Kahve Çekirdeği Çeşitleri 2021

Kahve Çekirdeği Çeşitleri

Farklı kahve çekirdeği çeşitleri tanıyın, çeşitli türlerin özelliklerini tanımlamayı öğrenin, her biri için resimlere bakın ve henüz tatmadığınız kahve türlerini keşfedin. Kahve meyvesine yakından bakın. Bu yazıyı incelediğinizde kahve çekirdeği hakkında anlatacak çok şeyiniz olacak.

Kahve çekirdekleri aslında parlak kırmızı meyvelerin içinde bulunan meyve tohumlarıdır. Efsaneye göre 9. yüzyıl çobanları, kahve meyveleri yedikten sonra keçilerin dans ediyormuş gibi göründüğünü fark ettiler. Bir keşiş daha sonra kahve meyvelerini içti ve geceleri onu uyanık tuttuğunu keşfetti.

Kahve Meyvesi

Kahve, dünyanın en çok ticareti yapılan emtiası olan petrolden sonra ikinci sırada gelir. Küresel tüketim her gün yaklaşık 2,25 milyar fincan kahveye ulaşıyor. Kahve çekirdekleri yetiştirmek için en iyi iklim, Fasulye Kuşağı olarak bilinir. Buna Papua Yeni Gine, Brezilya, Sumatra, Honduras, Peru, Guatemala, Kolombiya ve Etiyopya dahildir.

Kahve, “çekirdeğin şarabı” anlamına gelen Arapça terimden gelir. Öte yandan “Cappuccino”, içeceğin Capuchin rahiplerinin kıyafetlerine benzemesi nedeniyle sözde.

Sayfa İçeriği

1. Arabica Kahve Çekirdeği

Arabica Kahve Çekirdeği

Dünya kahvesinin yüzde 60’ından fazlası Arabica çekirdeklerinden yapılıyor. Bu çekirdekler yüksek rakımlarda yetiştirilir ve bu nedenle tam ve lezzetli bir tada sahip olmak için mükemmel miktarda gölge ve yağış alırlar. Arabica ağaçları genellikle oldukça küçüktür ve bakımı kolaydır, bu da kahve yapmak için çok yaygın bir çekirdek olmalarının nedenlerinden biridir.

Arabica kahve çekirdekleri parlak ve hafif asidiktir ve hem aroma hem de tat bakımından bir dizi çeşitte bulunurlar. Birçoğunun asit seviyesi daha düşüktür ve çeşitlerinin bazıları Bourbon, Blue Mountain, Typica ve Caturra’dır.

Kahveyi, tatlılık ve tuzluluğun bulunduğu ön damağınızda denerseniz, ağzınızda daha iyi bir tat alırsınız ve Arabica çekirdekli kahve, sıcak veya dökme veya damlatma makinesiyle servis ettiğinizde her zaman daha lezzetli olur, Bunun başlıca nedeni, kahveyi kremayla veya soğukken servis ederseniz çekirdeklerin tadı azalır.

Nescafe Classic ve Nescafe Expresso Arabica ve Robusta kahve çekirdeği kullanılarak üretilir.

2. Bourbon Kahve Çekirdeği

Bourbon Kahve Çekirdeği

Fransız rahipler tarafından geliştirilmiştir. Tatlı karamel alt tonlu meyvemsi bir lezzete sahiptir. Amerika ve Afrika’da çok popüler olan Bourbon çekirdekleri, ağaçları çeşitli hastalıklara karşı biraz hassas olsa da, diğer kahve çekirdeği ağaçlarından daha fazla miktarda çekirdek üretir. Aynı zamanda bugün piyasada bulunan diğer birçok kahve çekirdeği türünün de öncüsüdür.

3. Catimor Kahve Çekirdeği

Catimor Kahve Çekirdeği

Diğer iki kahve çekirdeği türü arasındaki geçiştir Nihai sonuç bazen ekşi ve hoş olmayan bir tattır; ancak çekirdekler doğru işlenirse bu nitelikler bir miktar düşebilir. Bu suşlar çoğunlukla El Salvador, Nikaragua ve Hindistan‘da bulunur.

