemeler sayesinde kömeç ekmeği yapımını çok pratik bir şekilde sadece birkaç saat içerisinde tamamlayabilirsiniz. Öncelikle derin bir kap içerisinde maya, ılık su ve şekerin karıştırılması ve bu sayede mayalanmanın elde edilmesi gerekir. Daha sonra hazırlanan karışımın içerisine tuz eklenerek ilk aşama tamamlanır.

Mayalanmış karışıma artık hamuru yoğurmak için yavaş yavaş unu ekleyerek kontrollü bir şekilde hamurunuzu yoğurmaya başlayabilirsiniz. Yoğrulan ekmek hamurunun ne çok yumuşak ne de çok sert olmayacak bir şekilde ele yapışmayan ideal bir kıvama gelmesi gerekir. Bu kıvamı elde ettiğinizde de üzerini temiz bir bez ile örterek, hamuru yaklaşık 2 saat kadar mayalandırabilirsiniz.

Mayalama işlemi tamamlanan ekmeğin fırına verilmesi için tabanı yağlanan yuvarlak bir fırın tepsisi kullanılabilir. Bu noktada ekmeğin istediğiniz kalınlıkta olabilmesi için tepsinin çapı tercihinize göre büyük veya küçük olabilir. Hazırlanan tepsi 180 derece ısıtılmış fırında yaklaşık 1 saat civarında pişirildiğinde, ekmeğin üstü kızaracak ve içi pişerek puf haline gelecektir.

Kömeç Ekmeği İçin Püf Noktaları

Ekmek yapımında her zaman püf noktalarına dikkat edilerek çok sert veya çok yumuşak olmayan hem de bayatlamayacak bir ekmek elde edilebilir. Bu anlamda özellikle hamurun mayasını doğru bir şekilde alması için çok yumuşak değil ama ele yapışmayan bir yumuşaklıkta olması çok önemlidir.

Ekmek yapımında hamurunuzu hazırlarken kişi sayısını göz önünde bulundurarak, daha az bir malzeme ile veya daha çok malzemeyle farklı miktarlarda ekmek elde edilebilir. Zira kömeç ekmeği uzun süre bayatlamadan aynı lezzet ile sağlıklı bir şekilde tüketilebilir.

Kömeç Ekmeği Kaynak: Mutfak67

Gömeç Ekmeği İçin Alternatif Tüketimler

Gömeç ekmeği genellikle kahvaltılık ekmek kültüründe ön plana çıksa da aslında günün her öğünde sağlıklı ve lezzetli tüketim için tercih edilebilir. Örneğin, akşam yemeklerinde de tüketebileceğiniz gibi çocuklarınızın beslenme çantasında yer alabilir. Sağlıklı sandviçler ya da tostlar için kullanılabilir. Üzerine ev salçası sürülerek, reçeller veya tereyağı sürülerek sıcak haliyle eşsiz bir lezzet elde edilebilir.

Gömeç ekmeği yapılırken bazı yörelerde ekmek tamamen kahvaltılık hale getirilirken, tıpkı bir pastane çöreği gibi de hazırlanabiliyor. Bu durumda yapımı sırasında içerisine süt ve tereyağı katılımı sağlanarak, hamur daha gevrek bir hale getirilebilir. Sonrasında da üzerine yumurta, susam veya haşhaş gibi malzemeler sürülebilir. Bu tip eklentiler ile hazırlanan tarifler sonucunda misafirlere ikram ederken dahi lezzetli ve çok hoş görünen ekmekler elde edilebilir.

2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.