iyi Şarap Nasıl Seçilir

iyi şarap

Bir restoranda yemek yerken, şarap hakkında çok fazla bilgi sahibi olmasanız bile, bir şarap garsonu veya sertifikalı bir şarap uzmanı, mükemmel bir şarap seçmenize yardımcı olabilir. Lezzet tercihlerinizi sorarak, sevdiğiniz ve sevmediğiniz aromaları belirlerken, yemeğinize iyi uyan bir şarap önerebilirler. Ancak, iyi şarap nasıl seçileceğini merak ederek, görünüşte sonsuz şişe seçeneklerinin bulunduğu raflara veya web sayfalarına göz atarken ne olur? Şaraba aşina olmayanlar için, şişe üzerindeki etiket veya ürün açıklaması (şarabın özellikleri ve üzümlerin kökeni) yalnızca şişe seçimini daha da zorlaştırabilir.

İyi haber şu ki, şarapla ilgili bazı temel bilgileri anlamak, hangi şarapların sizin için daha uygun olduğu ve hangilerinden muhtemelen kaçınmak isteyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir. Zevklerinizi ve şarabın genel özelliklerini öğrenerek, kısa sürede bir şarap uzmanı olabilir ve yemeğinize eşlik edecek nefis bir şarap seçme konusunda kendinizi güvende hissedebilirsiniz!

Sayfa İçeriği

“ iyi Şarap ”ın Temelleri

İyi bir şarap seçmek tamamen özneldir. Her insanın iyi bir şarabı nasıl tanımladığı, kendisine ve damak tadına özgüdür. İster narin, ister cesur, tatlı, ekşi, hatta baharatlı tatları tercih edin, sevdiğiniz bir şarap bulmanız mümkün. Her bir şarap çeşidini tanımlayan bu temel özellikler, bir şişe seçerken gezinirken akılda tutulmasına yardımcı olabilir.

Tatlılık(Sweetness): Şarap etiketleri genellikle “tatlı”, “yarı tatlı” veya “kuru” terimlerini kullanır. Kuru bir şarap hiç tatlı olmaz.

Asitlik(Acidity): Asitliği yüksek şaraplar daha ekşi olurken, düşük asitli şaraplar daha yumuşak veya daha zengin bir tada sahip olacaktır.

Tanen(Tannin): Tanenler, üzüm kabuklarında bulunan fenolik bileşiklerdir. Tanenler, şarap yapım sürecinde doğal olarak mevcut olduğunda veya yıllandırma yoluyla eklendiğinde, şarap daha acı bir tada sahip olacaktır. Tanenler ayrıca ağzınızı kuruttuğundan, insanlar genellikle tanen seviyesini bir şarabın “kuruluğu” ile karıştırır; bu, aslında bir şarabın ne kadar tatlı veya tatlı olmadığını ifade eder. Kırmızı şarap yapım süreci daha fazla tanen içerir ve bazı kırmızı şaraplara belirgin şekilde kuru ve acı bir bitiş verir.

Gövde(Body): Şaraplar, hafif gövdeli, tam gövdeli veya ikisinin arasında bir yere sahip olarak karakterize edilir. Şarabın “gövdesi”, ağzınızda ne kadar ağır veya hafif hissettiğini ifade eder. Genel olarak, kırmızı şaraplar, beyazlardan daha dolgun bir gövdeye sahiptir, tıpkı soğuk şaraplardan ziyade daha sıcak bölgelerde yetişen üzümlerden yapılan şaraplarda olduğu gibi.

Alkol(Alcohol): Bir kadeh şarabınızdaki alkol yüzdesi ne kadar yüksek olursa, boğazınızı ve ağzınızın arkasını o kadar çok ısıtır. Hacimce alkol yüzdesi (ABV) olarak ölçülen çoğu şarap yüzde 11 ila 13 alkol içerir, ancak yüzde 5,5 ila yüzde 20 arasında da değişebilir.