4. Catuai Kahve Çekirdeği

1950’lerde ve 60’larda Brezilya’da geliştirilen Catuai kahve çekirdeğinin sayısız varyasyonu vardır ve iyi bir Brezilya kahvesinin daha iyi özelliklerinden bazılarını ortaya çıkarır. Kahve hafif asidiktir ve altta tatlılık tonları vardır.

5. Caturra Kahve Çekirdeği

Caturra Kahve Çekirdeği

6. Excelsa Kahve Çekirdeği

Çoğunlukla Güneydoğu Asya’da yetişen Excelsa kahve çekirdeği, son zamanlarda Liberica ailesinin bir parçası olarak sınıflandırılmış olsa da, diğer çekirdek türlerinden tamamen farklıdır. Güzel bir badem şekline sahiptir ve kahvenin daha fazla tat ve çekiciliğe sahip olabilmesi için genellikle karışımlarda kullanılır.

Bu tür kahve çekirdeklerinin damağın orta ve arka kısımlarında tatlandırılmasının en iyi lezzeti vermesinin sebeplerinden biri de budur. Çoğunlukla hafif kavrulmuş bir kahve türü olarak kabul edilen bu kahve çekirdeği, hem meyveli hem de ekşi bir tada sahiptir ve bir kez tattığınızda tekrar tekrar denemeniz çok olasıdır.

7. Geisha Kahve Çekirdeği

Geisha Kahve Çekirdeği

Geisha (Geyşa) çekirdekleri, ağzınızda ipeksi bir his bırakan ve birçok aroması olan ödüllü kahveler üretir. Aslında, günümüzde bu kahve türü, piyasadaki hemen hemen tüm diğer kahve çekirdeklerinden daha fazla ödül almıştır.

En pahallı kahve Geisha!

Gesha olarak da bilinen geyşa kahvesi, adını Etiyopya’da bulunan Gori Gesha ormanındaki orijinalinden almıştır.

İnanılmaz farklı tadıyla ünlüdür ve pound (450 g) başına 600 usd’ye varan maliyetiyle dünyanın en seçkin ve pahalı kahvelerinden biridir.

İlk olarak 1950’lerde Etiyopya’dan Kosta Rika’ya getirildi.

Kısa bir süre sonra, ülkenin yetiştirebileceği yeni kahve türlerinden biri olarak Panama’ya götürüldü.

Panama’da fincan başına 9 dolar gibi düşük bir fiyata satılırken bu fiyat New York’da 19 dolara çıkabilir. Bununla birlikte, San Francisco’daki bir kahve dükkanında 2021 yılı içerisinde sınırlı sayıda ‘Elida Geisha 803‘ çekirdeklerinden yapılan kahvenin fincanı 75 dolara satıldı.

Geisha Kahvesinin tadı nasıldır?

Geyşa kahvesi, kökenine bağlı olarak değişebilen kendine özgü çiçekli ve meyvemsi bir tada sahiptir.

Narenciye, mango, papaya, guava ve daha bir çok egzotik meyve aroması içerebilir.

Geisha kahve çekirdekleri Expresso makinelerinin sert basıncına karşı hassastır. Bu yüzden en uygunu filtre edilerek demlenmesidir.(Kaynak :coffeewiki)

8. Icatu Kahve Çekirdeği

Icatu Kahve Çekirdeği

Brezilya kökenli melez bir çeşittir. Erik, çikolata ve dut da dahil olmak üzere içlerinde tadabileceğiniz ve kahve kuru olarak işlendiğinde tamamen ortaya çıkan aromaları mevcuttur.

9. Jackson Kahve Çekirdeği

Jackson kahve çekirdekleri Burundi ve Ruanda’da yetişir. Tadı biraz Bourbon tipi çekirdeklere benzer. Hassas bir asidik özelliğe sahip olan bu kahve çekirdekleri, her seferinde harika bir fincan kahve yapan çok kaliteli bir çekirdek türüdür.

