En İyi Votka Markaları 2022

En iyi Votka Markaları

Votka markaları söz konusu olduğunda seçenekler sonsuzdur. Fakat en iyi votka markaları derseniz listeyi biraz daraltabiliriz. İster ucuz, ister sert veya pahalı bir şey isteyin, her durum için mükemmel bir marka illaki var. Votka, uzun ve renkli bir tarihe sahiptir. Tek başına veya kokteyl olarak içilebilir. Votka’nın doğum sürecini, farklı türlerini keşfetmek için votka dünyasına derin bir dalış yapıyoruz.

Sayfa İçeriği

Votkanın Yükselişi

Temelleri basit olsa da votka, popülaritesi uzun yıllar boyunca artmaya devam eden bir ruhtur. 21. yüzyılda, yeni markaların hayata geçirilmesi, büyük bira markalarının denemeleri, sektörü yeni ve heyecan verici şekillerde zorluyor.

Votka Neyden Yapılır

Birçok insan votkanın sadece patatesten yapıldığını düşünür ve bir bakıma doğru olabilir, ancak daha spesifik olarak, votka herhangi bir nişasta veya şeker kaynağından ve mayadan yapılır. Nişasta sadece uzun bir şeker zinciri olduğundan, eklenen enzimlerle daha küçük şekere parçalanabilir. Votka yapımında kullanılan başlıca nişasta kaynakları buğday, çavdar, mısır, pirinç, patates, arpa ve soyadır. Yaygın şeker kaynakları arasında şeker kamışı, melas, şeker pancarı, bal, akçaağaç şurubu ve üzüm ve elma gibi meyveler de bulunur.

Votka uzmanları, sonuç olarak, votkanın herhangi bir dönüştürülmüş nişasta kaynağından veya herhangi bir şeker kaynağından yapılabileceğini net bir şekilde kanıtladı.

Votka nasıl Yapılır

Şimdi diyeceksinizki Allah’ın patatesinden nasıl olur da bütün kötülüklerin analarından en lezzetlilerinden biri olan votka üretilir. Şeker ve Maya. Bu ikili kamera arkasındaki arkasındaki ikili. Bu malzemeler bu kadar lezzetli bir şey yapmak için nasıl bir araya geliyor? Süreç oldukça basittir. En yaygını çavdar olan nişasta su ile karıştırılarak ısıtılır. Daha sonra bu hamura maya eklenir, bu da fermantasyona izin verir ve şekerleri alkole dönüştürür. Bir sonraki aşama damıtmadır. Sıvının istenilen ölçüde damıtılıp damıtılmadığını ve içinde alkol olup olmadığını test etmek için üzerine bir ateş yakarsınız, eğer yanmıyorsa damıtım yetersizdir, çok zayıftır ve tekrar damıtılması gerekir. Sıvının nihai alkol içeriği yüzde 40’tır.

Votka yapımı

Votka Çeşitleri Nelerdir?

Tüm alkollü içkiler gibi, bir dizi farklı votka türü vardır. Her birinin kendi artıları ve eksileri vardır, ancak çoğunlukla zevke tabidir. İşte dört farklı votka türü.

Sade (Plain) Votka

Sade votka, alkol oranı en yüksek olan votka türüdür. Sade votka, tek başına içildiğinde tadı çok az olan veya hiç olmayan diğer kokteyller için mükemmel bir temel içecektir. Bununla birlikte, sade votkanın tadı, onu yapmak için ne tür alkol kullanıldığına göre değişir. Votkanın kalitesi ve pürüzsüzlüğü eşitse, sade votka, herhangi bir karıştırıcıya ihtiyaç duymadan mükemmel bağımsız bir içecek olabilir.

İnfüze (Infused) Votka

Bazı votka türleri, genellikle meyve veya belirli bitki türleri ile aşılanır. Demlenmiş bir votka üretmek uzun zaman alır, ancak demlenmiş tatlar, nihai ürünü lezzet açısından zengin ve son derece lezzetli hale getirir. Meyve karışımı üç haftaya kadar alkolle demlenir ve ardından kabuk süzülür. Meyve fermente edildikten sonra yıllandırma süreci ne kadar uzun olursa, tıpkı kaliteli bir şarap gibi lezzet de o kadar iyi olur.

