Kaliteli Kumaş Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Kumaş

İster kendi tasarladığınız bir kıyafet için bir kumaş mağazasına gidiyor olun ister kıyafet alışverişi yapıyor olun, doğru kumaşı seçmek asla kolay değildir. Peki kaliteli kumaş nasıl anlaşılır? Küçük çocuklar veya bebekleriniz için alışveriş yaparken özellikle zordur, çünkü kumaşın tenlerine karşı hisleri konusunda çok hassas olabilirler. İşte işleri sizin için kolaylaştıracağını umduğumuz kullanışlı bir kılavuz.

Sayfa İçeriği

Pamuklu Kumaş

Pamuk bitkisinden elde edilir. Temizlemesi kolaydır ve rahattır. Ne yazık ki, uzayabilir ve şeklini kaybedebilir. Ayrıca zamanla yıpranmaya karşı hassastır.

40X mikroskop altında pamuklu kumaş görünüşü

Bir giysinin en önemli bileşeni kumaştır. Giysinin dikişlerinin ne kadar iyi işlenmiş olduğu önemli değil – giysi yanlış kumaştan yapılmışsa, tasarımın hakkını vermeyecek ve bir felaket gibi görünecektir.

Kaliteli Kumaş Her Zaman Ağır Değildir

Bir kumaşın ağırlığı GSM (metrekare başına gram) cinsinden ölçülür ve bir kumaşın ne kadar ağır veya hafif olduğunu tanımlar. Merak etmeyin, mağazada kumaşın ağırlığını ölçmek zorunda değilsiniz. Kumaş ağırlığını ölçmek, malzemenin kalınlığını ölçmenin ve hafif, orta ağırlıkta veya ağır kumaş arasında ayrım yapmanın bir yoludur.

Hafif kumaş tipik olarak 30-150 GSM, orta ağırlık 150-350 GSM ve ağır 350+ GSM, örneğin şeffaf pencere PVC (640 GSM) arasındadır, ancak bu kumaş türüne bağlı olarak değişebilir. … Ağır kumaşlar: döşemelik kumaş, kanvas, brokar, poplin, kot.

  • Hafif kumaşlar: şifon, keten, organze, tülbent, dantel, vual, ağ, habutai.
  • Orta ağırlıktaki kumaşlar: saten, oxford, kadife, tafta ve charmeuse.
  • Ağır kumaşlar: döşemelik kumaş, kanvas, brokar, poplin, kot ve peau de soie.

Bir malzemenin ağırlığı her zaman kalitesini belirlemez. Farklı kumaş dokumaları ve iplikleri, son kullanımı için gerekli olan farklı ağırlıklarda olacaktır. Örneğin denim, dimi örgüsü ve dayanıklı kotlar için kullanışlı olan pamuk lifi nedeniyle ağırdır, oysa şifon gevşek dokunmuş, düz bir örgü olduğu için çok hafiftir ve bu da onu uçuşan elbiseler için idealdir.

Bir kumaşın ağırlığı, farklı ağırlıktaki iki benzer kumaş arasında seçim yapmak gerektiğinde özellikle önemlidir. Bir pamuklu tişörtün kumaşı, başka bir pamuklu tişörtün kumaşından daha yüksek bir GSM’ye sahipse, o zaman daha dayanıklı olması muhtemeldir. Belirli bir kumaşın ağırlığının seçilmesi, ne sıklıkta giyileceğine veya kullanılacağına ve amacının ne olacağına bağlı olacaktır; örneğin, hafif kot bir gömlek için ve daha ağır bir kot kot için uygundur.

Kumaşın Dökümüne Dikkat

Döküm, kumaşın nasıl akacağını belirler. Başka bir deyişle, sert kumaşların dökümü daha az, sıvı kumaşların dökümü daha fazladır. Ancak bu terime dikkat edin. Döküm genellikle ağırlıkla karıştırılır, ancak bunlar giysilerin görünümünü etkileyen iki farklı faktördür. Daha dökümlü bir kumaş, yumuşak dökümlü bir kumaşın aksine eteği vücudunuza yakın katlayacak , vücudunuzdan uzağa süzülmesini sağlayacaktır. Örneğin dökümlü bir etek istiyorsanız ince ve dökümlü bir kumaş seçmelisiniz, ancak daha yapılı bir etek istiyorsanız sert ve kalın bir kumaş seçmelisiniz.

Kumaş Esnemesini Test Edin

Streç, kumaşınızın ne kadar esnediğidir. Kumaşlar farklı esnekliğe sahiptir (tekstil liflerinin gerildiklerinde “geri sıçrama” yeteneği). Streçli bir kumaş seçerken, kalıbınıza uygun olduğundan emin olmalısınız, çünkü nihai ürünün vücuda nasıl oturduğunu değiştirebilir. Bir kumaşın esnemesini ölçmek için, kumaşı bir cetvelin üzerine 5 inç gerin, bir ucunu sıfır işaretinde tutun ve diğerini direnç hissedene kadar gerin ve ardından bu sayıyı kumaşın orijinal uzunluğuna bölün. Örneğin: kumaşınız 7,5″‘e kadar esnerse, orijinal uzunluğun üzerinde 2,5″ uzar. Bu %50 esnemedir. Hesaplama: 2.5 (uzattığı miktar) / 5 (orijinal uzunluk) = .5 x 100 = %50.

6 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.