Göce Çorbası: Anadolu’nun Asırlık Çorbası

Göce Çorbası

Çorbalar, Türk mutfağının vazgeçilmez parçaları olarak özellikle kış mevsimi sofralarının en önemli lezzetleri arasında yer alır. Sebzeler, baklagiller, tahıllar ve et suyu gibi birçok farklı malzeme ile yapılabilecek çorbalar arasında göce çorbası en lezzetli seçeneklerden birisidir. Anadolu’nun asırlık çorbası olarak bilinen bu lezzet, birçok farklı şehir tarafından da sahiplenilir.

Göce ve ya bilinen adı ile göce, genellikle tarhana ve bulgur yapmak için buğdayın kabuğunun soyulması ve kırılması ile elde edilir. Anadolu’da Çanakkale, Balıkesir, Ege Bölgesi, Afyon veya Çankırı gibi birçok bölgede de farklı yemekler için kullanılır. Bu malzeme ile çorba yapıldığı gibi farklı etli ve köfteli yemekler, tarhana veya haşlama yemekleri yapıldığı da bilinir. Bu içerik dahilinde göce adı verilen bu lezzetli ve sağlıklı malzeme ile yapılan çok eski zamanlara dayalı özel çorbanın tarifini bulabilirsiniz.

Göce Çorbası Malzemeleri

Göce tarif edildiği şekilde buğday kırığı olduğu için aslında aşurelik buğdayın bir çeşidi olarak da görülebilir. Bu nedenle çorbanın da sade bir şekilde birkaç malzeme ile karıştırılarak yapılması ve buğdayın yenilecek hale gelmesi için iyice pişirilmesi gerekir. Çorbanın tarifini oluşturmak için öncelikle göce çorbası için kullanılacak malzemeleri inceleyebiliriz.

Çorba için gereken malzemeler aşağıdaki şekilde hazırlanabilir.

  • 1 su bardağı(200 ml) Göce
  • 1 yemek kaşığı buğday unu
  • 1 litre et veya tavuk suyu (eğer bulunmuyorsa, ılık su)
  • 1 kase suyu alınmış yağlı yoğurt
  • 1 adet yumurta
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • İsteğe bağlı tuz
  • 1 yemek kaşığı nane

Göce Çorbası Nasıl Yapılır?

Malzeme listesinin hazırlanması sonrasında çorbanın yapımına geçilmesi için öncelikle derince bir tencere içerisine et/tavuk suyu veya ılık su konulur. Ocağın altı yakılarak suyun kaynaması beklendikten sonra kaynamaya başlayan su içerisine 1 su bardağı olarak hazırlanan göce eklenir. Sonrasında göce yani buğdayın pişerek yumuşaması için bir süre kaynatılır.

Göce Çorbası Nasıl Yapılır (Kaynak:göce çorbası)

Göce tenceredeki su içerisinde yumuşamaya başladıktan sonra artık çorbanın diğer kısımlarını yapmaya başlayabilirsiniz. Çorbanın terbiyeli yani kıvamlı bir hale gelmesi için malzemeler arasında bulunan un, yumurta ve yoğurt bir kasede iyice çırpılır. 

Yapılan terbiye çorbanın içerisine karıştırılırken direkt olarak donmaması ve iyice karışması için bir püf noktasına dikkat etmek gerekir. Karışım içerisine çorbanın suyundan bir miktar alınarak karıştırılır ve bu sayede terbiye ılık bir hale getirilir. Sonrasında da hazırlanan karışım çorba kazanının içine yavaş yavaş karıştırarak ilave edilir.

Karışımın katılması ve karıştırılması sonrasında çorbanın bir süre daha kaynamasıyla son aşama olarak tuz ekleyebilirsiniz. Tuzun istediğiniz şekilde ayarlanması ile birlikte göce çorbası artık kıvamını aldığında tencerenin altını kapatabilirsiniz. Çorbayı servis etmeden önce de bir tavada eritmiş olduğunuz tereyağı içerisine naneyi ilave ederek çorbanın üstüne dökeceğiniz sosu hazırlayabilirsiniz.

Göce Çorbası İçin Püf Noktaları Nelerdir?

Mutfağa girdiğinizde her yemeği yaparken belirli noktalara dikkat etmeniz, yemeğin eksiksiz bir lezzete sahip olmasına yardımcı olur. Zira göce çorbası yaparken de özellikle yoğurt, yumurta ve un karışımı ile hazırladığınız terbiye çok iyi bir şekilde karışmalıdır. Yani yoğurtla yumurta birbirine iyice karışırken un da topak topak kalmayacak şekilde malzeme ile bütünleşmelidir.

Göce Çorbası İçin Alternatif Eklentiler

Çok sade ve kolay bir yapıma sahip olan bu çorba için Anadolu’da farklı yörelerde alternatif eklentiler de tercih ediliyor. Örneğin, bazı bölgelerde çorbanın yapımı sırasında içerisine haşlanmış nohut veya kuru börülce eklenmesi gibi ek lezzetler yer alıyor. Tarhana içerisinde de kullanılan bir malzeme olduğu için domates veya diğer sebzelerle de uyumlu olabiliyor. Bu noktada çorbaya isteğe bağlı kapya biber, kuru domates, domates salçası veya biber salçası gibi eklentiler yapılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.