Aromatik (Flavoured) Votka

Aromalı votka, içmesi kolay olduğu ve mikser kullanmak zorunda kalmadığınız için fazla çaba gerektirmediği için son yıllarda popülaritesini artırdı. Tatlar da oldukça çeşitlidir. Aromalı votkanın demlenmiş votka ile aynı olduğunu düşünebilirsiniz; ancak, çok farklıdırlar. Aromalı votka, fermantasyon işlemi sırasında yaklaşık %40’a yükselen şeker ilavesiyle sade votkaya benzer şekilde yapılır. Votka içinde herhangi bir aroma fermente edilebilir.

Tahıl (Grain) Votkası

Tahıl votkası, suyla karıştırılmış saf çavdarın %96 konsantre alkolünden başlar. Bu nedenle tadı oldukça güçlüdür. Tahıl votkası genellikle kış mevsimi uzun olan ülkelerde satılır. Tahıl votkasını zengin alkol içeriğinden uzaklaşmadan örneğin limon veya limon kabuğu ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

En İyi Votka Markaları

İşte dünyanın en iyi votka markalarının bir listesi. Başlamadan önce listede yer alan iki terimin ne olduğu hakkında kücük bir bilgilendirme yapmakta fayda var. ABV ve Proof. ABV alcohol by Volume kelimelerinin kısaltması diyebiliriz. Proof ise, alkollü içeceklerdeki alkol miktarını ölçmek için kullanılan bir ölçü birimidir. Alkol içeriğini genel bir yüzde (%) olarak ölçen Hacimce Alkol’den (ABV) farklı bir ölçü birimidir. ABD’de alkol proof ABV miktarının iki katı olarak tanımlanır.

Belvedere Votka (Polonya)

Belvedere Votka

Belvedere, uzun zamandır dünya çapında bir kalabalık favorisi olan birinci sınıf bir Polonya votkasıdır. Votka, Dankowskie Altın çavdarından üretilmiştir ve son derece pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için dört kez damıtılmıştır. Bu ikonik votka markasının birinci sınıf içeriklerinde ve sofistike bitişinde votka yapımında kullanılan geleneksel Polonya yöntemleri göze çarpar.

ABV: %40
Üretici: Polmos Żyrardów
Proof: 80
Üretim: 1993

Stillhouse Classic Votka (Amerika)

Stillhouse Classic Votka

Listedeki yeni çocuk Stillhouse Classic Votka, votka dünyasına damgasını vuruyor. Viskisiyle tanınan marka, piyasaya klasik bir votka çıkardı. Eşi benzeri olmayan paslanmaz çelik kutusu gibi, marka da %100 kendi arazisinde yetiştirilen mısır ve kireçtaşı suyundan damıtılan tamamen doğal ve glütensiz votka ile diğerlerinden ayrılıyor. Taze ve biraz farklı bir şey havasındaysanız, Stillhouse sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Hacimce alkol: %40
Menşe ülke: ABD
Proof: 80

Beluga Votka (Rusya)

Beluga Votka

Rus votkaları için bir zaafınız varsa, Beluga dünyanın en ünlü premium Rus votka markalarından biridir. Beluga, Sibirya’nın kalbindeki bir içki fabrikasında üretilir ve bölgenin doğal balını, vanilyasını ve yulaf ezmesini votkada demlemek için kullanır. Bitmiş ürün, diğer votkaları aşan derinden zengin bir tada sahip benzersiz, zarif bir karışımdır.

Hacimce alkol: %40
Menşe ülke: Rusya
Kanıt : 80

Ciroc Votka (Fransa)

Ciroc Votka

Crystal Head Votka (Kanada)

Crystal Head Votka

Kafatası şeklindeki şişenin sizi caydırmasına izin vermeyin; Crystal Head, piyasadaki en iyi yeni markalardan biri olarak yolunu açan özgün, lezzetli bir votka markasıdır. Orijinal votkaları, dört kez damıtılmış Kanada mısırını kullanır ve daha sonra Herkimer elmasları olarak bilinen kristallerden süzülür. İngiliz buğdayını kullanan ve kuru, sıcak bir bitişe sahip olan Aurora adında başka bir çeşidi vardır. Son eklemeleri, Meksika Mavi Weber Agave tabanından yapılan Onyx olarak adlandırılır. Martini ile en iyi giden votkadır.

Hacimce alkol: %40
Proof: 80
Üretici: Globefill Inc
Renk: Renksiz

Grey Goose Votka (Fransa)

Grey Goose

Grey Goose, en klasik votka markalarından ve en popülerlerinden biridir. Grey Goose votkası, Fransız kış buğdayı ve Konyak bölgesinden gelen su ile yapılır. Klasik bitiş, baharat dokunuşlarıyla olgunlaşır ve tek başına veya seçtiğiniz bir karıştırıcı ile mükemmeldir. Fransız votkası, piyasaya çıkan ilk premium votkalardan biriydi.