Şarabın bu özelliklerinin her biri için herkesin farklı tercihleri olacaktır, ancak doğru yöntemle, damak zevkinize uygun bir şişe bulabilirsiniz.

İyi Bir Şişe Şarap Seçmenin İpuçları

iyi şarap ” çok öznel olduğundan, doğru şarabın nasıl seçileceğini bilmek, indirim, lezzet tercihleri, markalar ve fiyat noktaları dahil olmak üzere çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmak anlamına gelir. Bu faktörlerin kombinasyonu her kişi için farklı olsa da, aşağıdaki ipuçları o mükemmel şarap şişesini arayan herkese yardımcı olacaktır.

1.Şarapta yeniyseniz, beyaz veya rose ile başlayın.

Siz olgunlaştıkça yemek tercihleriniz nasıl değişiyorsa, zevk aldığınız şaraplar da zamanla değişebilir. Bununla birlikte, Sonoma Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan bir tüketici damak tadı araştırması, çoğu insanın önce tatlı beyaz veya pembe şaraptan hoşlandığını, daha sonra kuru kırmızılara veya daha belirgin tatlara sahip şaraplara yöneldiğini buldu.

Rose Şarap (winefolly)

Sonoma Eyalet Üniversitesi araştırmasına katılanların yüzde elli dördü, şarap içmeye başladıklarında yarı tatlı veya tatlı beyaz veya rose şarapları tercih ettiklerini söyledi. Her kişinin deneyimi farklı olsa da, daha kuru şaraplar veya yüksek tanenli şaraplar için erken bir tadım duygusu, benzersiz aroması ve keskin acılığı nedeniyle kötü olabilir.

Tavsiye!

Tatlı bir şarap içme düşüncesi sizi korkutuyorsa, bu mutlaka kırmızıları atlamanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine kuru beyaz veya gül rengi tercih edin. Daha hafif gövdeli bir şarapla başlamak, çeşitli şarapların tadını çıkarmayı öğrenmek için bir adım olabilir.

2. Sevdiğiniz diğer tatları düşünün.

Şarap tatları benzersizdir, diğer içeceklerde ve yiyeceklerde hoşunuza giden tatların, neyi iyi şarap olarak göreceğinizi etkilemediği anlamına gelmez. Aksine, diğer tat tercihleriniz, hangi şarabın tadını daha iyi algılayacağınızın harika bir belirleyicisi olabilir. Örneğin, damak tadınız tatlıyı acıdan daha yatkınsa, daha tatlı bir şarabın tadını çıkarma şansınız vardır. Acı siyah kahvenin keskinliğini seviyorsanız, daha asidik bir şarap sizin için mükemmel olabilir. Bu kadar basit olabilir. İşte başlamanıza yardımcı olacak iki soru:

Elma suyu mu yoksa greyfurt suyu mu tercih edersiniz? Elma suyu severlerin tatlı beyaz şarabın tadını çıkarmaları daha olasıyken, greyfurt suyu meraklıları eşleşmelerini sek beyaz şarapta bulacaktır.

Kafeinin tadı size Latte içerken daha cezbedici geliyor mu? Sade kahve içenlerin Eski Dünya şarabına, yani Fransa, İtalya veya İspanya gibi şarap yapımının ilk başladığı yerlerden birinden gelen şarabı beğenme olasılığı daha yüksektir. Eğer latteciyseniz, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya veya Güney Afrika gibi yeni Dünya şarabı deneyin.

3.Durumu değerlendirin.