10. Tanzania Peaberry

Meru Dağı ve Kilimanjaro Dağı’nda yetişen Tanzanya Peaberry kahve çekirdekleri, orta gövdeli ve lezzetli meyve tonlarında asiditeye sahip parlak bir Arabica kahvesidir. En iyi Tanzanya kahveleri, derin ve zengin bir tada sahiptir, genellikle çikolataya kadar yumuşayan ve ardından kahvenin kalıcı, tatlı bitişine karışan siyah frenk üzümü izlerini açığa çıkarır.

11. Hawaii Kona

Kahve çekirdeği çeşitleri arasında en iyi Hawaii Kona kahve çekirdekleri, Hawaii’nin Büyük Adası’ndaki Mauna Loa ve Hualalai Volkanları’nın verimli yamaçlarında deniz seviyesinden yaklaşık 2.000 fit yükseklikte yetiştirilir. Kona kahvesi, zengin ancak hafif ve hassas tadı ile karmaşık aroması ile bilinir. Farklı çiftliklerin kendi markaları altında biraz farklı kahveleri mevcuttur.

12. Liberica Kahve Çekirdeği

Liberica Kahve Çekirdeği

Liberika çekirdekleri diğer kahve çekirdeği çeşitleri nden daha büyüktür ve biraz düzensiz bir şekle sahiptir. Aroması, meyveli ve çiçeksi alt tonların birleşimidir ve aynı zamanda çok eşsiz bir tada sahiptir. Aslında, birçok kahve içicisi, şimdiye kadar tattıkları diğer kahvelerin aksine, odunsu ve dumanlı bir tada sahip olduğunu iddia ediyor.

Çekirdekler ayrıca 1800’lerin sonlarında başlayan benzersiz bir tarihe sahiptir. Bir hastalık dünyadaki kahve mahsulünün yüzde 90’ından fazlasını ortadan kaldırdığında, kahvelerini yapmak için başvurdukları şey Liberica bitkisiydi ve 1990’ların sonunda diğer birçok ülkeyi kapsayacak şekilde yeniden ortaya çıktı.

13. Robusta Kahve Çekirdeği

Robusta Kahve Çekirdeği

Krema ve şekerle harika giden ve buzluyken bile tadı güzel bir kahve arıyorsanız Robusta kahve çekirdekleri denemeye değer. Kahve çekirdeği çeşitleri arasında en popüler ikinci çekirdek türüdür ve ağaçlar neredeyse her türlü hastalıktan bağışıktır. Robusta çekirdekleri sağlamdır ve yüksek irtifalara, özellikle de en azından ara sıra yağış alan ve bol miktarda güneşin olduğu yerlere bile dayanabilir.

İlginç bir şekilde, çekirdeklerin birçok hastalığa karşı dirençli olma yeteneği, doğrudan içinde çok fazla kafein bulunması gerçeğinden kaynaklanmaktadır – tam olarak, Arabica çekirdeklerinin iki katı kafein miktarı içerir. En iyi sonuç için bu kahve çeşidini acı tat tomurcuklarının bulunduğu arka damakta içmelisiniz. Robusta çekirdekleri düşük bir asit seviyesine ve hoş, pürüzsüz bir tada sahiptir ve bazılarının içinde biraz çikolata bile vardır.

Tabii ki Robusta çekirdeklerinin en iyi şekilde tadabilmesi için doğru koşullarda yetiştirilmesi gerekir, bu nedenle sizinki kötü bir tada veya kokuya sahipse, bu koşullarda yetiştirilmemiş olabilir. Her zaman saygın bir kaynaktan Robusta çekirdeklerinden yapılmış kahve satın alın.

Robusta kahve çekirdeklerinde Arabica kahve çekirdeğine göre 2 kat fazla kafein bulunur!

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.