Üretici: Bacardi
Menşe ülke: Fransa
Hacimce alkol: %40
Proof: 80 kanıt

Absolut Votka (İsveç)

Absolute Votka

1879’dan beri İsveç’ten dünyanın dört bir yanında tanınan votka markalarında bu lider üretici geliyor. Kışlık buğday, ezmede kullanılır ve votkalarda görülen benzersiz bir yöntemle damıtılır. Absolut votka, karpuz gibi çeşitli aromalı votkalarıyla tanınır. Klasik votka kalitesi istiyorsanız ancak yeni ve heyecan verici bir tat gibi hissetmek istiyorsanız bu ideal seçimdir.

Üretici: The Absolut Company AB (Pernod Ricard)
Menşe ülke: Åhus, İsveç
Üretim: 1879
Proof: 80 – 100

Stolichnaya Votka (Litvanya)

Stolichnaya Votka

Bir bükülme ile klasik bir votka olan Stolichnaya, daha eşsiz votka markalarından biridir. Bu marka, üç kez damıtılmış ve daha sonra huş kömürü, kuvars kumları ile filtrelenmiş ve saf su ile karıştırılmış bir alfa ruhudur. Bu karmaşık süreç, zengin votka aromalarının parlamasını sağlar, yani bu marka, keyfini çıkarmanız için harika bir bağımsız içecek.

Hacimce alkol: %40
Proof: 80
Üretici: FKP Soyuzplodoimport; Riga, Letonya’daki SPI Grubu;
Distribütör: Soyuzplodoimport; SPI Grubu
Üretim: 1901

Svedka Votka (İsveç)

Svedka Votka

Votka konusunda yeniyseniz, belki de Svedka başlamak için mükemmel bir tercih olabilir. Votka markası renkli, meyvemsi bir dizi tat üretir. Cherry limonata, Mango Ananas ve Citron’u gibi. Marka, aromalı ve demlenmiş bir kombinasyonu yaşlandırır, ancak klasik aromasız votka da satarlar. Şarap ve votkanın lezzetli bir karışımı olan Svedka Rose denemeye değer

Hacimce alkol: %40
Proof: 80
Sahibi: Constellation Brands
Menşe Ülke: İsveç

Haku Votka (Japonya)

Haku Votka

Haku Votka bir pirinç votkasıdır ve En iyi votka markaları listesine egzotik bir katkı sunar. Benzersiz Japon votkası, berrak, temiz ve parlak bir votka üretmek için bambu kömür filtrelemesini kullanır. Bu votka mutlaka denenmeli çünkü eşsiz tadı ufkunuzu harika bir şekilde açacak, belki de yeni kokteyl fikirlerine ilham verecek!

Üretici: Beam Suntory
Menşe ülke: Japonya

Spirytus Rektyfikowany (Polonya)

Spirytus Rektyfikowany Votka

Spirytus Rektyfikowany, kaçıramayacağınız klasik bir Polonya votkasıdır. Alkolünüzü güçlü seviyorsanız, bu markanın ABV’si %95’tir. Güçlü alkol içeriği nedeniyle, infüzyon halinde veya likörler için bir baz olarak denemenizi öneririz, çünkü kesinlikle çok serttir.

Menşe ülke: Polonya
Hacimce alkol: %35 – %50
Proof: 70 – 100

Smirnoff No. 21 Votka (Rusya)

Smirnoff No. 21 Votka

Smirnoff No. 21, muhtemelen dünyanın en tanınmış votka markasıdır ve bunun iyi bir nedeni vardır. Her zaman güvenilir olan Smirnoff, herkesin sevdiği ekstra pürüzsüz bir bitişe sahip üçlü damıtılmış votka üretir. Dünyanın en saf votkalarından bazılarını oluşturmak için benzersiz yöntemleri kullanılarak on kez filtrelenir. Ayrıca çeşitli farklı tatlar ve infüzyonlara sahiptirler.

Üretici: Diageo
Menşe ülke: Rusya
Üretim: 1860’lar
Hacimce alkol: %35 – %50
Proof: 70 – 100

Skyy Votka (Amerika)

Skyy votka

Dörtlü damıtma ve üçlü filtreleme, popüler San Francisco şehrindeki bu Amerikan markası, inovasyonda öncüdür. Skyy, su garsonundan kimyagere kadar mükemmel karışımın üretilmesine yardımcı olan eksiksiz bir ekibe sahiptir.