Zevk için kendinize bir şarap mı seçiyorsunuz yoksa arkadaşlarınızla mı paylaşıyorsunuz? Şarabınızı bir yemekle mi içeceksiniz yoksa bir tarif hazırlamak için mi kullanacaksınız? Şaraplar farklı amaçlara hizmet edebilir ve farklı durumlar bir şarabı nasıl seçeceğinizi etkileyebilir. Bir şişe şarap satın alırken kendinize sormanız gereken birkaç soru:

Şarabı bir çok kişiyle paylaşacak mısınız? Arkadaşlarınızı veya ailenizi memnun etmek istiyorsanız ve yemeğe uygun iyi şarap birincil hedefiniz değilse, bir şişe beyaz ve bir şişe kırmızı almayı düşünün. Şarap tercihleri çok sübjektif olduğu için her birinden birer tane almak pek çok damak zevkini kapsayacaktır. Ayrıca tatlılık, asitlik ve gövde açısından tayfın ortasına daha yakın olan şarapları da tercih edebilirsiniz. Daha dengeli veya ılımlı tatlar, muhtemelen daha fazla misafirinize hitap edecektir.

Genel Kural!

Genel kural, tavuk ve balık gibi daha hafif yemekler için beyaz şaraplar, sığır eti ve kuzu eti gibi daha ağır yemekler için kırmızı şaraplardır.

Şarabınız yemeğe uygun olmalı mı? Özenle hazırlanmış akşam yemeğinizi tamamlayacak bir şarap bulmak istiyorsanız, genel kural tavuk ve balık gibi daha hafif yemekler için beyaz şaraplar ve sığır ve kuzu eti gibi daha ağır yemekler için kırmızı şaraplardır. Yemeğiniz için mükemmel şarabı seçmenin daha spesifik yolları için okumaya devam edin.

Şarabı karıştıracak mısınız yoksa kendi başına mı içeceksiniz? Şarabınızı bir kokteyl veya yaz sangriasına karıştırıyorsanız, şarabın ince tatları o kadar önemli değildir. Şarabınızı bir tarifte kullanıyorsanız, tatlar sosa veya ete karışacak ve bir vurgu görevi görecektir. Bir kokteyl hazırlarken veya onunla yemek pişirirken daha ucuz bir şişe şarap seçmeyi tercih edebilirsiniz. Şarabınızın tadını tek başına çıkarmayı planlıyorsanız, keyif alacağınız lezzet notalarını seçerken daha seçici olabilirsiniz.

4.Etiketi mutlaka okuyun ve ne okuduğunuzu bilin.

Göz alıcı çizimler, hoş yazı tipleri veya zekice bir isim, bazen, özellikle tüm seçenekler bunaltıcı göründüğünde, bir kişiyi en iyi seçim olmayabilecek bir şarap satın almaya yönlendirebilir. Ancak, sadece hayran olmak yerine etiketi okumak önemlidir. Tüm bilgiler göz korkutucu görünse de, ne arayacağınızı bildiğiniz zaman bir şarap şişesi etiketini okumak oldukça basit olabilir ve ayrıca etiketteki tüm kelimelerin kesin tanımlarını bilmenize gerek yoktur. İlk olarak, etiketin listelediği bilgi miktarına bakın – bölge, vadi ve üzümler hakkında oldukça fazla spesifik bilgi var gibi görünüyor mu? Genel kural, daha fazla ayrıntı, daha iyi.

Genel Kural!

Şarap şişe etiketindeki detaylı bilgilerin varlığı o şarabın iyi olduğunun bir göstergesi olabilir.

Şaraphane adını, üzüm çeşitlerini, şaraphanenin üzümleri hasat ettiği yılı, üzümlerin yetiştirildiği bölgeyi, alkol yüzdesini ve arkada şarabın tanımını bulacaksınız. Bu beş temel özelliğin tanımlarına geri dönün: tatlılık, asitlik, tanen, vücut ve alkol. Bunları anlarsanız, şarap açıklamalarını deşifre etmek çok daha kolay olacaktır. Şarabın tanımı, turunçgil, siyah kiraz, elma, erik veya çikolata gibi tanıdık tatları içerecek notları veya aromaları da listeleyebilir. Açıklamadaki lezzetlerden hoşlanıyorsanız, şarabın tadını çıkarmanız için iyi bir şans var demektir.

