Fior di Latte Mozzarella Peyniri

fior di latte mozzarella

Fior di latte terimi, on dokuzuncu yüzyılın ortalarında Agerola bölgesinde üretilen inek sütüyle yapılan taze bir peyniri (mozzarella) belirtmek için yüzyıllardır Napolililerin günlük dilinin bir parçası olmuştur.

Bufalo mozzarella, (yani manda) hepimizin bildiği gibi, manda sütünden yapılmış, eski zamanlardan beri bilinen ve üretilen taze hamurlu bir peynirdir. Gerçekten de, 1200 civarında Capua Manastırı‘nın rahipleri tarafından yapılmaktaydı. O zamanlar mevcut soğutma sistemleri olmadığı için inek sütünü kaybetmemek ve birkaç gün saklamak için onu işleyerek mozzarella üretmeyi öğrendiler. Sele ovası, mandaların, yağ bezleri çok olan ve sınırlı sayıda terli hayvanların vahşi doğada yaşamasına ve yüksek ısıdan suya geçrek kendilerini korumalarına izin veren sulak alanları ve bataklıkları ile manda yetiştiriciliği için ideal bir yaşam alanıydı.

Yukarıda da belirttiğimi gibi di Latte ise manda sütünün bulunmadığı ortamlarda inek sütü kullanılarak yapılan mozzarellaya verilen addır. Manda sütünden yapılan mozzarella topları daha mat olurken, Fior di latte mozzarella topları ise daha parlaktır.

Ayrıca pizza yapımında oldukça sık kullanılan mozzarella peynirlerinde ise usta işi bir ayırt edici unsur vardır.

pizzada dilimler halinde kesilmiş fior di latte peyniri

Manda mozzarella’nın dilimler halinde kesilmesi ve fior di latte’nin şeritler halinde kesilmesi gerekir. Her iki peynirin eridikten sonra domatesin yapısındaki likopen ile bağ kurması bakımından bu önemli bir ayrıntıdır.

Kaynak : http://www.enzococcia.com/en/pizza-margherita-mozzarella-or-fior-latte-history-or-legend/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.