Üretici: Campari Grubu
Menşe ülke: Amerika Birleşik Devletleri
Üretim: 1992
Proof: 80

Van Gogh Votka (Hollanda)

Van Gogh Votka

Van Gogh’un Hollanda’dan çıkan votka markalarından biri olması şaşırtıcı değil. Sevdiğiniz şey pürüzsüz ve saf votkaysa, Van Gogh Votka istediğinizi size vermekten başka bir şey yapmaz. Avrupa buğdayı, pürüzsüz, rafine ve dengeli bir tat sağlamak için birçok kez damıtılır. Aromalı ruhları, sizi kendine bağlayacak canlı bir lezzet için iki kez demlenir.

Sahibi: Luctor International
Yapımcı: Distillery Cooymans International
Üretim: 2000
Menşe ülke: Hollanda

Pinnacle Votka (Fransa)

Pinnacle Votka

Pinnacle Vodka, Fransa’dan birinci sınıf bir votkadır. Basit, zengin tadı ve damıtılmış alkole basit yaklaşımı nedeniyle uzun zamandır klasik bir votka olarak kabul edilmiştir. Bu içeceği tek başına, karıştırarak veya bir kokteyle lezzetli bir katkı olarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bu markayı hem uygun fiyatlı hem de lezzetten ödün vermediği için seviyoruz.

Üretici: Beam Suntory
Üretim: 2002
Menşe ülke: Fransa

Hangar 1 Votka (Amerika)

Hangar 1 Votka

Listede bulacağınız birkaç en iyi votka markaları içerisinde Amerikan markasından biri olan Hangar 1, ulusun üstün temsilini sağlıyor. Alameda, California’dan bu yana marka, tencerede damıtılmış viognier üzümleri ve sütunla damıtılmış Amerikan buğdayını kullanarak küçük partili üretime odaklanıyor.

Hacimce alkol: %40
Distribütör: Proximo Spirits
Proof: 80
Üretici: Proximo Spirits

Russian Standard (Rusya)

Russian Standart Votka

Rus Standardı, piyasadaki en iyi votka markalarından birini üretmek için en iyi Rus buğday tanelerini kullanır. Votka, Lodga Gölü’nden gelen saf buzul suları ile damıtılır. Bu iki bileşen, St Petersburg’daki içki fabrikasında güzel bir şekilde bir araya gelerek elinize alabileceğiniz en saf tada sahip içkilerden birini yaratıyor. Fiyat performans oranı en yüksek olan votkadır.

Hacimce alkol: %40
Proof: 80

Ketel One Votka (Hollanda)

Ketel One Votka

Yılların votka damıtma ve zanaat bilgisini tadabiliyorsanız, Ketel One sizin için tam manasıyla votkadır. Marka, 300 yılı aşkın bir süredir Hollandalı ailelerin buğday votkasını damıtmasını geliştirmiştir. Uzun yıllara dayanan deneyim, votkaya bir miktar tatlı narenciye ile birlikte gevrek ve sofistike bir tat verir. En iyi votka markaları listesi içerisinde Ülkemizde 2021 Aralık ayı itibariyle 70’lik Ketel One votka fiyatı 330 TL

Proof: 80
Üretici: Nolet Damıtımevi
Tanıtım: 1983
Varyantlar: Normal, Citron, Oranje

Kauffman Soft Private Collection Vintage Votka (Rusya)

Kauffman Soft Private Collection Vintage Votka

14 kez damıtılır, önce huş kömürü ve ardından kuvars olmak üzere iki kez süzülür ve ruha yumuşak bir doku verir.

Chase Votka (İngiltere)

Chase Vodka

Chase Vodka, 2010 San Francisco World Spirits Yarışması’nda Rusya ve Polonya’nın en iyileri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından 249 rakibi yenerek zafer kazandı ve dünyanın en iyi votkası seçildi.

Zyr Votka (Rusya)

Zyr Votka

En iyi votka markaları listemizi başlangıç votkasıyla sonlandırıyoruz. Votkaya yeni başlacaklara en çok tavsiye edilen Rus votkasıdır. Toplam beş distilasyondan sonra, votka dört kez daha süzülür ve daha saf suyla seyreltilir. Sonuç, içimi güzel ve kolay hale getirir.

Kaynak: https://www.liquor.com/best-vodkas-4846777

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.