5. “İkinci etiketli” şarapları arayın.(second-label)

Üzüm bağları üzüm hasat ettiğinde, en iyi, tamamen olgunlaşmış üzümleri, “ilk etiketleri” olarak adlandırdıkları birincil şarap partisine dahil eder. Bu şaraplar genellikle uzmanların övdüğü şaraplardır ve ezici bir çoğunlukla iki ortak özelliği vardır. Genellikle sınırlı miktarlarda bulunurlar ve bu nedenle çok pahalı olabilirler. İkinci etiketli şaraplar, pahalı birinci etiketli şişelere harika bir alternatif olabilir.

ikinci etiket şaraplar

Bir bağ, şarap yapımında mükemmelliği kovalarken, ilk etiketi için kullandıkları üzümlerde daha seçici hale gelir. Bu durumda, olgunlaşmamış veya parlak olmayan daha fazla üzüm kesimi yapmaz. Bu üzümleri satmak veya elden çıkarmak yerine, bağ genellikle onları ilk etiketle neredeyse aynı olan bir şarap yapım sürecinden geçirir, ancak başka bir adla veya ikinci bir etiketle satar. Bu şaraplar aynı uzman üzüm bağlarından geldiğinden, bu ikinci etiketler size yine de yüksek kaliteli şarap tadı verecektir, Fakat birinci etiketli şarap fiyatının çok altında.

6.Şarabın yaşı üzerinden stres yapmayın.

Şarap söz konusu olduğunda daha eski olanın daha iyi olduğu yaygın bir algı olsa da, durum böyle değil. Sadece bazı şaraplar yıllandıkça daha lezzetli olur ve farklı şaraplar farklı yıllandırma dönemlerinden sonra en iyisi olur. Şarabın uygun şekilde yaşlanması, şarabın geldiği bölge ve içerdiği tanen, şeker ve asit miktarları dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Genel olarak, yıllandırma kırmızı şaraplar için beyaz şaraplardan daha önemlidir, ancak mağazadan satın aldığınız herhangi bir şarap içmeye hazır olacaktır. Aslında, çoğu şarap yıllandırılmak için tasarlanmamıştır ve onları satın aldıktan sonraki beş yıl içinde tüketmelisiniz.

7.Fiyatın seçiminizi belirlemesine izin vermeyin.

Şarap indirimdeyse, muhtemelen mevsiminde olmadığı veya bir süredir mağazanın deposunda durduğu içindir. Bu nedenle, şarabın daha düşük kalitede olduğu veya zevk aldığınız bir şarap türüyse yine de tadı harika olmayacağı anlamına gelmez. Bu indirimler, iyi şarap bulmak için harika bir fırsat bile olabilir. Fiyatına göre pahalı bir şarap seçmek de sizi yanıltabilir – daha pahalı bir şişe şarap her zaman daha iyi bir şişe şarap olacağı anlamına gelmez.

8.Çevirmeli kapaklı şarapları görmezden gelmeyin.

Vidalı kapaklı şarap şişeleri kötü bir üne sahip olsa da, yine de lezzetli şarapları barındırabilirler. Bu kapaklar, tazelik ve asitlik nedeniyle aynı yıl içinde tüketilecek şarap şişeleri içindir. Vidalı kapaklar, bir şarap açacağı getirmeyi unutabileceğiniz ve bir akşam dışarı çıktıktan sonra toparlayıp eve götürmenin daha kolay olduğu durumlar için daha uygun olabilir.

9.Denediğiniz şarapları takip edin.

Satın aldıktan sonra şarabın adını, yöresini ve üzüm çeşidini mutlaka not edin. Akıllı telefonunuz için birçok şarap uygulaması, belirli bir şaraba ilişkin algınızı kaydetmenize olanak tanır. Başından beri söylediğimiz gibi, “iyi şarap” bulmak aslında neyi tercih ettiğinizle ilgilidir, bu yüzden neyi sevdiğinizi ve neyi sevmediğinizi takip etmek, sizin için daha iyi ve daha iyi şaraplar seçmenize yardımcı olacaktır!

Akşam Yemeği İçin iyi Şarap Nasıl Seçilir?

Yukarıdaki ipuçları, iyi şarapta zevkinizi belirlemeniz için harika bir başlangıç sağlayacaktır. Ancak bazen iyi şarabın nasıl seçileceğini değil, belirli bir yemek için doğru şarabın nasıl seçileceğini önemlidir. Harika bir şarap her zaman yanlış yemekle birlikte hayal kırıklığı yaratabilir. Şarap eşleştirme söz konusu olduğunda, şarabın temel özelliklerini (tatlılık, asitlik, tanen, vücut ve alkol) tekrar gözden geçirebilir ve bunları eşleştirmeye uygulayabilirsiniz.

Asitli yiyeceklerin asitli bir şaraba ihtiyacı vardır.

Narenciye veya balıklı yemekler gibi asitliği yüksek bir yemekle düşük asitli şarap seçerseniz, hayal kırıklığına uğrayacağınızdan emin olabilirsiniz. Yiyeceklerdeki asitlik, şaraba baskın çıkacak ve damak tadınızı arzulayan çok şey bırakacaktır. Bu durumda, yemeğinize uygun daha yüksek asitli bir şarap bulmak en iyisi olcaktır.

Tuzlu yemek, tatlı şarap için mükemmel bir ortaktır.

Tuzlu ve tatlı kombinasyonu, şarap dünyasına da taşınan bir klasik. Tatlı bir şarap, bir yemeğin tuzluluğunu azaltırken aynı zamanda şarabın hoş tatlılığını da vurgulayabilir.

Yağlı yiyecekler en iyi acı, yüksek asitli veya daha yüksek alkollü şarapları tercih edin.

Alkol oranı yüksek bir şarap seçmek ve her lokma arasında bir yudum almak sizi çıldırtacak.

Şarap Türleriyle Eşleşen Karakteristikler

Artık zevk aldığınız lezzetleri ve arzu ettiğiniz şarabın özelliklerini tanıdığınıza göre, işin püf noktası bu özellikleri sağlayacak doğru şarabı bulmaktır. Hangi şarap aromasını istediğinizi biliyorsunuz, ama onu nerede bulacaksınız? Aşağıda, hafif ve tatlıdan tam gövdeli ve tuzluya kadar düzenlenmiş sekiz yaygın şarap türü bulunmaktadır. Bir şarap aşığı olma yolculuğunuza başlamanız için her biri için kısa bir özellik tanımı ve ortak yiyecek eşleşmeleri ekledik.

Riesling

  • Bol meyve aromalı, orta derecede tatlı ve yüksek asitli, hafif ila orta gövdeli beyaz şarap
  • Tavuk, domuz, ördek, hindi, kurutulmuş et ve birçok Tai, Hint, Fas, Vietnam ve Alman yemekleri ile iyi uyum sağlar.

Pinot Gris

  • Orta seviye asiditeye ve hafif tatlı meyve ve çiçek aromalarına sahip hafif gövdeli beyaz şarap
  • Salatalar, haşlanmış balık ve hafif peynirler ile iyi eşleşir.

Sauvignon Blanc

  • Çok sayıda narenciye aroması ve yüksek düzeyde asit içeren hafif ila orta gövdeli beyaz şarap
  • Balık, tavuk, domuz eti, dana eti, otlu veya cevizli peynirler ve birçok Meksika, Vietnam ve Fransız yemekleri ile iyi uyum sağlar.

Cabernet Sauvignon

  • Genellikle yüksek düzeyde tanen ve alkol içeren tam gövdeli kırmızı şarap
  • Sığır eti, kuzu eti, füme etler, eski kaşar peyniri ve birçok Fransız ve Amerikan yemeği ile iyi uyum sağlar.

Kaynak : https://www.marketviewliquor.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.